Niewymagające kwiaty, które sprawdzą się w każdym ogrodzie

Niewymagające kwiaty, które sprawdzą się w każdym ogrodzie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie pełnym kwiatów i ziół? Niestety realia życia często sprowadzają nas na ziemię w tej kwestii, a podczas wyboru roślin i kwiatów do ogrodu stawiamy raczej na praktyczne rozwiązania, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania. 

Piękne kwiaty ogrodowe nie zawsze oznaczają wielogodzinną i skomplikowaną pielęgnację. W sklepach ogrodniczych dostaniemy wiele odmian kwiatów i krzewów, które są niemal samowystarczalne. Często wyróżniają się dużą odpornością na suszę, a więc nie będziemy musieli ich dodatkowo podlewać. 

Kwiaty jednoroczne

Maciejka

To kwiat, który zapewni nam piękny zapach w letnie wieczory, dlatego polecamy zasiać go nieopodal tarasu czy okien. Możemy wysiać go bezpośrednio do gruntu. Ma drobne, fioletowe kwiaty i kwitnie od czerwca do września. Nie wymaga dodatkowego podlewania. Świetnie radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Aksamitki 

Aksamitki to kwiaty wprost stworzone dla początkujących ogrodników. Odporne na suszę i choroby, rewelacyjnie radzące sobie w każdym typie gleby i dobrze znoszące przesadzanie. Są obsypane kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Co więcej, ich hodowla nie pochłania wysokich kosztów, gdyż po przekwitnięciu kwiatostanów sami z powodzeniem możemy zebrać jesienią nasiona, których użyjemy kolejnej wiosny. 

Ślazówka letnia

To kolejny ulubieniec ogrodowy niewymagający specjalistycznej opieki. Wytrzymały, radzący sobie na każdym podłożu zaskoczy nas swoim szybkim wzrostem. Pięknie prezentuje się w dużych skupiskach i klombach. Pamiętaj, by wysiać go już w docelowym miejscu, gdyż może kiepsko znieść przesadzanie. 

Kwiaty dwuletnie i byliny

Bratki

Kiedy myślimy o kwiatach prostych w uprawie, niemal od razu przychodzą nam na myśl bratki. Te urocze dwuletnie kwiaty o różnobarwnych płatkach nadają się zarówno do sadzenia w donicach, jak i w gruncie. Kwitną od wczesnej wiosny do czerwca i cudownie ozdabiają nasze ogrody. Wolą wilgotną glebę, dlatego lepiej radzą sobie na półcienistych stanowiskach, choć nie jest to warunek konieczny. 

Niezapominajki

To dwuletnie kwiaty głównie kojarzące nam się z wiosną, a szczególnie z majem. Drobne błękitne kwiatki przyozdobią niejedną rabatę. Podobnie jak bratki, nie mają specjalnych wymagań glebowych, jednak obfite kwitnienie zapewnia im wilgotne podłoże. Lubią miejsca cieniste i świetnie prezentują się tam, gdzie inne kwiaty nie chcą rosnąć. 

Goździki brodate

Łatwe w uprawie i niezbyt wymagające goździki świetnie wkomponują się w niejedną rabatę. Ich wielokolorowe zbite kwiatostany na ok. 20-centymetrowych łodygach pozwolą zagospodarować i wypełnić przestrzeń klombu. Rozpoznamy je po dość silnym, korzennym zapachu. Świetnie nadają się do bukietów. 

Irysy

To ogrodowe samograje. Rewelacyjnie rosną niemal w każdych warunkach. Ich jedyną „wadą” jest kwitnienie wyłącznie w czerwcu, jednak niecodzienne kwiatostany wynagradzają tę drobną niedogodność. Choć same kwiaty przekwitają, to ich stosunkowo ładne liście zostają z nami na dłużej i nadal wypełniają rabaty. Do najpopularniejszych odmian w naszym kraju należą irysy bródkowe i drobniejsze syberyjskie. Najlepiej prezentują się w dużych skupiskach, tworząc efektowne plamy koloru. 

Zdj. główne: Marivi Pazos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowości literackie na polskim rynku – co warto przeczytać?
Nowości literackie na polskim rynku – co warto przeczytać?
Masz ochotę sięgnąć po jakąś książkę, ale nie wiesz, która jest naprawdę godna uwagi? Sprawdź naszą subiektywną listę nowości literackich, po które naprawdę warto sięgnąć!
Jak wysokiej jakości produkty z Zachodniej Europy mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne sprzątanie
Jak wysokiej jakości produkty z Zachodniej Europy mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne sprzątanie
Odkryj, jak produkty z Zachodniej Europy mogą poprawić Twój codzienny rytuał sprzątania. Zapoznaj się, jak innowacje mogą uczynić te zadania łatwiejszymi, szybszymi i efektywniejszymi.
Pompy ciepła – coraz bardziej popularne
Pompy ciepła – coraz bardziej popularne
Dlaczego Polacy są coraz bardziej zainteresowani pompami ciepła?
Ostatnie wpisy