Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W pokoju dziecięcym obok standardowego wyposażenia oraz dekoracji niezbędne jest również dobrze dobrane oświetlenie. W jego skład, poza produktami ogólnymi i lampami budującymi nastrój (np. lampki nocne), wchodzą również niezmiernie praktyczne oświetlenie zadaniowe, w tym lampki na biurko.
Jakie modele najlepiej wybrać i czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dalszej części tekstu.
Lampki na biurko to niezbędny element wyposażenia nie tylko każdego biura lub gabinetu, ale też dziecięcego pokoju. Ustawia się je na stoliku lub dziecięcym biureczku, by zapewnić mocno doświetloną przestrzeń do wykonywania bardziej precyzyjnych czynności.
Kiedy taka lampa może się przydać? Oświetlenie na biurko pozwala swobodnie czytać i pisać. Dla młodszych dzieci tworzy zatem idealne miejsce do zabawy i tworzenia rozmaitych prac plastycznych. Starsze natomiast zyskują dzięki lampom idealne miejsce do nauki lub odrabiania zadań domowych.
Lampy na biurko przybierają mocno zróżnicowane formy, o czym można się przekonać choćby na stronie Azzardo.
Najczęściej są to modele stojące stołowe, choć w wielu domach spotyka się także rozwiązania podłogowe lub reflektory ścienne na dłuższym ramieniu z opcją regulowania kąta świecenia, o czym jeszcze napiszemy poniżej.
Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są modele wiszące. W ich przypadku trudno bowiem zapewnić dobre warunki oświetleniowe niezbędne do wygodnej pracy wzrokowej.
Jak dobierać lampy na biurko do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że muszą być to produkty gwarantujące równomierne doświetlenie całej powierzchni do pracy – bez odbłysków światła lub mocno zacienionych miejsc. Świetnie sprawdzają się do tego rozwiązania umożliwiające regulowanie wysokości i kąta świecenia, gdyż pozwalają łatwo dopasować warunki oświetleniowe do bieżących potrzeb podczas nauki lub zabawy.
Najlepiej wybierać modele z trwałych materiałów, które nie ulegną szybkiemu zużyciu i zniszczeniu nawet przy bardziej intensywnej eksploatacji. W przypadku młodszych dzieci warto zdecydować się na lampy z tworzyw sztucznych z zabudowanym źródłem światła. Powinny to być rozwiązania, które nie nagrzewają się zbyt mocno, co ogranicza ryzyko przypadkowego oparzenia.
Nie zapominajmy też o samych źródłach światła. Powinny być to produkty o natężeniu ok. 500 lx, co pozwala na wygodną i bezpieczną dla wzroku pracę. Warto stawiać na żarówki emitujące światło neutralne, najkorzystniejsze dla człowieka, lub wpadające w chłodniejsze tony, wspierające koncentrację.
Właściwe oświetlenie pokoju dziecka to nie tylko kwestia estetyczna, ale też bezpieczeństwo i komfort. Szczególnie lampy na biurko powinny być dobrane tak, by zapewniać pełną swobodę wykonywania rozmaitych zadań, o różnym stopniu precyzji. Na szczęście, przy szerokim wyborze dostępnych na rynku produktów, bez trudu da się dobrać rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, wpisujące się w całościową aranżację wnętrza.
Fot.: materiał prasowy Klienta.