Przejście na e-learning przyczyniło się do wyraźnego przewyższenia innych metod szkoleń w przedsiębiorstwach. Według dostępnych danych, aż 79% organizacji planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w kursy online

Inne
Przejście na e-learning przyczyniło się do wyraźnego przewyższenia innych metod szkoleń w przedsiębiorstwach. Według dostępnych danych, aż 79% organizacji planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w kursy online
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Wprowadzenie zdalnego modelu pracy zaowocowało przemianami w organizowaniu szkoleń, z e-learningiem na czele. Dzięki niemu utrzymanie motywacji pracowników i wsparcie innowacyjności w miejscu pracy stały się bardziej efektywne. Korzystając z e-learningu, można także czerpać korzyści z ogromnej elastyczności, co pozwala na dostosowanie szkoleń do indywidualnych lub grupowych potrzeb, wykorzystując przy tym aplikacje oraz elementy interaktywne.

E-learning dostarczany przez Preply Business, platformę oferującą kursy językowe online dla firm, wykazał się zdolnością do zapełniania wszelkich luk w umiejętnościach pracowników. Dane z 2021 roku ukazały, że aż 73% specjalistów ds. nauki i rozwoju planowało zmniejszenie wydatków na szkolenia stacjonarne prowadzone przez instruktorów, podczas gdy 79% miało zamiar zwiększyć inwestycje w e-learning dla firm.

Oto 8 głównych zalet e-learningu:

1. Swobodny dostęp i wygoda nauki

E-learning, dzięki elastyczności i dostępności, pozwala pracownikom na samodzielne określenie harmonogramów nauki. Bez względu na poziom wiedzy czy zajmowane stanowisko, mają oni możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie, co pozwala na lepsze dostosowanie procesu szkoleniowego do ich osobistych i zawodowych potrzeb.

E-learning jest dostępny dla każdego, co oznacza, że jest dostosowany do różnych stylów uczenia się. Może to być trudne do osiągnięcia w grupie ze względu na różne poziomy obciążenia pracą, terminy i zdolności uczenia się – mówi Georgina Solé, Digital PR Manager w Preply.

Dzięki samodzielnie przerobionym, wirtualnym kursom, firmy mogą mieć większe szanse na osiągnięcie swoich celów szkoleniowych. Niektórzy pracownicy lepiej przyswajają materiał podczas samodzielnej pracy, ponieważ wówczas czują się swobodniej: mogą na przykład spowolnić swoje tempo nauki lub zadawać pytania – dodaje.

Przykład z firmy Walmart pokazuje, że efekty mówią same za siebie. Wykorzystanie mikrolearningu na platformie cyfrowej do szkoleń związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy przyniosło znakomite rezultaty. Dzięki e-learningowi, dobrowolny udział pracowników w szkoleniach wzrósł aż o 91%, a liczba wypadków została zmniejszona o 54%.

2. Efektywność kosztowa

E-learning przynosi znaczną oszczędność finansową, umożliwiając dostęp do kursów zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, co prowadzi do redukcji kosztów, np. poprzez obniżenie wydatków na instruktorów i materiały szkoleniowe. Ta zaleta sprawia, że e-learning w środowisku korporacyjnym rozwiązuje ważną słabość tradycyjnych metod nauki – brak możliwości skalowania.

Dzięki e-learningowi, materiały szkoleniowe mogą być łatwo modyfikowane, aby odzwierciedlały zmiany w metodach i zasadach korporacyjnych, a to bez dodatkowych wysokich kosztów. Firma Apple wykorzystuje tę funkcję, regularnie szkoląc swoich pracowników za pomocą indywidualnych kursów online, które obejmują zarówno istniejące, jak i zaktualizowane zasady postępowania biznesowego oraz wytyczne zgodności. Systematyczne szkolenia pomagają liderom Apple utrzymać zaangażowanie zespołu w przestrzeganiu wysokich standardów etycznych – aż 98% uczestników z powodzeniem ukończyło kursy, przy minimalizacji kosztów dla firmy.

Warto podkreślić, że w przypadku jednorazowych szkoleń, pracownicy mogą z czasem tracić opanowanie koncepcji i materiałów kursu, co może prowadzić do drogich błędów w dłuższej perspektywie. Dlatego stworzenie ciągłego, wspólnego dla wszystkich pracowników środowiska nauki pomaga uniknąć takich kosztownych sytuacji.

3. Lepsze doświadczenie edukacyjne

E-learning w środowisku biznesowym wspiera spójność, zapewniając jednolite i wysokiej jakości kursy oraz materiały szkoleniowe dla wszystkich pracowników.

Ta forma nauki została specjalnie zaprojektowana w celu dostarczenia standardowych szkoleń, jednocześnie wykorzystując spersonalizowane ścieżki nauki, szczegółowe informacje zwrotne oraz śledzenie postępów uczestników, co pozwala wszystkim osiągnąć ten sam cel.

4. Zwiększone zaangażowanie i utrzymanie pracowników

Według badania przeprowadzonego przez Emerald Works, e-learning w miejscu pracy przyczynia się do wzrostu ogólnego poziomu zadowolenia pracowników o 24%.

Gdy pracownicy czują się doceniani, są bardziej lojalni wobec firmy, a ich wyższy poziom zaangażowania motywuje ich do wprowadzania innowacji, rozwiązywania problemów i efektywnej pracy. Dodatkowo, doświadczeni pracownicy często odgrywają kluczową rolę w szkoleniu nowych pracowników i pomagają w ich integracji w miejscu pracy.

5. Wydajność czasowa

E-learning przyczynia się również do zwiększenia efektywności czasowej. Po pierwsze, umożliwia natychmiastowy start nauki, ponieważ wirtualne materiały edukacyjne można szybko wdrożyć. Po drugie, oszczędza czas pracowników i ogranicza stres związany z koniecznością podróżowania do zewnętrznych centrów szkoleniowych poza siedzibą firmy.

Dzięki elastyczności e-learningu można także wybierać krótsze cykle szkoleń lub bardziej skondensowane moduły, co pozwala wykorzystać czas bardziej efektywnie.

6. Lepsza wydajność i produktywność

W przeciwieństwie do tradycyjnych szkoleń, e-learning oferuje materiały dostosowane do konkretnych potrzeb organizacyjnych. Skupia się na dostarczaniu specjalistycznej wiedzy zamiast ogólnych informacji.

Badania wykazują, że organizacje wdrażające inicjatywy e-learningowe z dużym zaangażowaniem odnotowują poprawę komunikacji i współpracy zespołowej o 55%. Rezultatem są mniej liczne konflikty, redukcja błędów oraz osiąganie lepszych wyników.

7. Nowa jakość kultury organizacyjnej

Przechodząc na e-learning, firmy komunikują pracownikom, że otwierają się na odkrywanie nowych sposobów myślenia, rozwoju i nawiązywania kontaktów. Takie podejście może pobudzić kreatywność w miejscu pracy.

Starszy lub bardziej doświadczony personel, który na początku może odczuwać niepokój związany z przejściem z tradycyjnych form edukacji na e-learning, zyskuje możliwość integracji z młodszymi kolegami, którzy są bardziej zaawansowani technologicznie. Poprzez wspieranie takich interakcji, firmy mogą wspomagać tworzenie silniejszych więzi zawodowych zarówno w zespołach, jak i między nimi, co często prowadzi do lepszej komunikacji, wyższej produktywności i zwiększonego morale w całej organizacji.

8. Globalna współpraca i większe zrozumienie kulturowe

E-learning umożliwia globalną współpracę i sprzyja większemu zrozumieniu kulturowemu. Dzięki dostępowi do zasobów, które są adresowane do międzynarodowej publiczności, działy z różnych krajów mogą zdobyć różnorodne perspektywy i podejścia, zwłaszcza korzystając z modułów nauczania opartych na symulacjach. Dodatkowo, tworzenie grup dyskusyjnych, w których biorą udział pracownicy z różnych zespołów, sprzyja poprawie komunikacji wewnątrz firmy oraz komunikacji z klientami.

Badania długo potwierdzają, że różnorodność kulturowa wśród uczestników kursów nie tylko rozwija kompetencje międzykulturowe, ale również wspomaga kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdolność do adaptacji.

–  Przy tak dużej stawce kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej platformy, ponieważ spójność i jakość treści są niezbędne do czerpania korzyści z korporacyjnego e-learningu – podkreśla Georgina Solé.

Zdjęcia: materiał prasowy

Artykuł powstał we współpracy z marką Preply.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podział obowiązków? Kobiety nadal wykonują większość porządków domowych
Podział obowiązków? Kobiety nadal wykonują większość porządków domowych
Jak wygląda podział obowiązków w polskim domu? Kobiety nadal wykonują większość czynności.
Ocet na chwasty w kostce brukowej – sprawdź!
Ocet na chwasty w kostce brukowej – sprawdź!
Ocet jest powszechnie używany w naszych domach i można go użyć niemal do wszystkiego. Czy wiedziałeś, że dzięki niemu pozbędziesz się chwastów w kostce brukowej? Sprawdź, jak to zrobić!
Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego
Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego
Wybór nieruchomości, w której chcemy zamieszkać jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Własne mieszkanie […]
Ostatnie wpisy