W ogrodzie

Jak spowolnić rozwój chwastów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chwasty potrafią popsuć wygląd nawet najładniejszego ogrodu. Zabierają miejsce do wzrostu innym gatunkom ozdobnych i uprawnych roślin. Wiele osób ma z nimi spory problem, więc radzimy, jak zapobiegać ich rozrastaniu. 

Podstawowe działania zapobiegawcze

Pamiętaj, żeby zacząć od najprostszych działań profilaktycznych, ponieważ również są one bardzo skuteczne. Na samym początku warto pozbyć się mechanicznie wszystkich starych chwastów, przygotowując teren na trawnik lub ogródek. Nie zostawiaj nawet ich małych fragmentów, bo wtedy niestety szybko odrosną. Najłatwiej jest usunąć je po deszczu. Kiedy ziemia jest wilgotna, chwasty bardzo łatwo wychodzą w całości. W tym celu przydadzą się specjalne narzędzia do pielenia, takie jak graca, czy motyka. Po zakończonym działaniu powinno wyrzucić się chwasty w bezpieczne miejsce, aby znowu nie zajęły ogrodu. Może to być na przykład specjalny kompostownik. W późniejszym czasie usuwaj je, nawet jeśli będą bardzo małe. Wtedy zapobiegniesz rozrastaniu się ich w dużym stopniu. Niektórzy decydują się też na pokrycie gleby folią. Możesz z niej skorzystać, jeśli jeszcze nie masz zasianych nowych roślin, na przykład na początku wiosny. Dobrze, gdy taka folia jest ciemna i nieprzepuszczalna. Wtedy przez brak dostępu do światła, chwasty nie mają przyjaznych warunków do rozwoju. 

Skuteczna ochrona przed chwastami

Sprawdzonym sposobem na uciążliwe chwasty jest wykorzystanie agrowłókniny. To materiał wykonany z polipropylenu, służący do ściółkowania gleby i okrywania roślin. Występuje on w różnych rodzajach i każdy z nich ma nieco odmienne zastosowanie. Jednym z nich jest agrowłóknina czarna. Pomaga ona stworzyć doskonały mikroklimat do rozwoju rozmaitych okazów, ale nie pozwala na rozrost chwastów. Dobrze też reguluje poziom wilgotności gleby. Dzięki niej wzmocnisz również system korzeniowy roślin. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na utrzymanie zadbanego ogródka. Agrowłóknina ściółkująca zazwyczaj występuje w ciemnych barwach, takich jak właśnie czerń lub brąz. Pozwala to w prosty sposób rozpoznać zastosowanie konkretnego materiału. Pamiętaj, żeby przed jej użyciem, dokładnie oczyścić powierzchnię. Należy pozbyć się wszelkich kamieni i korzeni. Powinno się też wyrównać dobrze teren. Wtedy chwasty będą miały jeszcze gorsze warunki do wzrostu. Innym rodzajem jest agrowłóknina zimowa. Warto wykorzystać ją podczas chłodniejszych miesięcy, aby ochronić rośliny przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Naturalne sposoby

Poza wyżej wymienionymi sposobami warto wykorzystać specjalną ściółkę. Powoduje ona, że chwasty szybciej gniją i żółkną. W tym celu możesz użyć przykładowo kory sosnowej, bukowej, trocin, kamienia dekoracyjnego, albo węgla brunatnego. Dodatkowo naturalne ściółkowanie ma też inne zalety. Między innymi zmniejsza wypłukiwanie cennych składników mineralnych z ziemi i zapewnia lepszą ochronę dla roślin przed mrozem. Najlepiej rozkładać ściółkę wczesną wiosną, jeśli nie wyrosły jeszcze nowe chwasty po zimie. 

Niektórzy decydują się na zastosowanie preparatu, przygotowanego z sody oczyszczonej. Ma ona szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i jest często używana przez wiele osób. Można posypać ją na przykład ścieżki i podjazdy, żeby chwasty rzadziej się pojawiały. Soda może być wykorzystana jako wspomaganie do innych, bardziej skutecznych działań. Z naturalnych środków stosuje się też opryski zrobione z octu. Wykorzystuje się je na przykład na chwasty, które rosną między kostką brukową. Należy jednak uważać, aby nie pryskać nim roślin uprawnych i ozdobnych.

Zdjęcie główne: Lukas/pexels.com

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w trakcie specjalizacji public relations. Stawia swoje pierwsze kroki jako copywriterka. Interesuje się dekoracją wnętrz i designem.
Urszula Szymańska
Polecane artykuły
W ogrodzie

Z czym łączyć trawy ozdobne? Aranżacje

Chcesz sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Zobacz, z czym możesz je łączyć.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Dekoracje z metalu do ogrodu — TOP 3

Szukasz metalowych ozdób do ogrodu, ale nadal nie wiesz, które wybrać? Prezentujemy naszych faworytów. Sprawdź!
Czytaj więcej
W ogrodzie

Kwiaty pnące do ogrodu - przegląd propozycji

Doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie – pnącza charakteryzują się szerokim zastosowaniem oraz wyjątkowymi walorami estetycznymi. Zobacz najchętniej wybierane gatunki.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *