Ogród ziołowy w kształcie spirali – inspiracje

Ogród ziołowy w kształcie spirali – inspiracje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej podczas gotowania sięgamy po świeże zioła – są zdecydowanie bardziej aromatyczne od suszonych odpowiedników, które kupujemy w sklepach. Z tego powodu jesteśmy skorzy do posiadania ich na swoich parapetach oraz w sezonie letnim w ogrodach. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie ziołowego ogródka w formie intrygującej spirali. Poniżej garść ziołowych, zakręconych inspiracji! 

Zielnik w kształcie spirali to doskonałe rozwiązanie, które przykuwa uwagę oraz pozwala nam mieć wszystkie interesujące nas zioła w jednym miejscu. Co więcej, ta jakże funkcjonalna opcja rewelacyjnie się sprawdza, zwłaszcza kiedy mamy ograniczoną ilość miejsca, a mimo to nie chcemy rezygnować z niektórych roślin. 

Efektowne i ekologiczne DIY

Do budowy ogródka ziołowego w kształcie spirali możesz wykorzystać różne elementy ogrodowe czy budowlane. Do stworzenia konstrukcji z czystym sumieniem możesz użyć starych cegieł, pokruszonego betonu czy polnych kamieni. Żeby stworzyć piękny i praktyczny ogródek, nie musisz wcale wydawać dodatkowych pieniędzy. Takie ponowne wykorzystanie materiałów pomaga tworzyć ogród w ekologiczny sposób, co dla niektórych jest naprawdę ważne. 

Praktyczny skalniak

Ta forma ogrodu ziołowego szczególnie spodoba się wszystkim miłośnikom skalniaków. Co więcej, jej budowa nie jest mocno angażująca i skomplikowana. Bez problemu poradzisz sobie z nią bez dodatkowego wsparcia, a efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów ogrodowych aranżacji.

Jak zbudować spiralę? 

Na początku musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej, żeby było ono dobrze nasłonecznione, jednak osłonięte od wiatru. Dobrą opcją jest umiejscowienie spirali zielnej nieopodal oczka wodnego, jednak nie jest to warunek konieczny. 

W wybranym miejscu rozkładamy tekturę, która zminimalizuje wyrastanie chwastów, a dodatkowo zapewni nam zainteresowanie ze strony dżdżownic. Teraz możemy przejść do wytyczenia zarysu spirali: zaczynamy od okręgu, którego średnica nie powinna przekraczać 2 m. Szczyt umieszczamy na środku usypanego na około metr kopczyka i następnie schodzimy spiralnym ruchem w dół, wytyczając granice kamieniami, cegłami czy innym wybranym przez nas budulcem. Całość uzupełniamy ziemią i sadzimy w odpowiedniej kolejności nasze ulubione zioła. 

Jak rozmieścić zioła?

Spirala jest ciekawym rozwiązaniem, które pozwala nam w jednym miejscu posadzić zioła posiadające zróżnicowane wymagania dotyczące podłoża, nasłonecznienia i pielęgnacji. Istotne jest tu jednak właściwe rozmieszczenie ich na kopcu. 

Szczyt

Na szczycie spirali powinny znaleźć się zioła, które nie potrzebują ciągłego dostępu do wody, a odrobinę przesuszona gleba nie jest dla nich problemem. Ostre słońce, dochodzące tu przez większą część dnia, może wysuszyć glebę, dlatego warto umieścić tu zioła, którym nie będzie to przeszkadzać. Będą to szałwia, lebiodka, oregano, rozmaryn czy bardziej kwietna lawenda. 

Środek

W środkowej części spirali doskonale będą się czuć melisa, mięta, tymianek, ogórecznik lekarski, majeranek, hyzop, bazylia, kolendra czy szczypiorek. Rośliny te gorzej znoszą silne przesuszenie, dlatego niższe partie są zdecydowanie dla nich. 

Dół

W najniższych partiach ogródka umieść rośliny, które potrzebują zdecydowanie większego dostępu do wody takie jak: pietruszka, estragon, szczaw, czosnek niedźwiedzi, lubczyk czy rukiew.

Zdj. główne: JillWellington/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak są oznaczane śruby?
Jak są oznaczane śruby?
Lubisz samodzielnie wykonywać w domu małe i większe naprawy? Zobacz, w jaki sposób czytać oznaczenia śrub, żeby zawsze dobrać odpowiednie materiały.
Co zrobić ze starymi zabawkami?
Co zrobić ze starymi zabawkami?
W pokoju Twojego dziecka znajduje się mnóstwo zabawek, którymi się już nie bawi? Chętnie byś się ich pozbyła, ale nie wiesz, co z nimi zrobić? Podpowiadamy!
Fotel wiszący do ogrodu – sposób na relaks
Fotel wiszący do ogrodu – sposób na relaks
Fotel bujany świetnie sprawdzi się wiosną i latem w każdym ogrodzie, a nawet na balkonie!
Ostatnie wpisy