Jak zabezpieczyć i zaimpregnować drewniany plac zabaw?

W ogrodzie
Jak zabezpieczyć i zaimpregnować drewniany plac zabaw?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plac zabaw to od lat ulubione miejsce dzieci. Wielu rodziców buduje swoim pociechom domowy plac zabaw, zwykle z drewnianych elementów. Trzeba go jednak odpowiednio zabezpieczyć.

Zabawa wśród drewnianych konstrukcji. Jak je zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi?

Huśtawka, zjeżdżalnia, domek zabaw, piaskownica i może na przykład mała ścianka wspinaczkowa – to elementy, których nie może zabraknąć na nowoczesnym placu zabaw, a mogą być wykonane z drewna, które jest coraz popularniejszym budulcem. Zakątek zabaw, który planujemy stworzyć dla naszych pociech, powinien być miejscem bezpiecznym, a akcesoria same w sobie nie mogą stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci. Drewno, zwłaszcza to poddane dobrej obróbce, ale zaimpregnowane i zabezpieczone, jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż stawianie na placu zabaw metalowych konstrukcji.

>> Zobacz też: Plac zabaw przed domem – 4 ciekawe atrakcje dla dzieci

Jeśli zabieramy się za samodzielną budowę miniplacu dla naszych maluchów, musimy zadbać o to, by powstał on na odpowiednim podłożu. Co to oznacza? To, że najlepiej byłoby wyłożyć część podwórka (przeznaczoną na plac zabaw) specjalną matą. Jednak nie każdy ma taką możliwość, więc zwykle jako podłoże dziecięcego placu zabaw wybiera się po prostu trawę. Nie ma ona co prawda zbyt dużych właściwości amortyzujących (jak specjalne maty), ale też jest w stanie zabezpieczyć malucha przed potencjalnymi urazami.

By plac zabaw służył naszym dzieciom przez lata, należy go odpowiednio zabezpieczyć i zaimpregnować. Jeśli mowa o zabezpieczeniu, to chodzi przede wszystkim o stabilne konstrukcje. Zjeżdżalnia czy wejście na wieżyczkę widokową muszą być z barierkami, tak by w razie utraty równowagi czy potknięcia się, dziecko mogło złapać za barierkę. Każdy element musi być dopasowany i stabilnie skręcony, a także umocowany do podłoża. 

A co z impregnacją drewnianych konstrukcji. Jak o nią zadbać?

Impregnat do drewna to podstawa. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju drewna użytego do zbudowania placu zabaw i od tego czy było ono klejone warstwowo. Jeśli tak, to jest na pewno bardziej wytrzymałe, z tego względu, że chociażby nie ma skłonności do pęknięć, nie wycieka z niego żywica, materiał sam w sobie jest lekki i nie wymaga chemicznej ochrony. Jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić kompletną impregnację drewna, zwłaszcza gdy nadchodzą chłodniejsze miesiące. Więc jak przygotować plac zabaw na wahania pogodowe i zmieniające się czynniki atmosferyczne?

Po pierwsze przed impregnacją należy wygładzić drewno. Wygładzenie tego materiału ma na celu usunięcie z niego niebezpiecznych drzazg i przygotowanie drewna do lakierowania, czyli zabezpieczenia w postaci impregnacji. Gładkie konstrukcje zaokrąglone na rogach są gwarancją bezpieczeństwa dzieci podczas zabawy na placu. Wszelkie nierówności możemy dokładnie wyszlifować papierem ściernym.

Po oczyszczeniu i dokładnym wygładzeniu drewna, czas na jego impregnację, która jest podstawą pielęgnacji, chroniącą je np. przed gniciem, do którego może dochodzić zwłaszcza zimą, jeśli drewna nie zabezpieczymy. Impregnat do drewna ochroni również całą jego strukturę przed wszelkimi szkodnikami, kornikami czy larwami owadów. Gdy zima jest sroga, to nasze pociechy raczej nie korzystają z placów zabaw, więc na ten czas, po wcześniejszej impregnacji, możemy okryć drewniane konstrukcje, na przykład wodoodpornymi osłonami (dostaniemy je w każdym większym sklepie z materiałami budowlanymi i remontowymi).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywaj nieznane: nieoczywiste zastosowania codziennych przedmiotów w domu i ogrodzie
Odkrywaj nieznane: nieoczywiste zastosowania codziennych przedmiotów w domu i ogrodzie
Poznaj nieoczywiste zastosowania codziennych przedmiotów, które mogą zupełnie zmienić Twoje życie w domu i ogrodzie. Przydatne i praktyczne porady na każdy dzień.
Dobrze dobrana armatura wodociągowa
Dobrze dobrana armatura wodociągowa
Ciężko wyobrazić sobie domy jednorodzinne, które będą pozbawione instalacji wodociągowej. Zresztą, nie tylko jeżeli chodzi o domy, ale również i inne budynki, które można spotkać na ulicach. Każde z tych miejsc wymaga odpowiedniego projektu, jak również doboru dedykowanych elementów, które pomogą stworzyć całościową strukturę armatury wodociągowej.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do utrzymania komfortowej temperatury w domu?
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do utrzymania komfortowej temperatury w domu?
Odkryj, jak wybrać idealne urządzenie do regulacji temperatury w domu, by zapewnić sobie i swoim bliskim komfort ciepła lub chłodzenia przez cały rok.
Ostatnie wpisy