Reklama

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aby instalacja fotowoltaiczna była korzystną inwestycją powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb inwestora, dlatego też firmy realizujące te zlecenia biorą pod uwagę obecne zużycie energii oraz możliwości ich zwiększenia. Jednak z czasem może być jej zbyt mało do bieżącego zapotrzebowania. Co zrobić w tej sytuacji? Czy istnieje możliwość rozbudowy istniejącej instalacji fotowoltaicznej? Odpowiadamy.

Czy istnieje możliwość rozbudowy posiadanej instalacji fotowoltaicznej?

Oczywiście istnieje możliwość rozbudowania obecnej instalacji fotowoltaicznej i przekształcenie jej na większą. Warto jednak wiedzieć, na czym to polega. Zwiększenie fotowoltaiki obejmuje więcej inwestycji niż tylko zakup nowych paneli. Konieczne jest zorientowanie się, czy posiadany falownik jest odpowiedni do obsługi większego obciążenia. 

Obecnie instalacje fotowoltaiczne wykonywane są na dwa sposoby:

  • instalacja PV z jednym falownikiem- do obsługi wszystkich panel słonecznych,
  • instalacja PV z kilkoma mikrofalownikami- do obsługi kilku modułów.

Jeśli nie wiesz, jak właściwie dopasować moc do instalacji fotowoltaicznej, koniecznie sprawdź ten artykuł https://sunergo.pl/blog/rozbudowa-instalacji-fotowoltaicznej-czy-jest-mozliwa/. Znajdziesz tutaj wszelkie niezbędne informacje na temat możliwości rozbudowy istniejącej fotowoltaiki. 

Co jest ważne podczas planowania fotowoltaiki oraz jej rozbudowy?

Podczas projektowania instalacji przeprowadzany jest audyt fotowoltaiczny, który pozwala oszacować potrzebną moc. Pod uwagę brane są różne czynniki i aspekty, takie jak między innymi zapotrzebowanie, położenie domu czy konstrukcje dachu. Wszystkie z nich mają duże znaczenie, również ze względu na możliwości późniejszej rozbudowy. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, iż każda zmiana w tym rozbudowa instalacji fotowoltaicznej powinna być zgłoszona i skonsultowana z profesjonalistami, którzy pozwolą dopasować odpowiednią moc, liczbę paneli oaz zajmą się fachową rozbudową.

Dopasowanie odpowiedniego falownika do zmienionej instalacji- jak zrobić to właściwie?

Inwerter fotowoltaiczny czyli falownik odpowiada za zamianę prądu stałego na zmienny. To czy istnieje konieczność jego wymiany zależeć będzie od szacowanej nowej mocy instalacji- jeśli chcemy podłączyć tylko pojedyncze panele słoneczne najpewniej jego wymiana nie będzie konieczna. Jednak w sytuacji gdy chcemy znacznie zwiększyć moc fotowoltaiki konieczna będzie wymiana. Możemy zdecydować się zarówno na zakup większego falownika lub kupno kilku mikroinwerterów. Z perspektywy czasu i opłacalności zdecydowanie rekomendujemy zakup kilku mniejszych jednostek, ze względu na między innymi mniejsze koszty inwestycyjne. 

Kalkulator fotowoltaiki - sprawdź na SUNERGO!

Jak właściwie oszacować zapotrzebowanie na moc fotowoltaiczną?

Jeśli mamy problem z oszacowaniem możliwego zapotrzebowania na energię elektryczną to nic nie szkodzi. W sieci znajdziemy wiele przydatnych pomocy i narzędzi, które pozwolą Ci zorientować się w możliwych zmianach i kosztach. Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca wejdź na stronę firmy Sunergo. W tym miejscu sprawnie i szybko przekalkulujesz wszystkie możliwości. Sprawdź i przekonaj się, jaki to proste!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dokonując jakichkolwiek zmian w obrębie instalacji fotowoltaicznych warto pamiętać o obowiązku zgłoszenia rozbudowy, zgodnie z treścią Ustawy o odnawialnych źródłach energii w terminie do 14 dni. W przeciwnym razie możliwe jest uzyskanie kary w kwocie do 1000 zł. Kwestie zgłoszenia planowanej rozbudowy wyglądają podobnie do procedur związanych z montażem. To proste ale i niezbędne formalności, o których warto pamiętać. 

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Ściany w kuchni - jak je urozmaicić?

Zobacz nasze propozycje dotyczące urozmaicenia kuchennego wnętrza!
Czytaj więcej
Reklama

Jak dbać o fototapety?

Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o fototapety!
Czytaj więcej
Reklama

Poduszka z łuską z gryki - ekologiczna, o właściwościach zdrowotnych i pozwalających lepiej spać

Kładąc się wieczorem spać, powinniśmy wcześniej zadbać o swój komfort wypoczynku, wydatnie podnieść higienę snu, dzięki czemu będziemy mogli się wyspać.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *