Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie pełnym kwiatów i ziół? Niestety realia życia często sprowadzają nas na ziemię w tej kwestii, a podczas wyboru roślin i kwiatów do ogrodu stawiamy raczej na praktyczne rozwiązania, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania.
Piękne kwiaty ogrodowe nie zawsze oznaczają wielogodzinną i skomplikowaną pielęgnację. W sklepach ogrodniczych dostaniemy wiele odmian kwiatów i krzewów, które są niemal samowystarczalne. Często wyróżniają się dużą odpornością na suszę, a więc nie będziemy musieli ich dodatkowo podlewać.
To kwiat, który zapewni nam piękny zapach w letnie wieczory, dlatego polecamy zasiać go nieopodal tarasu czy okien. Możemy wysiać go bezpośrednio do gruntu. Ma drobne, fioletowe kwiaty i kwitnie od czerwca do września. Nie wymaga dodatkowego podlewania. Świetnie radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
Aksamitki to kwiaty wprost stworzone dla początkujących ogrodników. Odporne na suszę i choroby, rewelacyjnie radzące sobie w każdym typie gleby i dobrze znoszące przesadzanie. Są obsypane kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Co więcej, ich hodowla nie pochłania wysokich kosztów, gdyż po przekwitnięciu kwiatostanów sami z powodzeniem możemy zebrać jesienią nasiona, których użyjemy kolejnej wiosny.
To kolejny ulubieniec ogrodowy niewymagający specjalistycznej opieki. Wytrzymały, radzący sobie na każdym podłożu zaskoczy nas swoim szybkim wzrostem. Pięknie prezentuje się w dużych skupiskach i klombach. Pamiętaj, by wysiać go już w docelowym miejscu, gdyż może kiepsko znieść przesadzanie.
Kiedy myślimy o kwiatach prostych w uprawie, niemal od razu przychodzą nam na myśl bratki. Te urocze dwuletnie kwiaty o różnobarwnych płatkach nadają się zarówno do sadzenia w donicach, jak i w gruncie. Kwitną od wczesnej wiosny do czerwca i cudownie ozdabiają nasze ogrody. Wolą wilgotną glebę, dlatego lepiej radzą sobie na półcienistych stanowiskach, choć nie jest to warunek konieczny.
To dwuletnie kwiaty głównie kojarzące nam się z wiosną, a szczególnie z majem. Drobne błękitne kwiatki przyozdobią niejedną rabatę. Podobnie jak bratki, nie mają specjalnych wymagań glebowych, jednak obfite kwitnienie zapewnia im wilgotne podłoże. Lubią miejsca cieniste i świetnie prezentują się tam, gdzie inne kwiaty nie chcą rosnąć.
Łatwe w uprawie i niezbyt wymagające goździki świetnie wkomponują się w niejedną rabatę. Ich wielokolorowe zbite kwiatostany na ok. 20-centymetrowych łodygach pozwolą zagospodarować i wypełnić przestrzeń klombu. Rozpoznamy je po dość silnym, korzennym zapachu. Świetnie nadają się do bukietów.
To ogrodowe samograje. Rewelacyjnie rosną niemal w każdych warunkach. Ich jedyną „wadą” jest kwitnienie wyłącznie w czerwcu, jednak niecodzienne kwiatostany wynagradzają tę drobną niedogodność. Choć same kwiaty przekwitają, to ich stosunkowo ładne liście zostają z nami na dłużej i nadal wypełniają rabaty. Do najpopularniejszych odmian w naszym kraju należą irysy bródkowe i drobniejsze syberyjskie. Najlepiej prezentują się w dużych skupiskach, tworząc efektowne plamy koloru.
Zdj. główne: Marivi Pazos/unsplash.com