Wykończenie

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli planujesz remont, to przed przystąpieniem do prac musisz zadbać, aby nie ucierpiały elementy, które nie będą wymieniane. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie okien w czasie remontu. W jaki sposób można to zrobić?

Co jest potrzebne do zabezpieczenia okien podczas remontu?

Do zabezpieczenia okien podczas remontu nie potrzeba żadnych wymyślnych materiałów. Najlepiej do tego nadaje się folia malarska – możesz zakupić grubszą. Dzięki temu możliwe jest jej ponowne użycie. Niezbędna będzie również taśma. Warto zakupić papierową, ponieważ łatwiej się odkleja i nie pozostawia śladów. Jeśli chcesz zabezpieczyć okna w ekologiczny sposób, to użyj do tego gazety (najlepiej czarno białej).

W czasie remontu przyda się również klamka robocza. Warto powykręcać wszystkie klamki z okien, aby ich nie uszkodzić podczas prac remontowych. W czasie remontu warto używać tylko jednej klamki, która w razie potrzeby będzie przekładana z okna do okna.

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Jeśli okna są nowe, to w pierwszym kroku należy usunąć z nich fabryczną folię ochronną. Po jej usunięciu można zobaczyć stan okien. Najczęściej okna są lekko brudne. Dlatego przed ich zabezpieczeniem trzeba je dokładnie oczyścić.

Przed przystąpieniem do remontu należy okna bardzo dokładnie zabezpieczyć. Warto zwrócić szczególną uwagą na elementy ruchome (można je bardzo łatwo uszkodzić). Okucia i zawiasy są wrażliwe na pył, który może negatywnie wpłynąć na ich pracę.

Jak zapobiegać występowaniu białej rdzy?

Tynk gipsowy i cementowy ma zasadowy odczyn, który w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza może doprowadzić do powstania „białej rdzy”, która powoduje uszkodzenie okuć okiennych.

Jeśli mimo właściwego zabezpieczenia okna elementy ruchome zostały zabrudzone, to trzeba je jak najszybciej umyć. Pozostawienie zabrudzeń może trwale uszkodzić m.in. okleinę na profilu okiennym. Okna PCV bardzo łatwo jest zarysować, dlatego do usuwania zabrudzeń należy użyć delikatnych preparatów i miękkiej szmatki.

Koniec remontu – co z oknami?

Gdy remont się skończy, to należy ściągnąć zabezpieczenie z okien. W następnym kroku należy okna umyć i właściwie zakonserwować. Warto te czynności wykonywać regularnie. Dzięki temu okna będą wyglądały jak nowe, nawet po upływie gwarancji.

Dobre nawyki w pielęgnacji okien

  1. Okna warto myć minimum raz na trzy miesiące. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, to warto myć okna częściej – czasami nawet co trzy tygodnie.
  2. Przynajmniej raz do roku trzeba przeprowadzać konserwację uszczelek. Należy je dokładnie wyczyścić i przesmarować wazeliną techniczną lub środkiem do konserwacji uszczelek.
  3. Jeśli z biegiem czasu uszczelka parcieje lub stwardnieje, to należy ją wymienić. Można to zrobić samodzielnie. Musi być dokładnie i szczelnie przyklejona.
  4. Okucia w oknach warto również posmarować raz do roku. 

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista. Uwielbia tworzyć coś z niczego- pomysły same przychodzą do niej. Lubi piec ciasteczka dla swoich dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Polecane artykuły
Wykończenie

Posadzki epoksydowe - trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni

Posadzki epoksydowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie różnego rodzaju powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i możliwościom, jakie oferują posadzki epoksydowe, które są doskonałym wyborem dla różnych przestrzeni.
Czytaj więcej
Wykończenie

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne kojarzą się z pustymi domkami wakacyjnymi opuszczanymi po sezonie albo tymi właścicielami, którzy chcą odciąć się od świata zewnętrznego.
Czytaj więcej
Wykończenie

Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *