Czy można używać folii aluminiowej w mikrofalówce?

Czy można używać folii aluminiowej w mikrofalówce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kuchenki mikrofalowe to standardowy element współczesnych kuchni. Dzięki nim ekspresowo podgrzejesz posiłek i zaspokoisz głód. Równie często spotykanym w kuchni, choć zupełnie innym rodzajem produktu, jest folia aluminiowa. Wielu jej użytkowników zastanawia się, czy nadaje się ona do użytku w mikrofalówce. Jeśli Ciebie również nurtuje to pytanie, przeczytaj ten krótki wpis i poznaj na nie odpowiedź.

Folia aluminiowa a mikrofalówka

Metal i folia aluminiowa odbijają promieniowanie mikrofalowe – takie działanie może doprowadzić do skoncentrowania energii w jednym miejscu, pojawienia się iskier, a następnie uszkodzenia mikrofalówki. W związku z ryzykiem wystąpienia elektrycznych wyładowań, iskrzenia, a nawet pożaru folii nie wolno stosować w kuchence mikrofalowej. Ponadto podgrzewany w ten sposób posiłek prawdopodobnie wchłonie aluminium, co następnie odbije się na zdrowiu konsumenta.

Co zamiast folii aluminiowej w mikrofalówce?

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla folii aluminiowej w kuchence mikrofalowej. Jeśli nie chcesz zaszkodzić urządzeniu bądź swojemu zdrowiu, zdecyduj się na:

  • Szklane naczynia pozbawione metalowych elementów. Używając ich, możesz spodziewać się równomiernie rozprowadzanego ciepła. 
  • Plastikowe pudełka z oznaczeniem „microwave safe”. 
  • Ceramiczne naczynia, które podobnie jak szklane pojemniki pozbawione elementów metalowych, pozwalają na bezpieczne zastosowanie w mikrofalówce. Przed wyborem konkretnego naczynia, sprawdź, czy na pewno można go użyć w kuchence mikrofalowej.

Bezpieczne zastosowanie folii aluminiowej

Mimo że folii nie należy używać w mikrofalówce, można ją zastosować na wiele innych sposobów. Sięgając po nią, trzeba jednak pamiętać, że posiada ona dwie, różniące się właściwościami strony. Matowa część pochłania i przepuszcza ciepło, a błyszcząca odbija je i zatrzymuje. Chcąc więc upiec mięso w piekarniku, musisz owinąć je matową stroną na zewnątrz. Jeśli zaś chcesz zachować świeżość posiłku, zapakuj go w folię tak, by to połyskująca, odbijająca ciepło strona znalazła się na zewnątrz. Doskonałą, odporną na rozerwanie folię znajdziesz choćby w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.

Stosowanie folii aluminiowej w mikrofalówce nie jest dobrym pomysłem, tym bardziej że istnieje wiele bezpiecznych zarówno dla urządzenia, jak i zdrowia konsumentów alternatyw, takich jak szklane, ceramiczne i plastikowe pojemniki. Folii natomiast warto używać do owinięcia potraw przeznaczonych do upieczenia w piekarniku oraz zapakowania drugiego śniadania.

Fot.: Vlad Zaytsev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zamontować panele tapicerowane?
Jak zamontować panele tapicerowane?
Postaw na nowoczesny i efektowny pomysł zaaranżowania pustej ściany lub wnęki za pomocą paneli tapicerowanych.
Delivery Week dostępne w dużych miastach – sprawdź!
Delivery Week dostępne w dużych miastach – sprawdź!
Chefowie restauracji przygotowują 2-daniowe doświadczenie do domu. Dostawa jest bezkontaktowa, a Ty możesz cieszyć się restauracyjnym jedzeniem w domowym zaciszu.
Materac H2 czy H3 – który lepszy?
Materac H2 czy H3 – który lepszy?
Jak wybrać odpowiednią twardość swojego wymarzonego materaca i czym się kierować?
Ostatnie wpisy