Czy można używać folii aluminiowej w mikrofalówce?

Czy można używać folii aluminiowej w mikrofalówce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kuchenki mikrofalowe to standardowy element współczesnych kuchni. Dzięki nim ekspresowo podgrzejesz posiłek i zaspokoisz głód. Równie często spotykanym w kuchni, choć zupełnie innym rodzajem produktu, jest folia aluminiowa. Wielu jej użytkowników zastanawia się, czy nadaje się ona do użytku w mikrofalówce. Jeśli Ciebie również nurtuje to pytanie, przeczytaj ten krótki wpis i poznaj na nie odpowiedź.

Folia aluminiowa a mikrofalówka

Metal i folia aluminiowa odbijają promieniowanie mikrofalowe – takie działanie może doprowadzić do skoncentrowania energii w jednym miejscu, pojawienia się iskier, a następnie uszkodzenia mikrofalówki. W związku z ryzykiem wystąpienia elektrycznych wyładowań, iskrzenia, a nawet pożaru folii nie wolno stosować w kuchence mikrofalowej. Ponadto podgrzewany w ten sposób posiłek prawdopodobnie wchłonie aluminium, co następnie odbije się na zdrowiu konsumenta.

Co zamiast folii aluminiowej w mikrofalówce?

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla folii aluminiowej w kuchence mikrofalowej. Jeśli nie chcesz zaszkodzić urządzeniu bądź swojemu zdrowiu, zdecyduj się na:

  • Szklane naczynia pozbawione metalowych elementów. Używając ich, możesz spodziewać się równomiernie rozprowadzanego ciepła. 
  • Plastikowe pudełka z oznaczeniem „microwave safe”. 
  • Ceramiczne naczynia, które podobnie jak szklane pojemniki pozbawione elementów metalowych, pozwalają na bezpieczne zastosowanie w mikrofalówce. Przed wyborem konkretnego naczynia, sprawdź, czy na pewno można go użyć w kuchence mikrofalowej.

Bezpieczne zastosowanie folii aluminiowej

Mimo że folii nie należy używać w mikrofalówce, można ją zastosować na wiele innych sposobów. Sięgając po nią, trzeba jednak pamiętać, że posiada ona dwie, różniące się właściwościami strony. Matowa część pochłania i przepuszcza ciepło, a błyszcząca odbija je i zatrzymuje. Chcąc więc upiec mięso w piekarniku, musisz owinąć je matową stroną na zewnątrz. Jeśli zaś chcesz zachować świeżość posiłku, zapakuj go w folię tak, by to połyskująca, odbijająca ciepło strona znalazła się na zewnątrz. Doskonałą, odporną na rozerwanie folię znajdziesz choćby w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.

Stosowanie folii aluminiowej w mikrofalówce nie jest dobrym pomysłem, tym bardziej że istnieje wiele bezpiecznych zarówno dla urządzenia, jak i zdrowia konsumentów alternatyw, takich jak szklane, ceramiczne i plastikowe pojemniki. Folii natomiast warto używać do owinięcia potraw przeznaczonych do upieczenia w piekarniku oraz zapakowania drugiego śniadania.

Fot.: Vlad Zaytsev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 praktycznych i wytrzymałych rozwiązań dla Twojej podłogi
6 praktycznych i wytrzymałych rozwiązań dla Twojej podłogi
Po co warto sięgnąć, by cieszyć się doskonałej jakości podłogą na lata?
Jak wybrać idealne meble do kuchni na wymiar?
Jak wybrać idealne meble do kuchni na wymiar?
Odkryj, jak dopasować meble kuchenne do Twojego wnętrza, optymalizując przestrzeń i tworząc efektowny wystrój. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki i porady specjalistów.
Jakie są korzyści z zamówienia regału na wymiar
Jakie są korzyści z zamówienia regału na wymiar
W tym artykule omówiono cechy nowoczesnych regałów, trendy w ich projektowaniu, oraz zalety wyboru regałów niestandardowych, w tym regałów metalowych z półkami drewnianymi. 
Ostatnie wpisy