Betonowe schody są bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Można chodzić po nich z ciężkimi materiałami bez obawy o ich uszkodzenie. Aby nadać im niepowtarzalnego i eleganckiego charakteru, warto położyć na nie drewniane stopnice.
Schody betonowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem, niestety jest ono nieestetyczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na drewniane stopnice i podstopnice.
>> Zobacz: Ile kosztują schody drewniane do domu?
Materiał na schody i podłogi warto wybrać już na etapie projektowania domu. Dzięki temu po wykończeniu podłóg schody będą tej samej wysokości. Zanim schody zostaną wykończone, pierwszy i ostatni stopień muszą mieć inną wysokość niż pozostałe. Wysokość pierwszego stopnia zostanie powiększona o grubość warstw materiału na podłodze pierwszej kondygnacji. Ostatni stopień powinien być niższy o wysokość podłogi na piętrze.
Jeśli decyzja o wyborze materiałów na podłogi zostanie pozostawiona na później, to najczęściej należy kuć i nadlewać stopnice.
Wychodząc i wchodząc po schodach, stopa najczęściej stawiana jest w tym samym miejscu – może wtedy pozostać ślad w postaci wydeptanego stopnia. Dlatego zaleca się, aby materiał na stopnicę był odporny na zniszczenia.
Stopnice i podstopnice najczęściej wykonywane są z twardych gatunków drzew:
Wybór drewna na stopnice jest zależny od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Najtwardszymi krajowymi gatunkami drzew są dąb i klon, lecz są to jedne z droższych materiałów. Jeśli schody będą użytkowane w przeciętny sposób, to warto zdecydować się na stopnie z buku lub jesionu, które są dużo tańsze.
Drewniane stopnice mają grubość od 3 do 3,5 cm. Podstopnice są cieńsze, mają grubość od 1,5 do 2 cm. W nowoczesnych aranżacjach podstopnice i stopnice mają tę samą grubość.
>> Zobacz: Co to jest kompozyt?
Drewno chłonie wilgoć, dlatego na schody należy wybierać tylko wysezonowane gatunki. Drewniane stopnice przymocowuje się do betonowych stopni za pomocą kołków, które są zaślepione od góry. Można również zastosować specjalne kołki do schodów – nie wymagają one zaślepienia.
Stopnice z podstopnicami łączy się metodą pióro-wpust lub wsuwa się we frezowane rowki stopnicy.
Drewniane schody wykańcza się najczęściej twardym lakierem, który jest dobierany do gatunku drewna. Olejowanie sprawdzi się tylko w krajowych gatunkach drewna. Nie zaleca się olejowania, sosny, jodły i świerku, ponieważ tylko lakier zwiększy trwałość w użytkowaniu tego drewna.