Jakich błędów unikać przy zakupie płytek?

Wykończenie
Jakich błędów unikać przy zakupie płytek?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór płytek ma duży wpływ na wygląd całego wnętrza. Z tego powodu powinno się je dobrać jak najlepiej, żeby tworzyły spójną całość. Przedstawiamy listę błędów, które są najczęściej popełniane przy tym zakupie.  

Niedopasowanie płytek do pomieszczenia

Pierwszym błędem będzie złe dopasowanie płytek do pomieszczenia. Istotne jest, aby dobrać płytki do rodzaju i wystroju wnętrza. To jedna z najważniejszych kwestii, na którą powinno zwrócić się szczególną uwagę. Musi być to zakup na lata, dlatego trzeba go dobrze przemyśleć. Płytki oprócz wyglądu powinny być też komfortowe w użytkowaniu. Występują w przeróżnych rozmiarach, więc wybór jest ogromny. Wiele z nich ma swoje konkretne zastosowanie, na przykład inaczej wyglądają płytki łazienkowe, a inaczej te do kuchni. Takie, które są przeznaczone do łazienki, powinny charakteryzować się małą nasiąkliwością. Oprócz tego warto, żeby miały zwartą strukturę, która nie absorbuje wody oraz innych zabrudzeń. Na podłogę najlepiej w tym przypadku kupić płytki antypoślizgowe. Wtedy możesz zapobiec nieszczęśliwym wypadkom na śliskiej powierzchni. Najpopularniejsze w łazienkach są obecnie płytki ceramiczne. Powinno się dopasować ich wzór i rodzaj również do stylu wyposażenia w łazience. 

Płytki do kuchni powinny być przede wszystkim jak najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. W tym miejscu bowiem jest nietrudno o wszelkie zabrudzenia. Z tego powodu nie sprawdzą się tam matowe, nieszkliwione powierzchnie. Musisz pamiętać, że nie powinno się mieszać przeznaczenia płytek. Te przeznaczone przykładowo na ścianę, muszą się na niej znajdować. Do konkretnego pomieszczenia trzeba dopasować też określoną grubość. Wpływa ona bowiem na trwałość i wytrzymałość tych elementów. Do wnętrz, które są często użytkowane, zalecane jest dopasowanie płytek o odpowiedniej ścieralności. Uważaj również na wybór złego koloru. Przykładowo ciemne płytki nie sprawdzą się do niewielkich pomieszczeń, ponieważ wtedy optycznie zmniejszą one przestrzeń. 

Nieodpowiednia wielkość

Kolejnym błędem jest kupno płytek o nieodpowiedniej wielkości. Chociaż bardzo modne są teraz te wielkoformatowe, to nie pasują one do wszystkich wnętrz. Zazwyczaj nie wyglądają one do dobrze w bardzo małej kuchni lub łazience. Do takiej kompozycji potrzeba wystarczającej przestrzeni, aby stworzyć ciekawy efekt. Jeśli pomieszczenie jest średnich rozmiarów, to możesz z powodzeniem zastosować takie płytki. Wtedy dodatkowo optycznie powiększają one przestrzeń, ponieważ nie mają dużo łączeń w postaci fug. Niekorzystnie wyglądają też drobne mozaiki na dużej powierzchni, ponieważ ją przytłoczą i zdominują. Można łączyć ze sobą różne formaty płytek, ale trzeba to odpowiednio przemyśleć. Jeśli się tego nie zrobi, to można osiągnąć przesadzony wygląd, który nie będzie dobrze się prezentował. Przed zakupem, zastanów się więc, jaki efekt chcesz osiągnąć. W różnych rozmiarach występują na przykład rozmaite płytki betonowe. To doskonały wybór, który jest najnowszym trendem aranżacyjnym. 

Wybór niskiej jakości płytek

Sporym błędem jest kupno płytek, które nie odznaczają się porządną jakością. Na taki wydatek warto poświęcić trochę więcej pieniędzy, ponieważ wtedy będzie to zakup na lata. Jeśli chcesz nieco więcej zaoszczędzić, to niestety może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Z pewnością przysporzy to wtedy dużo problemów, ale i dodatkowych kosztów. W przypadku gdy któraś z płytek zepsuje się po jakimś czasie, ciężko będzie kupić nową, o takim samym wyglądzie. Dokupywanie z czasem tych elementów również jest często popełnianym błędem, ponieważ niejednokrotnie nie są one idealnie dopasowane do całości. Powinno się zainteresować firmami, które oferują płytki o wysokiej wytrzymałości. 

Fot. Patrick Hendry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pastelowe meble, tekstylia i dodatki – inspirujemy!
Pastelowe meble, tekstylia i dodatki – inspirujemy!
Pastelowe odcienie to ponadczasowa klasyka, która świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – oczywiście pod warunkiem, że wiesz, z czym je łączyć!
Dlaczego czarna armatura łazienkowa jest tak popularna?
Dlaczego czarna armatura łazienkowa jest tak popularna?
Stale zmieniające się trendy wystroju wnętrz sprawiają, że czasem ciężko za nimi nadążyć. Na szczęście jest kilka klasycznych pozycji, które popularnością i uznaniem projektantów cieszą się nieustannie od kilku czy nawet kilkunastu lat.
Tworzenie domowego spa – sekrety relaksującej kąpieli
Tworzenie domowego spa – sekrety relaksującej kąpieli
Zanurz się w luksusie domowego spa z naszym przewodnikiem. Dowiedz się, jak kąpiel może stać się relaksującym rytuałem, który ożywi twoje ciało i ducha.
Ostatnie wpisy