Gdzie wyjechać na weekend poza miasto?

Relaks
Gdzie wyjechać na weekend poza miasto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wypady poza miasto, nawet te krótkie, to wspaniała odskocznia.  Możemy wtedy odetchnąć trochę od miejskiego zgiełku. Zastanawiasz się, gdzie mógłbyś pojechać, żeby trochę odpocząć?

Nie potrzebujesz wielu funduszy, aby spędzić weekend poza miastem. W naszym kraju jest wiele wspaniałych zakątków, które możesz zwiedzić. Mamy tyle zabytków i atrakcji przyrodniczych, że pomysły na weekendowe wycieczki są niemal nieograniczone. W tych miejscach możesz odpocząć na łonie natury i aktywnie spędzić czas.

Magiczna wycieczka na Podlasie

Podlasie do magiczne miejsce na wschodzie polski, często pomijane przez nas w czasie planowania wypoczynku. Otoczone jest magiczną Puszczą Białowieską, w której możemy spacerować bez końca, obserwując magiczny świat przyrody. Na Podlasiu można znaleźć wiele drewnianych domków w malowniczych miejscach. Niespełna 15 km od Białegostoku jest Supraśl. Będąc tam, koniecznie go odwiedź. Jest tam piękny prawosławny monastyr i wyjątkowe muzeum ikon. 

Miasteczko położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, więc warto tu również przyjechać latem i przejść się na spacer po Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej. Ponadto Supraśl może poszczycić się statusem uzdrowiska. To miasto z ogromną tradycją i magiczną aurą. Tutaj znajduje się też siedziba Teatru Wierszalin. Jest też wiele szlaków i ścieżek rowerowych. Okoliczne gospody organizują tam cudowne spływy kajakowe. Wszystko to sprawia, że jest to świetne miejsce na rodzinny weekend. Nieoficjalną atrakcją Supraśla jest restauracja Jarzębinka, w którym zjesz same lokalne przysmaki: kartacze, babki ziemniaczane, kiszki i słynne ciasto Marcinek, prosto z Hajnówki, gdzie powstaje według oryginalnej receptury. 

Odkryj Warmię na nowo!

Świetnym pomysłem na wypad za miasto, aby w ciszy i w spokoju odpocząć jest wyjazd na Warmię. Często obieranym kierunkiem są Mazury, ale warto wybrać się również na Warmię. To piękne tereny z licznymi jeziorami i lasami. Zwykle kojarzona z krainą czerwonej cegły, Mikołaja Kopernika, historii Prus i zielonych łąk. Spotkasz tu wielu przyjaznych ludzi, którzy chętnie dzielą się historiami swojego regionu. Dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie! Nie daleko od Olsztyna znajduje się urocza gmina Jonkowo. To świetne miejsce na spędzenie czasu bliżej natury. W Nowym Kawkowie znajduje się Lawendowe

Pole, gdzie możesz zarezerwować sobie nocleg, zjeść pyszny lawendowy chleb, odprężyć się na masażu wśród lawendy, a nawet wziąć udział w lawendowych warsztatach. To świetne miejsce dla miłośników tej rośliny. Niedaleko znajduje się ośrodek rozwoju osobistego Tu i Teraz. Koniecznie zapoznaj się z ich ofertą warsztatową. Mają głowę pełną pomysłów i pomagają odciąć się od miejskiego zgiełku. Na spacer po lesie koniecznie wybierz się do Pupek, gdzie zjesz pyszny kozi ser. Miłośnicy sztuki również znajdą tu coś dla siebie. W Galerii Kawkowo można podziwiać wspaniałe dzieła i kupić piękne rękodzieła. Serwowana jest tam też pyszna kawa i codziennie inne świeże, domowe ciasta. To świetne miejsce na rodzinny wypad na łonie natury. 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

To bardzo duży obszar, który ciężko będzie zwiedzić w jeden weekend. Jeśli zatrzymamy się w okolicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, znajdziemy wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez niezbyt wysokie góry. Dlatego to świetne miejsce na wypad z dziećmi, które rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Szlaki prowadzą między innymi do Bazyliki na Świętym Krzyżu, klasztoru bernardynek w Świętej Katarzynie czy na rozległe gołoborze.

Warto też zatrzymać się w zabytkowym miasteczku Bodzentyn i zwiedzić wspaniałe ruiny zamku biskupów krakowskich. Możesz też zatrzymać się w Kielcach. Wtedy wybierz się do Pałacu Biskupów, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe. Jest to barokowa bazylika z piękną polichromią. W okolicach Kielc znajdują się też ruiny zamku w Chęcinach oraz ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Ponadto możesz wybrać się na wycieczkę do skansenu w Tokarni, jaskini Raj czy Centrum Neandertalczyka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czereśnia w ogrodzie – wszystko o pielęgnacji
Czereśnia w ogrodzie – wszystko o pielęgnacji
Chcesz posadzić czereśnie w swoim ogrodzie? Przeczytaj, co warto wiedzieć o tym drzewie.
Chcesz kupić materac? Tym kieruj się w wyborze
Chcesz kupić materac? Tym kieruj się w wyborze
Nie ma nic ważniejszego niż spokojny, zdrowy sen. Sprawdź, czym kierować się przy doborze odpowiedniego materaca!
Rzeczy, które warto mieć w nowej kuchni
Rzeczy, które warto mieć w nowej kuchni
Nowy dom i nowa kuchnia? A może generalny remont? To doskonały moment, żeby wprowadzić lepsze rozwiązania i zwiększyć funkcjonalność najczęściej używanego pomieszczenia w domu!
Ostatnie wpisy