Reklama

Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oprawa oświetleniowa ogrodu to priorytet. Okazuje się, że tego rodzaju inwestycję planuje się już na etapie projektu samej nieruchomości oraz zagospodarowania działki. Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodowe ma nie tylko dawać piękne, klimatyczne światło w ramach podkreślenia elementów dekoracyjnych. Ma być także czynnikiem, który zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonowanie wszystkich domowników. Co więcej, wykorzystanie nowoczesnej technologii bardzo często ma również znaczenie dla zwiększenia komfortu codziennej aktywności. 

Praktyczne oświetlenie ogrodowe 

Jak oświetlić ogród, by z przydomowej przestrzeni można było korzystać w optymalnym komforcie? Oświetlenie ogrodowe musi być przede wszystkim praktyczne, trwałe oraz bezpieczne. Coraz większą uwagę zwraca się także na energooszczędność, to dlatego powszechne jest już oświetlenie ogrodowe LED oraz oświetlenie ogrodowe solarne, chociaż ten drugi rodzaj nadaje się znacznie bardziej jako element dekoracyjny. 

Przede wszystkim należy dobrze zaplanować wszelkie punkty świetlne. Oświetlenie w ogrodzie musi funkcjonować w częściach najbardziej eksploatowanych, a więc na tarasie, ale też w przestrzeni przed domem. Tutaj wyróżnia się oświetlenie ogrodowe najazdowe, które oświetla drogę od furtki i bramy wjazdowej aż do drzwi wejściowych oraz garażu czy stanowiska na samochód. W tym celu stosowane są lampki na podjeździe albo alejkach, ale też oświetlenie ogrodowe stojące, jak latarnie i lampy ogrodowe

Ponieważ nowoczesne budownictwo zakłada wykorzystywanie innowacyjnych technologii, oświetlenie zewnętrzne ogrodowe ma oszczędzać energię, być łatwe i intuicyjne w użytkowaniu. Świetnie sprawdza się na przykład oświetlenie ogrodowe z czujnikiem ruchu, a te najnowocześniejsze systemy pozwalają zarządzać światłem nawet wtedy, gdy domowników nie ma na terenie nieruchomości. Dzięki temu światło może zwiększać bezpieczeństwo na całej przydomowej przestrzeni. 

Co istotne, organizacją punktów świetlnych i całego okablowania ogrodu powinny zająć się profesjonalne ekipy. Warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz, nie zawsze są korzystne. Same elementy oświetlenia w ogrodzie muszą być zaś wykonane z najlepszej jakości materiałów. Tutaj bierze się pod uwagę przede wszystkim ich trwałość i odporność na wodę, wysokie czy niskie temperatury oraz natężenie generowanego światła, a nie względy estetyczne. 

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe 

Trzeba jednak zaznaczyć, że oświetlenie ogrodowe może być wyjątkowym dekorem zielonego terenu. Punkty świetlne można montować wśród najpiękniejszych okazów ogrodowej roślinności, a lampiony ogrodowe mogą zdobić alejki czy wodne oczka. Wykorzystywane są także kinkiety na ogrodowym tarasie albo oświetlenie ogrodowe wiszące przy zadaszeniach i w ogrodowych altanach. 

Romantycznego klimatu dodaje oświetlenie ogrodowe w formie girlandy oraz niewielkie lampki solarne zasilane dziennym światłem – te można wybierać wedle preferowanej wielkości czy kształtów – świetnie sprawdza się na przykład oświetlenie ogrodowe w kształcie kuli. Co ciekawe, oświetlenie ogrodowe można z powodzeniem dobierać wedle stylu urządzenia całej przestrzeni, dzięki czemu światło stanowi element dekoracyjny. Zabawa światłem w ogrodzie może wprowadzać w wyjątkowy klimat i dawać określony nastrój. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie ogrodowe sprawdzi się zawsze wtedy, gdy z tej przydomowej przestrzeni chcemy korzystać nie tylko w ciągu dnia, ale i w godzinach wieczornych czy w nocy. Wakacyjny czas i wysokie temperatury dają ku temu odpowiednie warunki. 

Najczęściej wybierane oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu można wybierać ze względu na natężenie światła, ale również funkcje, jaką ma ono pełnić. Wyróżniamy oświetlenie obowiązkowe, jak to pozwalające korzystać z przestrzeni przy drzwiach czy furtce bez względu na porę dnia czy nocy oraz dodatkowe, które zwiększa komfort użytkowania całej przydomowej przestrzeni. 

Obraz Engin Akyurt z Pixabay

Najczęściej wybierane są stojące lampy ogrodowe, które ustawia się szpalerem wzdłuż chodnika albo tuż przy ogrodzeniu. Tak samo świetnie nadają się w tym zakresie wspomniane już punkty świetlne kule. Powszechnie stosowane jest oświetlenie górne oraz kinkiety montowane na stałych elementach domu bądź tarasu. Takie zapewniają widoczność tuż przy drzwiach, w altankach ogrodowych czy na tarasach. 

Ważnym punktem świetlnym jest oświetlenie najazdowe, które montuje się w zabudowie chodnika czy wjazdu pod garaż. Takie oświetlenie ogrodowe pozwala bezpiecznie korzystać z drogi do domu, podobnie jak światło przy schodach czy drzwiach balkonowych. 

Bez względu na rodzaj oświetlenia w ogrodzie, wszystkie elementy dające światło muszą uwzględniać swoją funkcjonalność w danym miejscu zewnętrznego terenu. Niektóre narażone są przecież na działanie deszczu, śniegu, wysokich i niskich temperatur, inne zaś zostają osłonięte zadaszeniem. Wszelkie oświetlenie dekoracyjne solarne powinno być w miarę możliwości chowane na okres zimowy. Takie światło stanowi głównie element dekoracyjny zielonego terenu, więc ze względów praktycznych spokojnie można się bez niego obyć. 

Polecane artykuły
Reklama

Sklep elektryczny- wszystko, czego potrzebujesz, dostępne w jednym miejscu

Każdy z nas pragnie mieć perfekcyjnie wyposażone i dopracowane mieszkania, domy, biura czy obiekty użyteczności publicznej. Jedną z kluczowych kwestii sprawnego, bezpiecznego funkcjonowania w każdym budynku jest instalacja elektryczna.
Czytaj więcej
Reklama

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Ocieplenie klimatu i zatrważające ceny energii elektrycznej zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu energetyki. Fotowoltaika to nowoczesna i innowacyjna technologia, wykorzystująca słońce do produkcji prądu. Poznaj kilka zalet tego niezwykłego rozwiązania.
Czytaj więcej
Reklama

Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego

Wybór nieruchomości, w której chcemy zamieszkać jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem większości ludzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto rozważyć wiele okoliczności, a także patrzeć perspektywicznie. Podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas szukania lokum w Lublinie. Dom, czy mieszkanie – oto jest pytanie Dom z ogródkiem jest marzeniem wielu osób zwłaszcza tych, które planują założenie dużej rodziny. Sielankowe wyobrażenie bawiących się na podwórku dzieci, basenu letniego i ogródka należy jednak skonfrontować z licznymi obowiązkami, jakie czekają właściciela. W przypadku domu stan kominów, czy instalacji trzeba sprawdzać we własnym zakresie, a także dbać o czystość podwórka oraz chodnika za ogrodzeniem. Może to być kłopotliwe zwłaszcza zimą, kiedy trzeba usuwać błoto, śnieg i lód. Dodatkowo właściciel jest zobowiązany, aby wyposażyć nieruchomość w śmietniki i szamba (lub przyłącze kanalizacyjne) i utrzymywać je w dobrym stanie. Umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym, a także przepisowa kontrola instalacji również jest w tym wypadku po stronie właściciela. W przypadku mieszkania większość z tych obowiązków przejmuje administracja, a lokator jest informowany, kiedy należy udostępnić lokum w celu przeprowadzenia stosownych kontroli bezpieczeństwa. Oczywiście balkon, czy nawet taras przynależny do mieszkania nie jest tym samym, co ogródek, ale nowe osiedla są projektowane w pięknych lokalizacjach, gdzie także znajdziemy dużo zieleni i infrastruktury wypoczynkowej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to przestrzeń wspólna, ale zdejmuje z nas obowiązek samodzielnego utrzymywania jej w idealnym stanie. Mieszkania o dużych metrażach także są dostępne na rynku, można wybrać też wariant z przydomowym ogródkiem, zatem nie to powinno być głównym kryterium wyboru. Każdy powinien sam rozważyć, które rozwiązanie spełni jego oczekiwania i zarazem nie przerośnie możliwości. Lokalizacja nieruchomości w Lublinie jako sprawa kluczowa Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, czy to mieszkanie, czy dom jest naszym marzeniem oraz jaki interesuje nas metraż i ilość pokoi, kolejną ważną sprawą jest lokalizacja. Nawet jeśli mamy zamiar przemieszczać się głównie samochodem, obecność w pobliżu transportu zbiorowego może być ważnym plusem zwłaszcza, jeśli chcemy, aby dzieci samodzielnie dojeżdżały do szkoły, ale także dorosłym w sytuacjach awaryjnych taka alternatywa może być czasami potrzebna. Jeśli dodatkowo myślą ekologicznie, niewątpliwie docenią zalety takiego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *