Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzasz swoje wymarzone gniazdko? A może czeka Cię remont i zastanawiasz się nad drewnianą podłogą? Zebraliśmy wszystkie informacje w jednym miejscu. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się z niego, czy warto postawić na podłogę z drewna, czy też nie. Sprawdź!

Zalety podłogi drewnianej – dlaczego warto w nią zainwestować?

Zaczynamy oczywiście od zalet podłogi wykonanej z drewna, bo jest ich naprawdę sporo. Przede wszystkim prezentuje się ona bardzo naturalnie i uniwersalnie – świetnie wpasuje się w każdy styl (i ten bardziej swojski, i bardziej elegancki, i bardziej surowy), tworząc piękną bazę do dalszej aranżacji. Drewniana podłoga sprawia, że wnętrze staje się od razu bardziej przytulne i ciepłe. Materiał ten nigdy nie wyjdzie z mody i nie straci na wartości. Ponadto występuje w wielu odcieniach – od bielonych, przez jasne, po ciemne, niemal czarne.

Estetyka to nie wszystko. Dużą zaletą desek jest ich trwałość i wytrzymałość na duże obciążenie, na ścieranie oraz doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne. Powierzchnia jest ciepła w dotyku, separuje nas od zimnego podłoża i wycisza głośne stąpanie, a nawet sąsiadów hałasujących piętro niżej. Warte podkreślenia jest także to, że drewno jest antystatyczne, zapobiegając powstawaniu alergenów – idealnie sprawdzi się więc dla osób skłonnych do uczuleń. 

Drewniana podłoga to inwestycja na lata, która szybko się zwróci, bo po wielu latach nie trzeba jej zrywać i kłaść na nowo. Wystarczy ją odświeżyć, wycyklinować, by pozbyć się plam, rys i by znów wyglądała jak nowa. To naprawdę świetne rozwiązanie.

Wady podłogi wykonanej z drewna

Powyżej opisaliśmy najważniejsze zalety podłogi z drewna, jednak w tym zestawieniu nie możemy też pominąć wad. I tak zaczynamy od montażu. Ten jest bardziej skomplikowany niż na przykład układanie paneli. Zajmuje przy tym więcej czasu i wymaga większego skupienia. Dobrze jest więc powierzyć to zadanie specjalistom. Podpowiadamy: zamiast montowania litych desek, polecamy sięgać po te, które zostały już pokryte olejem bądź lakierem.

Niezabezpieczone drewno jest podatne na zarysowania. Konieczne jest więc poddanie go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. W bardzo suchych i ciepłych pomieszczeniach może się rozsuwać i kurczyć, powodując szczeliny, i się odkształcać. Dbajmy więc o optymalną wilgotność powietrza.

Nie bez znaczenia jest również cena. Deski drewniane są droższe niż panele, ale warto dobrze poszukać, bo może okazać się, że różnica w cenie nie jest wcale tak duża, jak się na pierwszy rzut oka wydawało. Wiele zależy do rodzaju drewna.

Podsumowując, każdy materiał ma swoje zalety i swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku podłogi wykonanej z naturalnego drewna. Patrząc jednak na powyższe, zdecydowanie przeważają tutaj zalety i są one bardziej znaczące.

Zdj. główne: Jon Moore/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?
Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?
Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Jak dobrać rodzaj i rozmiar rolet do okna?
Jak dobrać rodzaj i rozmiar rolet do okna?
Chcesz kupić rolety okienne, ale nie wiesz, jak zmierzyć pod nie okno i jaki rodzaj osłon wybrać? Zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem, zanim dokonasz zakupu!
Jaki rodzaj sejfu wybrać?
Jaki rodzaj sejfu wybrać?
Przedmioty, które posiadasz, wymagają specjalnego zabezpieczenia? Sprawdź, jak wybrać najlepszy sejf, określając co i przed czym chcesz chronić!
Ostatnie wpisy