Dlaczego ściany w nowym mieszkaniu lub domu pękają?

Wykończenie
Dlaczego ściany w nowym mieszkaniu lub domu pękają?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pęknięcia na ścianach w nowym domu lub mieszkaniu często zaskakują inwestora. Są też źródłem niepokoju o rzetelność wykonania i dalszy los nieruchomości. Bardzo ważne, żeby szybko odkryć powód powstawania pęknięć i usunąć go.

Rodzaje pęknięć na ścianach 

Nie zawsze pojawiające się pęknięcia są powodem do wszczynania alarmu. Oczywiście możemy zasięgnąć opinii fachowca, ale czasem nie jest to konieczne. Ważna jest głębokość i umiejscowienie skaz pojawiających się na murze. 

Pęknięcia powierzchniowe

Pojawienie się pęknięć powierzchniowych na ścianach nie jest powodem do niepokoju. Niewielkie rysy na murze są nieestetyczne, ale bywają obecne na nowych i starych murach, co nie wpływa na ich stan techniczny. W przypadku pojawienia się szczelin zagrożenie nie występuje. Najczęściej pojawiają się w wyniku naprężania się materiałów budowlanych – są to tzw. “rysy skurczowe” o szerokości do 3 mm. 

Pęknięcia głębokie

Problem pojawia się, wtedy gdy pęknięcia przeszywają całą warstwę tynku lub nawet muru. Miejsca o częstym występowaniu niebezpiecznych pęknięć to:

 • połączenie sufitu i ścian działowych,
 • nadproża,
 • belki stropowe (pęknięcia przebiegające poprzecznie wobec nich).

Przyczyny powstawania pęknięć w nowych budynkach

Dlaczego ściany w nowych budynkach pękają? Poza wspomnianym naprężeniem się materiałów budowlanych występuje kilka innych powodów.

Osiadanie budynku

Naturalnym zjawiskiem jest przedłużone osiadanie budynku. Konstrukcja jest bardzo ciężka, w związku z czym dobrą praktyką jest przystępowanie do prac wykończeniowych dopiero w rok po osiągnięciu stanu surowego. Budynek wówczas osiada, co przekłada się na mniejszą ilość pęknięć po pracach wykończeniowych. Niestety nie jest to rozwiązanie ekonomiczne: często deweloperowi bardzo zależy na szybkim oddaniu budynku właścicielowi pomimo tego, że pojawią się problemy z pękaniem ścian.

Niewłaściwa konstrukcja fundamentu

Częstym powodem pękania ścian w nowych budynkach jest niewłaściwe rozpoznanie warunków gruntowych. Bez dokonania odwiertów próbnych zdarza się, że wykonany fundament będzie zbyt słaby w stosunku do jakości podłoża (np. z powodu występowania gruntów słabonośnych lub wysokiego poziomu wód gruntowych). 

Usunięcie szkód obowiązkiem dewelopera

Zanim podejmie się działania na własną rękę, warto wiedzieć o rękojmi za wady fizyczne nieruchomości. Na deweloperze ciąży obowiązek usunięcia wad konstrukcyjnych budowli. Można do tego dążyć poprzez zgłoszenie problemu do firmy budowlanej, która postawiła nieruchomość, lub wykonanie ekspertyzy przez fachowca. 

Sposoby na usunięcie pęknięć

Dobrze dobrana technika usuwania pęknięć i odpowiednie materiały są kluczem do pozbycia się problemu. Część działań możemy wykonać sami – pomimo braku specjalistycznej wiedzy.

Niezbędne akcesoria do usuwania pęknięć

Do usunięcia niewielkich pęknięć używa się masy szpachlowej. Rynek preparatów naprawczych w różnej formie (sypkiej lub w postaci gotowego preparatu) jest bardzo konkurencyjny. Trzeba jednak dbać o to, żeby dobrze dobrać masę szpachlową do rodzaju popękanego tynku. Do punktowych pęknięć stosuje się łatwy w aplikacji akryl szpachlowy tworzący ochronną powłokę. Działa szybko i nie jest kłopotliwy w zastosowaniu.

Własnoręczne usuwanie drobnych pęknięć

Na podłodze warto wyłożyć folię ochronną, tak żeby jej nie zniszczyć. Ściana musi być oczyszczona i sucha. Wcześniej należy sprawdzić, czy pęknięcie dotyczy jedynie tynku, czy też również ściany. Gotową do użycia masę nakładamy przy pomocy niewielkiej szpachelki. Czekamy czas przewidziany przez producenta do jej zaschnięcia. Potem delikatnie niwelujemy nierówności poprzez obróbkę papierem ściernym. Później usuwamy odkurzaczem powstały pył i malujemy ścianę.

Konsultacja ze specjalistą 

W przypadku głębszych pęknięć należy się skonsultować ze specjalistą. Jest prawdopodobne, że będzie wtedy potrzebna interwencja firmy remontowej. Bardzo ważne jest określenie przyczyn problemów z pękającymi ścianami. Może się okazać, że niezbędne będzie np. wzmocnienie fundamentu – tego raczej nie da się wykonać bez specjalistycznej wiedzy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • L 14.10.2022

  Pisze Pan o tym, że „Pojawienie się pęknięć powierzchniowych na ścianach nie jest powodem do niepokoju.”, a jeśli dobrze rozumiem później definiuje je Pan jako te „o szerokości do 3 mm”.
  Natomiast dalej pisze Pan, że „Miejsca o częstym występowaniu niebezpiecznych pęknięć to: połączenie sufitu i ścian działowych (…)”.
  Zatem, co w przypadku kiedy ktoś ma pęknięcie po długości połączenia sufitu i ściany działowej, ale to pęknięcie jest wąskie i ma np. 1 mm szerokości.
  Czy trzeba to traktować jako pęknięcie niegroźne, czy właśnie groźne?

Rekomendowane
6 praktycznych i wytrzymałych rozwiązań dla Twojej podłogi
6 praktycznych i wytrzymałych rozwiązań dla Twojej podłogi
Po co warto sięgnąć, by cieszyć się doskonałej jakości podłogą na lata?
Jakie meble są niezbędne w garderobie?
Jakie meble są niezbędne w garderobie?
Urządzasz garderobę? Zobacz, jakie meble powinny się w niej znaleźć!
Co to jest SEO i czemu warto wykorzystać je w sklepach internetowych Shoper?
Co to jest SEO i czemu warto wykorzystać je w sklepach internetowych Shoper?
Twój sklep internetowy powstał na platformie Shoper i zastanawiasz się, czy pozycjonowanie i SEO pomogą Ci w zwiększeniu sprzedaży? Zdecydowanie tak. Sprawdź, dlaczego warto je wykorzystać.
Ostatnie wpisy