Planowanie domowego budżetu nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, gdy opłaty za rachunki i wydatki stale rosną. Mamy jednak częściowy wpływ na wysokość ponoszonych przez nas wydatków. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na prądzie!
Warto zacząć od tego, że planowanie budżetu i spisywanie swoich wydatków, to nie jest to samo. Zanim przystąpisz do dokładnego planowania swojego budżetu, warto podliczyć swoje obecne wydatki. Powinieneś wiedzieć, na co i ile przeznaczasz pieniędzy. Warto zastanowić się jakie opłaty możesz zmniejszyć, a z jakich całkowicie zrezygnować. Wydatki należy porównać do swoich przychodów i sprawdzić, czy znajdujesz się na plusie, minusie, czy zerze. Na początku budżet zapewne będzie Ci się rozjeżdżać, ale nauczy Cię to prawidłowych oszacowań i lepiej będziesz planować swój budżet.
Rachunki za energię energetyczną to podstawowy wydatek w każdym domu. Oszczędzanie nie wymaga od nas dużego wysiłku. Wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka prostych zmian, a zyska na tym nie tylko Twój portfel, a również ekosystem. Oszczędność energii pomaga w redukcji wytwarzania się tlenków węgla, siarki, azotu, czy węglowodorów, które w dużym stopniu wpływają na zanieczyszczenie środowiska.
Coroczne podwyżki za prąd motywują Polaków do oszczędzania energii i wprowadzenia do swojego życia kilku niewielkich wyrzeczeń. Jednym z nich jest wymiana sprzętu na energooszczędny, z klasą A+++, A++ i A+. Zużyjesz dzięki temu mniej prądu, a jeżeli ustawisz lodówkę co najmniej 10 cm od urządzeń wydzielających ciepło, nie będziesz generować dodatkowych kosztów na zwiększoną potrzebę chłodzenia.
Przede wszystkim zamień kąpiel w wannie na prysznic. Zużyjesz dzięki temu mniej wody, a podczas nakładania szamponu staraj się zakręcać zawór z wodą.
Podczas przygotowywania posiłków przykrywaj garnki pokrywką. Przyspieszysz dzięki temu czas gotowania, a podczas użytkowania piekarnika staraj się nie otwierać go zbyt często.
Będąc już przy nawykach kuchennych – nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki oraz zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Im więcej wody będzie musiał ogrzać czajnik, tym więcej energii pobierze.
Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie prądu jest włączanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy jest cała wypełniona. Co najważniejsze – wyłączaj sprzęty, z których na daną chwilę nie korzystasz.
Korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić, jest zastosowanie listwy zasilającej. Możesz podłączyć ją w kuchni, łazience i każdym dowolnym pokoju. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wyłączyć wszystkie urządzenia do niej podłączone.
Latem i wiosną znacznie łatwiej nam oszczędzać na oświetleniu. Korzystamy wtedy maksymalnie ze światła dziennego. Aby podczas pozostałych pór roku korzystać z niego jak najwięcej, możesz podwinąć firany i umieścić swoje biurko blisko okna. Dzięki temu zyskasz w swoim pokoju więcej naturalnego światła.
Kiedy korzystasz ze sztucznego światła, warto zaopatrzyć się w żarówki energooszczędne i instalację oświetlenia reagującego na ruch. Będzie się one zapalało tylko wtedy, gdy wyczuje ruch.
Istotną kwestią przy oszczędzaniu prądu jest zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. W sypialni temperatura powinna wynosić 18°C. Dlatego jeżeli w twoich pomieszczeniach jest za ciepło, warto obniżyć temperaturę przynajmniej o jeden stopień. Pozwala to zredukować koszty ogrzewania nawet o 6%.
Oszczędzanie prądu nie jest ciężkie i wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby zmniejszyć rachunki i zadbać o środowisko. Jeżeli aktualnie nie planujesz wymiany sprzętu na energooszczędny, wystarczy, że zaczniesz gasić światło po wyjściu z pomieszczenia i będziesz pamiętać o zamykaniu drzwi lodówki.