Ogród kwitnący zimą

W ogrodzie
Ogród kwitnący zimą
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom ogród w miesiącach zimowych wcale nie musi być pozbawiony życia. Jakie rośliny rozwijają się i kwitną zimą? Oto krzewy i drzewa, które zachwycają mimo śniegu i niskich temperatur. 

Oczar pośredni

Oczar pośredni (Hamamelis intermedia) to okazały krzew liściasty, który może przyjąć formę drzewiastą, finalnie osiąga około 4 m wysokości. Kwitnie od grudnia do marca, uatrakcyjniając wygląd ogrodu licznymi kwiatami w żółtym lub czerwonym kolorze (w zależności od odmiany). Kwiaty te przypominają pofalowane wstążki, są bardzo nietypowe i ciekawe. Oczar pośredni preferuje żyzne, wilgotne, umiarkowanie kwaśne podłoże. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak wspomnieć, że krzew źle znosi suszę, dlatego wymaga podlewania w okresie bezdeszczowym.

Dereń jadalny

Wyjątkowo atrakcyjnie zimą prezentuje się dereń jadalny (Cornus mas), niewielkie drzewo liściaste, które w naszym klimacie dorasta do 4-7 m wysokości. Rozpoczyna kwitnienie już końcem zimy (w marcu). Żółte kwiaty derenia pojawiają się na kilka tygodni przed rozwojem liści, pokrywając jego szeroką, zaokrągloną koronę. Dobrze toleruje niekorzystne warunki, może rosnąć na przeciętnej glebie, jest odporny na choroby grzybowe i ataki szkodników. Owoce derenia jadalnego można wykorzystać do wyrobu nalewek, kompotów, czy dżemów.

Kalina wonna

Kalina wonna (Viburnum farreri) to krzew pochodzący z Chin, która osiąga 3 m wysokości i 2,5 m szerokości. Ta łatwa w uprawie roślina o wysokich walorach ozdobnych kwitnie na przełomie lutego i marca, pokrywając się rurkowatymi, białymi lub bladoróżowymi kwiatami, które rozwijają się na bezlistnych pędach i wydzielają przyjemny zapach. Kalina wonna najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie. Krzew nie wymaga cięcia, jest dość odporny na szkodniki i choroby.

Wierzba iwa

Wierzba iwa (Salix caprea) osiąga do 15 m wysokości, kwitnie już w marcu, a w przypadku łagodnych zim nawet w drugiej połowie lutego, pokrywając się deszczem żółtych kwiatów. To całkowicie mrozoodporne drzewo, nie wymaga okrywania, jest mało wymagająca, rośnie praktycznie na każdej glebie. Ze względu na wysoką odporność na zanieczyszczenia, sprawdzi się również w miejskich ogródkach.

Wrzosiec krwisty 

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to mała krzewinka ozdobna o pokładających się pędach – najczęściej nie przekracza 20 cm wysokości. Ma igiełkowate, zielone liście, przy sprzyjających okolicznościach pogody kwitnie już w styczniu, choć zwykle pokrywa się kwiatami w kształcie pękatych dzbanuszków (białymi, różowymi, purpurowymi) od lutego do kwietnia. Preferuje żyzne, przewiewne podłoże o kwaśnym odczynie i słoneczne stanowisko. Co roku po przekwitnięciu należy dokonywać cięcia wrzosieńca, dzięki temu będzie lepiej się krzewić. 

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) to krzew ozdobny, który słynie z niezwykłej urody owoców przypominających jarzębinę, mogą one utrzymywać się nawet do końca zimy. Czerwone owoce i półzimozielone liście opadają dopiero przy silnych mrozach. Ognik osiąga około 3 m wysokości, ma nieregularny, rozłożysty pokrój. Dobrze znosi przeciętną glebę, choć najlepiej rośnie na żyznym podłożu o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Regularne cięcie ognika sprzyja lepszemu kwitnieniu i owocowaniu. 

Zimokwiat wczesny 

Ostatnią rośliną, którą warto posadzić w ogrodzie, chcąc cieszyć się jej urodą zimą, jest zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox), który rośnie naturalnie w Chinach. W polskim klimacie osiąga około 2 m wysokości. Zimokwiat ma rozłożysty pokrój, przypominając nieco forsycję. Już w lutym daje bardzo dekoracyjne, dzwonkowate żółte kwiaty o średnicy 3 cm (kwitnie do marca). Może przemarzać w ostre zimy, dlatego warto go co roku zabezpieczać. Krzew ten lubi żyzne i przepuszczalne podłoża, warto posadzić zimokwiat w słonecznym miejscu osłoniętym od wiatru.

Zdj. główne: John Price/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co może przydać się w smartdomu?
Co może przydać się w smartdomu?
Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Detale, które wpływają na wystrój mieszkania
Detale, które wpływają na wystrój mieszkania
Detale potrafią całkowicie zmienić charakter wnętrza. Dowiedz się, na jakie detale warto zwrócić uwagę podczas aranżacji.
Wiosna w ogrodzie warzywnym – o jakich pracach musimy pamiętać
Wiosna w ogrodzie warzywnym – o jakich pracach musimy pamiętać
Założenie własnego ogrodu warzywnego to znakomity pomysł, jeżeli chcemy cieszyć się smacznymi i w pełni zdrowymi warzywami.
Ostatnie wpisy