Gdzie sprawdzi się oświetlenie punktowe?

Gdzie sprawdzi się oświetlenie punktowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie punktowe to świetny przykład minimalizmu i praktyczności. To modne rozwiązanie rozświetli każdy zakamarek Twojego mieszkania. Zobacz, w których pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej.

W jakich miejscach najlepiej zastosować oświetlenie punktowe?

Kuchnia

Nie ma drugiego takiego miejsca w domu, gdzie światło musi być zamontowane tak funkcjonalnie, jak w kuchni. To tutaj zamieniasz się w szefa kuchni, pieczesz, gotujesz i dekorujesz posiłki. Do tego wszystkiego niezbędne jest prawidłowo i precyzyjnie ulokowane oświetlenie. W tym celu potrzebujesz lampy centralnej i jupiterów zadaniowych. Te drugie znacznie ułatwią Ci pracę. W kuchni ma być wygodnie i bezpiecznie. Ważne jest oświetlenie nad blatem roboczym. Tu z pomocą przychodzą punkty świetlne. Najlepiej swoje zadanie spełnią takie rozmieszczone co 40–60 cm. Punkty do szczegółowego doświetlania mogą być zamontowane również w wybranych miejscach na suficie. Takie światło powinno być jasne, ale nie oślepiające. 

Jadalnia

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się oświetlenie umieszczane bezpośrednio nad stołem. Zwróć uwagę, aby takie światło nie było rażące. Dobrym rozwiązaniem mogą być w tej sytuacji nieprzezroczyste klosze lamp, ponieważ nie będą oślepiać osób siedzących. Aby promienie sięgały całej powierzchni mebla, zawieś lampę 50 cm nad blatem mniejszym, a 80 cm nad większym.

Łazienka

Dobre oświetlenie w łazience to podstawa Twoich codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez niego makijaż lub strzyżenie zarostu byłoby o wiele trudniejsze, a może nawet niemożliwe. W funkcjonalnym pomieszczeniu warto więc zainwestować w kilka punktów świetlnych. Oprócz miejsca przy lustrze taki rodzaj lamp możesz umieścić nad wanną i stworzyć dodatkową dekorację i intymny klimat. Ponadto świetnie podkreślą wnęki zabudowane półkami.

Biuro

Odpowiednie światło wpływa na koncentrację i wydajność. Z tych powodów świetnie sprawdzi się w przestrzeni, w której się uczysz lub pracujesz. Warto przymocować lampy punktowe nad blatem biurka. Pozwoli to dobrze oświetlić całe stanowisko. 

Korytarz

Gdy Twój przedpokój jest mały i ciasny warto zdecydować się na punkty świetlne. Nie będą zajmować cennego miejsca. Mogą też być podświetleniem dodatkowym, zamontowanym niestandardowo, bo przy podłodze. Takie rozwiązanie powiększy przestrzeń optycznie i wprowadzi magiczną atmosferę.

Pokój pod skosami

Aranżacja takiego wnętrza to nie lada wyzwanie, także w doborze oświetlenia. Kąt nachylenia jest często na tyle duży, że nie możesz swobodnie stanąć przy ścianie, a najniższe zakamarki bywają ciemne i trudno dostępne. Trudne będzie w tym miejscu zamontowanie lamp wiszących. Dlatego warto wybrać produkt punktowy. Zajmie mało miejsca i strumień światła będzie padał dokładnie tam, gdzie go skierujesz. 

Galerie sztuki i muzea

Akcentowe oświetlenie przydaje się również w przestrzeniach innych niż domowe. Należą do nich miejsca, gdzie eksponowane są obrazy, zdjęcia, rzeźby i inne dzieła sztuki. Pozwalają one dostrzec więcej szczegółów prezentowanych okazów. 

Zalety oświetlenia punktowego

Lampy punktowe można stosować w rozmaitych miejscach oraz stanowią element dekoracyjny. Na rynku znajdziesz najróżniejsze wzory, które dopasujesz do wnętrz w każdym stylu. Dzięki temu rodzajowi reflektorów możesz podkreślić ważne dla Ciebie elementy, doświetlić przestrzeń, optycznie powiększyć wnętrze i nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Oświetlenie punktowe – ciepłe czy zimne?

W większości opisanych miejsc swoje zastosowanie znajdą promienie o barwie chłodnej lub neutralnej. W miejscach gdzie pracujemy, potrzebujemy skupienia i chcemy dostrzec wszystkie szczegóły, będzie to więc jedyny słuszny sposób doświetlenia. Ciepłe odcienie znajdą zastosowanie w przytulnych pomieszczeniach, w których głównym zadaniem jest stworzenie atmosfery.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką tapetę do kuchni wybrać?
Jaką tapetę do kuchni wybrać?
Twoja kuchnia wydaje Ci się monotonna i nudna? Postaw na tapetę!
Jak wysokiej jakości produkty z Zachodniej Europy mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne sprzątanie
Jak wysokiej jakości produkty z Zachodniej Europy mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne sprzątanie
Odkryj, jak produkty z Zachodniej Europy mogą poprawić Twój codzienny rytuał sprzątania. Zapoznaj się, jak innowacje mogą uczynić te zadania łatwiejszymi, szybszymi i efektywniejszymi.
Jak urządzić pierwsze mieszkanie?
Jak urządzić pierwsze mieszkanie?
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania? Jak nie pogubić się w masie propozycji i inspiracji? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy