Domowe patenty

Planujemy domowy budżet! Jak zaoszczędzić na prądzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Planowanie domowego budżetu nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, gdy opłaty za rachunki i wydatki stale rosną. Mamy jednak częściowy wpływ na wysokość ponoszonych przez nas wydatków. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na prądzie! 

Co to jest budżet domowy?  

Warto zacząć od tego, że planowanie budżetu i spisywanie swoich wydatków, to nie jest to samo. Zanim przystąpisz do dokładnego planowania swojego budżetu, warto podliczyć swoje obecne wydatki. Powinieneś wiedzieć, na co i ile przeznaczasz pieniędzy. Warto zastanowić się jakie opłaty możesz zmniejszyć, a z jakich całkowicie zrezygnować. Wydatki należy porównać do swoich przychodów i sprawdzić, czy znajdujesz się na plusie, minusie, czy zerze. Na początku budżet zapewne będzie Ci się rozjeżdżać, ale nauczy Cię to prawidłowych oszacowań i lepiej będziesz planować swój budżet. 

Jak oszczędzać prąd?  

Rachunki za energię energetyczną to podstawowy wydatek w każdym domu. Oszczędzanie nie wymaga od nas dużego wysiłku. Wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka prostych zmian, a zyska na tym nie tylko Twój portfel, a również ekosystem. Oszczędność energii pomaga w redukcji wytwarzania się tlenków węgla, siarki, azotu, czy węglowodorów, które w dużym stopniu wpływają na zanieczyszczenie środowiska. 

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu  

Coroczne podwyżki za prąd motywują Polaków do oszczędzania energii i wprowadzenia do swojego życia kilku niewielkich wyrzeczeń. Jednym z nich jest wymiana sprzętu na energooszczędny, z klasą A+++, A++ i A+. Zużyjesz dzięki temu mniej prądu, a jeżeli ustawisz lodówkę co najmniej 10 cm od urządzeń wydzielających ciepło, nie będziesz generować dodatkowych kosztów na zwiększoną potrzebę chłodzenia.

Przede wszystkim zamień kąpiel w wannie na prysznic. Zużyjesz dzięki temu mniej wody, a podczas nakładania szamponu staraj się zakręcać zawór z wodą.

Podczas przygotowywania posiłków przykrywaj garnki pokrywką. Przyspieszysz dzięki temu czas gotowania, a podczas użytkowania piekarnika staraj się nie otwierać go zbyt często.  

Będąc już przy nawykach kuchennych – nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki oraz zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Im więcej wody będzie musiał ogrzać czajnik, tym więcej energii pobierze. 

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie prądu jest włączanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy jest cała wypełniona. Co najważniejsze – wyłączaj sprzęty, z których na daną chwilę nie korzystasz

Korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić, jest zastosowanie listwy zasilającej. Możesz podłączyć ją w kuchni, łazience i każdym dowolnym pokoju. Wystarczy   jedno kliknięcie, aby wyłączyć wszystkie urządzenia do niej podłączone. 

Oszczędzanie oświetlenia

Latem i wiosną znacznie łatwiej nam oszczędzać na oświetleniu. Korzystamy wtedy maksymalnie ze światła dziennego. Aby podczas pozostałych pór roku korzystać z niego jak najwięcej, możesz podwinąć firany i umieścić swoje biurko blisko okna. Dzięki temu zyskasz w swoim pokoju więcej naturalnego światła. 

Kiedy korzystasz ze sztucznego światła, warto zaopatrzyć się w żarówki energooszczędne i instalację oświetlenia reagującego na ruch. Będzie się one zapalało tylko wtedy, gdy wyczuje ruch.  

Nie przegrzewaj mieszkania

Istotną kwestią przy oszczędzaniu prądu jest zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. W sypialni temperatura powinna wynosić 18°C. Dlatego jeżeli w twoich pomieszczeniach jest za ciepło, warto obniżyć temperaturę przynajmniej o jeden stopień. Pozwala to zredukować koszty ogrzewania nawet o 6%.  

Oszczędzanie prądu nie jest ciężkie i wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby zmniejszyć rachunki i zadbać o środowisko. Jeżeli aktualnie nie planujesz wymiany sprzętu na energooszczędny, wystarczy, że zaczniesz gasić światło po wyjściu z pomieszczenia i będziesz pamiętać o zamykaniu drzwi lodówki.  

Copywriterka i Social Media Manager. W wolnych chwilach spędza czas na spacerach lub przy interesującej książce koniecznie z ziołową herbatką obok.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu

Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Gdzie przechowywać rzeczy? Dowiedz się już teraz!
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak parzyć herbatę w dzbanku?

Jak należy ją przygotować?
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jakie zioła uprawiać na balkonie?

Każdy, kto marzy o własnym zielonym zakątku, może go stworzyć nawet na niewielkim balkonie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *