Dekorowanie

Jakie zastosowanie i zalety ma okleina?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Okleiny meblowe są jednym z częstszych sposobów na wykończenie wyrobów stolarskich. Dzięki swojej różnorodności zapewniają efektowny wygląd mebli i dodatków. Poznaj rodzaje oklein i ich zalety oraz dowiedz się, jakie konkretnie mają zastosowanie.

Różne rodzaje oklein  – zalety i zastosowanie

Zacznijmy od tego, czym tak w ogóle jest okleina. Jest to nic innego jak płyty drewnopodobne, czyli tak zwane forniry, którymi można pokryć meble. Jednak na rynku znajdziemy wiele rodzajów oklein, a każda z nich będzie się nieco od siebie różnić. 

Fornir naturalny

Najbardziej popularną jest fornir naturalny. Jest on wytwarzany z naturalnego drewna, najczęściej z dębu lub buku. Jest on świetną alternatywą dla drewna litego, a ponadto charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością. A jak produkuje się takie okleiny drewnopodobne? Poszczególne arkusze pozyskuje się, wykrawając je z drewna, a następnie z powrotem je ze sobą sklejając. Jest to najbardziej naturalna okleina, która wyglądem przypomina fakturę drewna.

Warto jednak pamiętać, że jeśli drzewo posiadało niedoskonałości, fornir naturalny ich nie zamaskuje. Najczęściej okleinę meblową z forniru, zarówno naturalnego, jak i modyfikowanego, wykorzystuje się w celu obklejenia frontów klasycznych i uzyskania w ten sposób dekoracyjnego efektu. Dodatkowo warto zauważyć, że zdjęcie i montaż nowej okleiny meblowej jest o wiele bardziej ekonomiczny niż kupno nowego wyposażenia.

Fornir modyfikowany

Innym typem okleiny jest fornir modyfikowany. Podobnie jak ten naturalny przypomina on swoim wyglądem naturalne drewno, jednak w tym przypadku słoje i sęki nanoszone są w formie mechanicznie kształtowanego wzoru. Do produkcji forniru modyfikowanego wykorzystuje się drewno pochodzenia egzotycznego. Także poddaje się je skrawaniu, a następnie klejeniu, jednak w trakcie obróbki usuwa się przebarwienia i wszelkie niedoskonałości. Największą zaletą tego typu okleiny jest fakt, że modyfikowana faktura drewna pozbawiona jest jakichkolwiek skaz, a wszystkie wzory są powtarzalne, co  pozwala uzyskać spójny wygląd mebli. 

Okleiny welurowe, zamszowe i z flocku

Bardzo efektownym rozwiązaniem będzie także okleina welurowa lub ta wykonana z zamszu albo flocku. Są one przede wszystkim wyjątkowo estetyczne oraz nadają meblom luksusowego charakteru. Cechują się także ogromną różnorodnością, jeśli chodzi o kolorystykę i wzornictwo. Ponadto są one niezwykle odporne przetarcia i wyjątkowo przyjemne w dotyku.

Okleina PCV

Bardzo popularnym rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko jako wykończenie mebli, ale także jako warstwa wierzchnia drzwi, parapetów i framug, jest okleina wykonana z folii PCV. Jest to typ okleiny, który pozwala na naniesienie wysokiej rozdzielczości nadruku, dlatego też materiał ten sprawdzi się idealnie jako okleina dziecięca meblowa. Można go także zastosować jako wykończenie blatów w kuchni i łazience. Wybór jest naprawdę ogromny, ponieważ grafika nadrukowywana na folię może być dowolna. Dzięki temu okleiny meblowe PCV dostępne są w bardzo wielu wzorach, co pozwala na różnorodne zastosowanie. Ponadto okleiny meblowe PCV są odporne na promieniowanie ultrafioletowe, zarysowania i mycie, a te pokryte warstwą lateksową są bezpieczne dla alergików – są one bezzapachowe i nietoksyczne.

Zdjęcie główne: Inside Weather/unsplash.com

Na co dzień studentka public relations, w wolnych chwilach fanka DIY oraz miłośniczka sportu. Ceni sobie unikatowość i ciekawe rozwiązanie, szczególnie w zakresie aranżacji wnętrz.
Polecane artykuły
Dekorowanie

Zieleń w domu - rośliny w dekoracji wnętrz i ich wpływ na zdrowie

W tym artykule dowiesz się, jak dobrać odpowiednie rośliny do konkretnych pomieszczeń, jak pielęgnować je w domu oraz jakie korzyści dla zdrowia niosą ze sobą poszczególne gatunki.
Czytaj więcej
Dekorowanie

Jak stworzyć przytulny salon - porady aranżacyjne i dekoracyjne

Jak zatem stworzyć przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać wolny czas?
Czytaj więcej
Dekorowanie

Jak dobierać kolor światła?

Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. Jak zatem odpowiednio dobrać kolor oświetlenia pomieszczenia? Sprawdźmy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *