Jak podzielić pokój dziecięcy na strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na strefy?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój dziecięcy to miejsce, w którego aranżację wkładasz najwięcej serca. Chcesz, by był estetyczny, a przy okazji stanowił miejsce bezpiecznego rozwoju dla Twojej pociechy. Jak rozplanować jego podział na strefy tak, aby było to miejsce wyjątkowo funkcjonalne? 

Pokój dziecięcy musi być przestrzenią, która dostosowuje się do dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Warto podzielić go na strefy, które ułatwią dziecku koncentrację czy relaks – tak samo jak Twoje pokoje powinny mieć wyznaczone miejsce na odpoczynek i pracę. Jeśli nie wiesz, jak funkcjonalnie zaplanować podział pokoju dziecięcego na strefy, koniecznie przeczytaj! 

Złoty podział pokoju 

Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy pozwala na użyteczne dopasowanie go do aktualnych potrzeb dziecka, a nawet przemyślane dostosowanie do jego rozwoju. Dochodzą do tego kwestie czysto praktyczne – pokój podzielony na konkretne strefy po prostu dużo łatwiej sprzątać, a tym samym można nauczyć pociechę odpowiedzialności i systematyczności. 

Podział pokoju na trzy strefy – nauki, zabawy i wypoczynku – warto wcielić w życie już na etapie przedszkola, chociaż najbardziej przydaje się on od pierwszych klas podstawówki. To wtedy dziecko zaczyna nawiązywać bardziej złożone relacje z rówieśnikami, którzy także odwiedzać będą Twój dom. 

Podział pokoju na strefę nauki, zabawy i odpoczynku pozwala na maksymalne wykorzystanie nawet małej przestrzeni w taki sposób, by spełniała wszystkie wymagania młodego lokatora. 

Aby pokój rósł z dzieckiem

Zanim zaczniesz wybierać meble do pokoju dziecięcego, warto uświadomić sobie, jak szybko rośnie Twoja pociecha. Jej potrzeby zmieniają się w zatrważającym tempie, a tak samo jak z ubrań, wyrastać może także z niefunkcjonalnych mebli. Z tego względu warto wybierać wyposażenie pokoju, które rosnąć będzie razem z dzieckiem – regulowane fotele i krzesła, łóżko dłuższe o kilkanaście centymetrów, niż aktualnie potrzebne, oraz pojemne schowki i pojemniki, w których możesz przechowywać pamiątki lub wyposażenie pokoju. 

Strefa nauki 

Strefa nauki powinna pojawić się w pokoju dziecięcym już na etapie przedszkolnym. Wtedy możesz siadać z dzieckiem przy biurku, aby spędzać kreatywnie czas – np. tworząc wyklejanki, malując czy rysując. Jeśli Twoja pociecha nie będzie kojarzyć biurka tylko z odrabianiem zadań domowych, być może nie zrazi się do nich już po pierwszych tygodniach podstawówki. 

Atutem będzie umieszczenie strefy nauki przy źródle naturalnego światła (np. pod oknem). Warto także zakupić lampę stojącą o dużej mocy, która oświetli miejsce pracy nawet podczas zimowych popołudni. 

Biurko musi posiadać nie tylko przestronny blat, ale także funkcjonalne szuflady, w których można przechowywać przybory i zeszyty. Świetnym rozwiązaniem są także organizery biurowe. Pamiętaj, że w strefie nauki powinna znaleźć się także tablica – korkowa lub magnetyczna sprawdzi się najlepiej. To tam można przechowywać luźne notatki, plan zajęć, a także pilne przypomnienia, które zawsze będą na widoku.

Strefa zabawy 

Strefa zabawy to miejsce, które szybko stanie się przestrzenią nie tylko dla Twojej pociechy, ale także jego rówieśników. Może być ona wyznaczona fragmentem dywanu lub miękką matą, której granice wyznaczają także rozdział pomiędzy miejscem zabaw a resztą pokoju. 

Ważne jest, by w sferze tej pojawiły się miękkie poduszki, pufy i miejsca do siedzenia, a także pojemniki i półki na zabawki. Pamiętaj, aby ustalić z dzieckiem fundamentalne zasady co do sprzątania tej strefy – to ono ma dbać o uporządkowanie swoich gier i klocków, a także o odkładanie ich w odpowiednie miejsce. 

W strefie zabawy świetnie sprawdzą się pufy, które mogą stanowić także wygodny schowek. Dzięki ich wykorzystaniu poszerzasz użytkową przestrzeń pokoju, jednak bez chaosu i bałaganu.

Strefa snu

W pierwszych latach życia dzieci często cierpią na nocne lęki – nie chcą zasypiać bez włączonego światła, budzą się w nocy przerażone koszmarami. Dlatego tak ważne jest, by strefa snu stanowiła komfortowe i bezpieczne miejsce, w którym dziecko będzie czuło się dobrze. 

Gdy wybierasz meble do kącika sypialnianego, pamiętaj o złotej zasadzie dotyczącej łóżka – zawsze dłuższe, niż w tej chwili potrzebne. Dzięki temu, pomimo wzrostu dziecka, łóżko będzie nieustannie dopasowane. 

Warto także porządnie przemyśleć wybór materaca – dobrze, by był on oddychający, dopasowujący się do ciała i hipoalergiczny. Łóżko powinno być przestronne i szerokie. Nie tylko pozwoli to na komfortowy odpoczynek dziecka w każdej pozycji, lecz także ewentualne wizyty rodzica, gdy maluch jest chory i potrzebuje opieki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Składany stolik na mały balkon – kilka aranżacji
Składany stolik na mały balkon – kilka aranżacji
Wejdź i sprawdź, jak wykorzystać przestrzeń na balkonie, nawet jeśli jest ona bardzo małych rozmiarów. Poznaj kilka trików i inspiracji, które pomogą Ci w aranżacji balkonu.
Odbierz zakupy z IKEA na parkingu Carrefour
Odbierz zakupy z IKEA na parkingu Carrefour
Kupujesz często w IKEA? Możesz odebrać produkty na parkingu Galerii Carrefour.
Obrazy na ścianach – zachowaj spójność stylistyczną w całym domu
Obrazy na ścianach – zachowaj spójność stylistyczną w całym domu
Wieszając na ścianie obrazy na płótnie można w zaledwie kilka chwil wprowadzić do dotychczasowego wystroju całkiem nowy klimat. Należy jednak wiedzieć, jakie wzory wybrać i jak je ze sobą zestawić, by wygląd całego domu harmonijnie się prezentował.
Ostatnie wpisy