Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Nowy dom
Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to dla każdego człowieka wielki moment i spełnienie długo wyczekiwanych marzeń. Tak duży projekt nie powstanie w tydzień, a dodatkowo często generuje koszty, które sprawiają, że przedsięwzięcie rozciąga się na lata. Z tych powodów warto zadbać, aby każdy element prac został wykonany z dbałością o jakość i szczegóły efektu końcowego.

Jakie kroki podjąć, by przygotować grunt pod budowę?

Przygotowanie gruntu pod budowę jest bardzo ważnym etapem w procesie budowy. Poprawnie przygotowany grunt pozwala na późniejszą łatwiejszą i szybszą budowę oraz zapewnia stabilność i trwałość budynku.

Badanie geotechniczne 

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania gruntu pod przyszłą budowę domu, powinno być badanie geotechniczne. Jest to proces, który polega na zbieraniu informacji o właściwościach i charakterystyce gruntu. Cechy podłoża mają bezpośredni wpływ na stabilność i trwałość przyszłego budynku, dlatego warto je poznać. Podczas badania geotechnicznego dowiesz się między innymi: 

– jaki jest skład mineralogiczny i chemiczny Twojej ziemi,

– jaka jest struktura i konsystencja gleby,

– jaka jest nośność i podatność na zapadanie się podłoża,

– jaka jest wilgotność gruntu,

– jakie są poziomy wód gruntowych.

Na podstawie tych informacji będziesz w stanie określić, jakie właściwości chemiczne ma ziemia, na której zamierzasz stawiać dom, ile obciążenia będzie mogła znieść, czy możliwe jest wykopanie pod Twoim domem piwnicy i jakie środki musisz zastosować, by budynek, który postawisz, był stabilny i trwały.

Poprawianie właściwości gruntu

Wykonałeś badanie geotechniczne i okazało się, że Twój grunt jest bardzo mokry albo ma niską nośność? Oczywistym jest, że bardzo trudno zmienić miejsce, w którym zamierzasz się budować, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście, istnieją udogodnienia, które możesz zastosować – na przykład wykonanie drenażu, czyli stworzenie systemu odprowadzającego wodę z podłoża, albo użycie podkładów, takich jak płyty fundamentowe lub palety fundamentowe, co może zwiększyć nośność ziemi. Pomocne może okazać się również wykorzystanie pompy wysokiego ciśnienia, którą możesz wynająć na stronie: https://hamer.pl/wynajem-pomp-wysokiego-cisnienia/. Urządzenia te mogą być użyteczne podczas usuwania nadmiaru wody z mokrego, niskonośnego gruntu, mycia i oczyszczania elementów konstrukcyjnych przyszłego budynku, a także oczyszczania terenu z zanieczyszczeń po poprzednich budowach.

Przygotowanie bezpośrednie

Kiedy zyskasz już pewność, że podłoże nadaje się do budowy, czas zadbać o bezpośrednie przygotowanie gruntu do rozpoczęcia prac. Ważne jest przede wszystkim usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak śmieci, pozostałości po budynkach stojących na ziemi przed budową, kamienie, gałęzi i inne przeszkody. Następnie ziemię należy wyrównać i spłaszczyć przy użyciu walca. Zanim przystąpisz do prac budowlanych, istotne jest również upewnienie się, że na terenie budowy nie ma żadnych linii elektrycznych, gazowych i wodociągowych, które mogłyby zostać uszkodzone. Wszelkiego rodzaju sieci powinny być oznaczone i traktowane ze szczególną ostrożnością podczas przekopywania i dostosowywania terenu.

Fot.: Shane McLendon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

2 × 3 =

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować systemy kanalizacyjne?
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować systemy kanalizacyjne?
Odkryj praktyczne wskazówki na temat wyboru i montażu systemów kanalizacyjnych. Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć, które wybory są najodpowiedniejsze dla Twojego domu i jak je prawidłowo zainstalować.
Renowacja mebli – jak podjąć się tego samodzielnie?
Renowacja mebli – jak podjąć się tego samodzielnie?
Renowacja mebli to świetny sposób na odświeżenie swojego wnętrza, a także na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Dowiedz się, jak możesz krok po kroku podjąć się renowacji starych drewnianych mebli.
Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet: poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet: poradnik dla początkujących
Od kwestii technicznych po porównanie różnych marek, odkryj kluczowe czynniki przy wyborze kotła na pellet. Idealny poradnik dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z ekologicznym ogrzewaniem.
Ostatnie wpisy