Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Nowy dom
Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to dla każdego człowieka wielki moment i spełnienie długo wyczekiwanych marzeń. Tak duży projekt nie powstanie w tydzień, a dodatkowo często generuje koszty, które sprawiają, że przedsięwzięcie rozciąga się na lata. Z tych powodów warto zadbać, aby każdy element prac został wykonany z dbałością o jakość i szczegóły efektu końcowego.

Jakie kroki podjąć, by przygotować grunt pod budowę?

Przygotowanie gruntu pod budowę jest bardzo ważnym etapem w procesie budowy. Poprawnie przygotowany grunt pozwala na późniejszą łatwiejszą i szybszą budowę oraz zapewnia stabilność i trwałość budynku.

Badanie geotechniczne 

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania gruntu pod przyszłą budowę domu, powinno być badanie geotechniczne. Jest to proces, który polega na zbieraniu informacji o właściwościach i charakterystyce gruntu. Cechy podłoża mają bezpośredni wpływ na stabilność i trwałość przyszłego budynku, dlatego warto je poznać. Podczas badania geotechnicznego dowiesz się między innymi: 

– jaki jest skład mineralogiczny i chemiczny Twojej ziemi,

– jaka jest struktura i konsystencja gleby,

– jaka jest nośność i podatność na zapadanie się podłoża,

– jaka jest wilgotność gruntu,

– jakie są poziomy wód gruntowych.

Na podstawie tych informacji będziesz w stanie określić, jakie właściwości chemiczne ma ziemia, na której zamierzasz stawiać dom, ile obciążenia będzie mogła znieść, czy możliwe jest wykopanie pod Twoim domem piwnicy i jakie środki musisz zastosować, by budynek, który postawisz, był stabilny i trwały.

Poprawianie właściwości gruntu

Wykonałeś badanie geotechniczne i okazało się, że Twój grunt jest bardzo mokry albo ma niską nośność? Oczywistym jest, że bardzo trudno zmienić miejsce, w którym zamierzasz się budować, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście, istnieją udogodnienia, które możesz zastosować – na przykład wykonanie drenażu, czyli stworzenie systemu odprowadzającego wodę z podłoża, albo użycie podkładów, takich jak płyty fundamentowe lub palety fundamentowe, co może zwiększyć nośność ziemi. Pomocne może okazać się również wykorzystanie pompy wysokiego ciśnienia, którą możesz wynająć na stronie: https://hamer.pl/wynajem-pomp-wysokiego-cisnienia/. Urządzenia te mogą być użyteczne podczas usuwania nadmiaru wody z mokrego, niskonośnego gruntu, mycia i oczyszczania elementów konstrukcyjnych przyszłego budynku, a także oczyszczania terenu z zanieczyszczeń po poprzednich budowach.

Przygotowanie bezpośrednie

Kiedy zyskasz już pewność, że podłoże nadaje się do budowy, czas zadbać o bezpośrednie przygotowanie gruntu do rozpoczęcia prac. Ważne jest przede wszystkim usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak śmieci, pozostałości po budynkach stojących na ziemi przed budową, kamienie, gałęzi i inne przeszkody. Następnie ziemię należy wyrównać i spłaszczyć przy użyciu walca. Zanim przystąpisz do prac budowlanych, istotne jest również upewnienie się, że na terenie budowy nie ma żadnych linii elektrycznych, gazowych i wodociągowych, które mogłyby zostać uszkodzone. Wszelkiego rodzaju sieci powinny być oznaczone i traktowane ze szczególną ostrożnością podczas przekopywania i dostosowywania terenu.

Fot.: Shane McLendon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką umywalkę do łazienki wybrać? Rodzaje
Jaką umywalkę do łazienki wybrać? Rodzaje
Planujesz remont łazienki i nie wiesz, jaką umywalkę kupić? Dowiedz się, jakie rodzaje umywalek łazienkowych wyróżniamy i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów!
Jakie wybrać podstawowe maszyny do warsztatu?
Jakie wybrać podstawowe maszyny do warsztatu?
Czy w twojej głowie pojawiła się kiedykolwiek myśl, żeby zacząć tworzyć własne meble? Może było to niegdyś twoim hobby, albo myślałeś nawet o tym, by otworzyć swój warsztat? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj poniższy wpis.
Jak pomalować aluminium
Jak pomalować aluminium
Aluminium jest metalem wytwarzanym z rudy boksytu, która zostaje poddawana przeróżnym procesom metalurgicznym aby można było otrzymać materiał jaki używamy do produkcji blach, profili czy rur. Boksyt to skała osadowa, trzecia pod względem ilości na naszym globie o kolorze czerwono-brązowym, wyglądem przypominającym glinę.
Ostatnie wpisy