Dekorowanie

Jak ozdobić dom na Wielkanoc?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Wiosenne święta już za rogiem, warto je więc uczcić! W jaki sposób możemy ozdobić nasze domy i mieszkania na Wielkanoc?

Święto Wielkiej Nocy to wydarzenie jednoznacznie kojarzące się z odrodzeniem – dla wierzących chrześcijan jest to święto, upamiętniające zmartwychwstanie Zbawiciela, ale jest to także okres, kiedy do życia budzi się przyroda. Księżyc jest już po swojej pierwszej wiosennej pełni, minęła równonoc wiosenna, więc dnia również przybywa.

Dlaczego więc nie świętować Wielkanocy wraz z naturą? Poniżej przedstawiamy pomysły na dekoracje domu i mieszkania, które ożywią wnętrze. 

Wszystkie kolory tęczy!

Kolorowe akcenty w całym mieszkaniu nie pozwolą zapomnieć o radosnej atmosferze. Najlepszym sposobem na ich wprowadzenie są kwiaty, jednak nie panikujmy, jeśli nasze doniczkowe rośliny wciąż ledwo zielenieją na parapecie – są dla nich alternatywy.

Pisankowy zawrót głowy 

Pisanki i wydmuszki to dekoracje, które każdy może zrobić w domu, a co najlepsze, do ich przygotowania można zaangażować dzieci! Jajka można barwić specjalnymi barwnikami lub ich naturalnymi odpowiednikami:

  • kurkuma (lub łuski ze zwykłej cebuli) i słodka papryka doskonale zafarbują jajka na złoto i czerwono,
  • sok z jagód lub borówek da nam delikatne fiolety i błękity.

Jajka i wydmuszki można również pomalować ręcznie, okleić papierem, owinąć w owijki wykonane na szydełku (znacznie bardziej ekologiczne, niż jednorazowe plastikowe owijki sprzedawane w sklepach, do tego wielokrotnego użytku!), wykonać pisanki w stylu decoupage, bądź przyozdobić je kolorowymi kropelkami z roztopionych kredek świecowych. Uwaga! Ostatni sposób dekorowania wymaga pracy z otwartym ogniem, dlatego dzieci bezwzględnie muszą wykonywać je pod opieką dorosłych.

Pisanki same w sobie są już urokliwą dekoracją, którą można zostawić na stołach i parapetach pomiędzy naczyniami i doniczkami, jednak można wykorzystać je również jako elementy innych dekoracji.

Krepowe kwiaty

Jeśli jeszcze nie nadszedł czas dla naszych żywych roślin, kwitnące kwiaty możemy wykonać z najzwyklejszej kolorowej krepy. 

Będziemy potrzebować:

  • dwóch prostokątów krepy, jeden o wymiarach co najmniej 16 cm × 3 cm, drugi o połowę krótszy, w jaśniejszym kolorze,
  • taśmy klejącej,
  • nożyczek.
  1. Krótszy kawałek krepy zwijamy tak, aby utworzył rulonik. To będzie środek naszego kwiatka.
  2. Dłuższy kawałek składamy na pół, następnie w około półcentymetrowych odstępach od siebie nacinamy nożyczkami na głębokość około dwóch centymetrów. Im ciaśniej zrobimy nacięcia, tym cieńsze i gęstsze będą nasze ”płatki”. Pod żadnym pozorem nie należy docinać krepy do końca.
  3. Na rozłożony pas krepy kładziemy rulonik-środek. Zaczynamy zwijać krepę, zamykając go w środku. 
  4. Po zrolowaniu delikatnie odginamy nacięte paski krepy na zewnątrz, aby utworzyły nasze “płatki”. Całość utrwalamy taśmą. Kwiatek gotowy! 

Takie kwiaty można zatknąć na zielonych drutach bądź wykałaczkach owiniętych bibułą, można też, podobnie jak wcześniejsze pisanki, wykorzystać je do innych ozdób świątecznych. 

Zawieszki, stroiki, gniazdka…

Girlanda z wydmuszek 

Do stworzenia odpowiedniego nastroju konieczne jest ozdobienie okien. Możemy zrobić to, zawieszając prosty stroik, przygotowany z wcześniej zrobionych wydmuszek, kawałków wykałaczki, sznurka i w miarę prostej gałązki.

  1. Wykałaczkę połam na około centymetrowe kawałki.
  2. Przymocuj je z obu stron sznurków o różnej długości. 
  3. Teraz wybierz swoje ulubione wydmuszki. Wpuść do środka kawałek wykałaczki w pionie, a następnie obróć tak, by zablokować go o krawędzie otworu.
  4. Połącz w ten sposób kilka skorupek, a luźną końcówkę sznurka najwyższej wydmuszki przywiąż do prostego kijka. 
  5. Stwórz od trzech do sześciu sznurów wydmuszek, i przymocuj je w ten sam sposób.
  6. Kijek z wydmuszkami zawieś na oknie.

Sznury z wydmuszkami możesz przymocować naprzemiennie z kolorowymi wstążkami bądź girlandami z krepinowych kwiatów. Do kijka możesz też przymocować pojedyncze wydmuszki, zawieszone na nitkach różnej długości.

Baziowy bukiet

Jeśli masz możliwość zdobycia gałęzi świeżych bazi (ciętych, nie zrywanych!), jest to bardzo wdzięczny sposób na dekorację stołu.

Włóż gałęzie bazi do wysokiego szklanego lub kolorowego wazonu. Na czubki najtwardszych bazi możesz zatknąć kolorowe wydmuszki. Aby dodać nieco koloru, do wazonu, ale ponad poziom wody możesz włożyć zatknięte na wykałaczkach krepowe kwiaty.

Bazie będą również doskonale prezentować się w wazonie razem z pączkującymi gałęziami drzew owocowych.

Kolorowe gniazdo 

Jeśli masz dostęp do w miarę elastycznych gałązek, możesz spleść je ze sobą w wianek (do utrzymania ich w tym kształcie użyj drutu), a następnie wyłożyć je mchem lub sianem. Do tak przygotowanego “gniazda” możesz następnie włożyć kolorowe jajka, jajka z czekolady, a także figurki pisklaków.

Studentka polonistyki, w wolnych chwilach aranżuje książki na półkach i projektuje mieszkanie idealne. Specjalizuje się w upychaniu nowych roślin tam, gdzie nie powinny się już zmieścić, i ustawianiu ich tak, by wyglądały dobrze.
Julia Matczak
Polecane artykuły
Dekorowanie

Jak dobierać kolor światła?

Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. Jak zatem odpowiednio dobrać kolor oświetlenia pomieszczenia? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Dekorowanie

Jak ciekawie udekorować ściany?

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na udekorowanie ścian, które z pewnością przyciągną wzrok odwiedzających Cię gości.
Czytaj więcej
Dekorowanie

Wielki powrót lamperii! Poznaj najciekawsze pomysły!

Bang! Wraca kolejny trend wnętrzarski z końcówki ubiegłego wieku. Chodzi o lamperię. Jak wykorzystać ją współcześnie? Przekonaj się! Wykorzystaj nasze pomysły, a efekt Cię zaskoczy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *