Zmywanie ręczne czy zmywarka – co się opłaca? Wady i zalety

Urządzanie
Zmywanie ręczne czy zmywarka – co się opłaca? Wady i zalety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co się bardziej opłaca – zmywanie ręczne czy zmywarka? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Możemy spotkać się z różnymi wyliczeniami, które uwzględniają nie tylko wodę, prąd i środki czyszczące, ale także poświęcony czas. Jednak wyniki często się różnią i nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom obu możliwości.

Chyba większości z nas zmywarka kojarzy się z wygodą i oszczędnością czasu – spędzanie go przy zlewozmywaku raczej nie jest naszą ulubioną formą aktywności. Niektórzy jednak uważają zmywarkę za zbytek, wskazując na wysokie koszty eksploatacji i swoje naczynia wolą zmywać ręcznie. W pewnych przypadkach rzeczywiście mają rację. Rozważmy zalety i wady zmywarki oraz ręcznego zmywania.

Zmywanie ręczne – zalety i wady

Ręczne zmywanie naczyń rzeczywiście może bardziej się opłacać, w przypadku kiedy mieszkamy w pojedynkę. Dzienna ilość naczyń nie jest wówczas zbyt duża i ze zmywaniem możemy uporać się już w kilka minut. Gdybyśmy w takich warunkach chcieli używać zmywarki, jej zapełnienie zajęłoby nam pewnie kilka dni. Brud zalegający na umieszczonych w niej naczyniach zacząłby w tym czasie wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Możliwe też, że zwyczajnie zabrakłoby nam naczyń do kolejnych posiłków, zanim zdołalibyśmy zapełnić całą zmywarkę. Z kolei uruchamianie jej niepełnej, dla zaledwie kilku talerzy okaże się w takim przypadku mniej opłacalną opcją niż zmywanie ręczne. 

Wraz ze wzrostem liczby domowników maleje opłacalność ręcznego zmywania. Ilość talerzy, garnków, szklanek i innych naczyń po całym dniu spożywania posiłków może być tak duża, że zmywanie zajmowałoby nawet do godziny czasu – zwłaszcza po większych wspólnych obiadach czy przyjęciach. Ilość zużytej wody i detergentów w takim przypadku również znacznie wzrasta i w zestawieniu ze zmywarką przestaje być opłacalna. 

Zmywarka – zalety i wady

Przy większej liczbie osób w mieszkaniu zdecydowanie więc zmywarka będzie miała przewagę. Jeżeli po jednym posiłku jesteśmy w stanie zapełnić naczyniami całą zmywarkę, tym bardziej możemy sobie wyobrazić, ile czasu pozwoli nam ona zaoszczędzić. Nie tylko czas tutaj się liczy, ponieważ i ilość zużywanej wody, i detergentu do umycia sporej liczby naczyń, jaka wchodzi do zmywarki, jest znacznie mniejsza niż w przypadku tej samej ilości naczyń zmywanych ręcznie. 

Pozostaje pytanie, co z prądem? Większość nowych zmywarek posiada tak zwany tryb eko, przy którego użyciu temperatura mycia jest nieco niższa i zużywamy tym samym mniej prądu.

Rozważając wady zmywarek, na początek musimy wspomnieć o kosztach jej zakupu – nie jest to mały wydatek. Kolejną kwestią są możliwe usterki, które mogą się zdarzyć i których naprawa kosztuje. 

Należy też wspomnieć o tym, że nie wszystkie naczynia mogą być myte w zmywarce – ręcznie wykonane malowidła na talerzach czy kubkach mogą się zniszczyć podczas mycia. Musielibyśmy więc ograniczyć się do kupowania naczyń, które mogą znaleźć się w zmywarce lub niektóre z nich dalej myć ręcznie.

Podsumowanie

Zależnie od warunków, w jakich mieszkamy, a także stylu życia – przy mniejszej liczbie osób, które zazwyczaj stołują się poza domem – ręczne zmywanie może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem od zmywarki. Z kolei w przypadku dużej rodziny, czy grupy domowników, którzy lubią gotować w domu i jadać wspólne obfite posiłki, bardziej opłacalna będzie zmywarka.

Zdjęcie główne: Castorly Stock/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie wybrać łóżko do małej sypialni?
Jakie wybrać łóżko do małej sypialni?
Przestrzeń w nowych mieszkaniach jest zwykle mocno ograniczona, dlatego warto wiedzieć jakie łóżko wybrać do małej sypialni? Na co zwrócić uwagę?
Podbitka dachowa z drewna – czy to dobry pomysł?
Podbitka dachowa z drewna – czy to dobry pomysł?
Marzy Ci się efektowna podbitka dachowa drewniana? Zobacz, dlaczego warto ją wybrać!
Jak dobierać kolor światła?
Jak dobierać kolor światła?
Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. Jak zatem odpowiednio dobrać kolor oświetlenia pomieszczenia? Sprawdźmy!
Ostatnie wpisy