Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady

Nowy dom
Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz przekształcić pomieszczenie gospodarcze w budynek mieszkalny? Musisz zgłosić zmianę sposobu użytkowania. Gdzie należy to zrobić i jakich formalności trzeba jeszcze dopełnić?

Bez wcześniejszego zgłoszenia do odpowiedniego urzędu nie możesz zmienić pomieszczenia gospodarczego w mieszkalne. Jest to możliwe dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności. A w niektórych przypadkach może się także okazać, że niezbędne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i samego pozwolenia na budowę. Jeśli pominiesz którykolwiek z tych etapów, może to zostać uznane przez daną gminę za tzw. samowolę budowlaną, za którą grożą sankcje karne.

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny. Jakich formalności trzeba dopełnić w tej kwestii?

Przede wszystkim, aby zmienić budynek gospodarczy w mieszkalny, należy wykonać projekt budowlany i uzyskać pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę – o ile taka zmiana wymaga przebudowy tego budynku i wykonania w nim takich robót, jak budowa ścian działowych czy zrobienie instalacji wewnętrznych. Od września 2020 roku w prawie budowlanym zaszło kilka zmian, w które wlicza się właśnie między innymi kwestia związana ze zmianą budynku gospodarczego w mieszkalny. Obowiązuje nowy podział projektu budowlanego, który został rozdzielony na trzy typy: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny. Wcześniej projekt budowlany był jednolitym dokumentem. Zanim więc zaczniemy przekształcać budynek gospodarczy w mieszkalny, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Jak je uzyskać?

Warto wiedzieć, że takie pozwolenie jest wymagane zarówno w sytuacji budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy, jak i interesującej nas w tym artykule przebudowy obiektów budowlanych. Pozwolenie na budowę dotyczy całego przedsięwzięcia budowlanego. Musisz pamiętać też o tym, że gdy Twoje zamierzenie budowlane ma objąć więcej niż jeden obiekt, to pozwolenie na budowę może (ale na Twój wniosek) dotyczyć wybranych obiektów, które mogą funkcjonować samodzielnie zgodnie z przeznaczeniem terenu.

Co zrobić krok po kroku, by zamienić budynek gospodarczy w mieszkalny

Najpierw musisz uzyskać w odpowiedniej gminie wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego budynku. W sytuacji, kiedy taki plan nie został uchwalony, niezbędne będzie wystąpienie o warunki zabudowy. W składanym wniosku najlepiej będzie szczegółowo nakreślić/przedstawić, jakie konkretnie zmiany mamy w planach podczas przebudowy budynku gospodarczego.

Kiedy już uzyskamy odpowiednie dokumenty dające zgodę na przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny, będziemy musieli przedstawić sporządzony przez architekta projektu mieszkania/domu. Pamiętajmy o tym, że w takim projekcie koniecznie muszą być uwzględnione wszystkie modyfikacje wiążące się ze zmianą budynku gospodarczego w mieszkalny, dlatego też architekt powinien dokładnie sprawdzić budynek, oceniając między innymi stan jego konstrukcji i wydać ekspertyzę techniczną.

>> Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę zależy, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, od zmian, które chcemy w budynku wprowadzić. Jeśli nie będą one znaczne, takie pozwolenie nie będzie wymagane. Chociażby remont budynku, którego celem jest jedynie przywrócenie sprawności technicznej, nie wymaga takiego pozwolenia. Jednak zazwyczaj, jeśli mówimy o zmianie budynku gospodarczego w mieszkalny, to modyfikacje są znaczne i by je wprowadzić, będziemy musieli uzyskać takie pozwolenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kominek wolnostojący – czy to dobry wybór?
Kominek wolnostojący – czy to dobry wybór?
Czy kominek wolnostojący to odpowiedni wybór? Odkryj zalety i wady tego typu kominków, aby podjąć świadomą decyzję dla swojego wnętrza.
Jak pomalować aluminium
Jak pomalować aluminium
Aluminium jest metalem wytwarzanym z rudy boksytu, która zostaje poddawana przeróżnym procesom metalurgicznym aby można było otrzymać materiał jaki używamy do produkcji blach, profili czy rur. Boksyt to skała osadowa, trzecia pod względem ilości na naszym globie o kolorze czerwono-brązowym, wyglądem przypominającym glinę.
Wysiew warzyw w marcu – jakie można?
Wysiew warzyw w marcu – jakie można?
Zbliża się wiosna! Już w marcu zasiać możemy pierwsze nasiona warzyw. Zobacz, które z nich przetrwają chłodne marcowe temperatury.
Ostatnie wpisy