Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady

Nowy dom
Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz przekształcić pomieszczenie gospodarcze w budynek mieszkalny? Musisz zgłosić zmianę sposobu użytkowania. Gdzie należy to zrobić i jakich formalności trzeba jeszcze dopełnić?

Bez wcześniejszego zgłoszenia do odpowiedniego urzędu nie możesz zmienić pomieszczenia gospodarczego w mieszkalne. Jest to możliwe dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności. A w niektórych przypadkach może się także okazać, że niezbędne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i samego pozwolenia na budowę. Jeśli pominiesz którykolwiek z tych etapów, może to zostać uznane przez daną gminę za tzw. samowolę budowlaną, za którą grożą sankcje karne.

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny. Jakich formalności trzeba dopełnić w tej kwestii?

Przede wszystkim, aby zmienić budynek gospodarczy w mieszkalny, należy wykonać projekt budowlany i uzyskać pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę – o ile taka zmiana wymaga przebudowy tego budynku i wykonania w nim takich robót, jak budowa ścian działowych czy zrobienie instalacji wewnętrznych. Od września 2020 roku w prawie budowlanym zaszło kilka zmian, w które wlicza się właśnie między innymi kwestia związana ze zmianą budynku gospodarczego w mieszkalny. Obowiązuje nowy podział projektu budowlanego, który został rozdzielony na trzy typy: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny. Wcześniej projekt budowlany był jednolitym dokumentem. Zanim więc zaczniemy przekształcać budynek gospodarczy w mieszkalny, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Jak je uzyskać?

Warto wiedzieć, że takie pozwolenie jest wymagane zarówno w sytuacji budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy, jak i interesującej nas w tym artykule przebudowy obiektów budowlanych. Pozwolenie na budowę dotyczy całego przedsięwzięcia budowlanego. Musisz pamiętać też o tym, że gdy Twoje zamierzenie budowlane ma objąć więcej niż jeden obiekt, to pozwolenie na budowę może (ale na Twój wniosek) dotyczyć wybranych obiektów, które mogą funkcjonować samodzielnie zgodnie z przeznaczeniem terenu.

Co zrobić krok po kroku, by zamienić budynek gospodarczy w mieszkalny

Najpierw musisz uzyskać w odpowiedniej gminie wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego budynku. W sytuacji, kiedy taki plan nie został uchwalony, niezbędne będzie wystąpienie o warunki zabudowy. W składanym wniosku najlepiej będzie szczegółowo nakreślić/przedstawić, jakie konkretnie zmiany mamy w planach podczas przebudowy budynku gospodarczego.

Kiedy już uzyskamy odpowiednie dokumenty dające zgodę na przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny, będziemy musieli przedstawić sporządzony przez architekta projektu mieszkania/domu. Pamiętajmy o tym, że w takim projekcie koniecznie muszą być uwzględnione wszystkie modyfikacje wiążące się ze zmianą budynku gospodarczego w mieszkalny, dlatego też architekt powinien dokładnie sprawdzić budynek, oceniając między innymi stan jego konstrukcji i wydać ekspertyzę techniczną.

>> Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę zależy, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, od zmian, które chcemy w budynku wprowadzić. Jeśli nie będą one znaczne, takie pozwolenie nie będzie wymagane. Chociażby remont budynku, którego celem jest jedynie przywrócenie sprawności technicznej, nie wymaga takiego pozwolenia. Jednak zazwyczaj, jeśli mówimy o zmianie budynku gospodarczego w mieszkalny, to modyfikacje są znaczne i by je wprowadzić, będziemy musieli uzyskać takie pozwolenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym są usługi dekarskie?
Czym są usługi dekarskie?
Jeśli planujesz budowę domu, warto poświęcić więcej czasu na znalezienie dobrej firmy dekarskiej. 
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Przewodnik, jak dobrać optymalną folię do dekorowania i zabezpieczania Twojego mieszkania, pozwalając na zachowanie wyjątkowego stylu i ochronę przed zewnętrznymi czynnikami.
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Kuchnia, salon i pokój dziecięcy wymagają urządzania? Nowoczesne meble drewniane świetnie się tu sprawdzą! Jakie wybrać?
Ostatnie wpisy