Wykończenie

Malowanie kamienia dekoracyjnego – czym i jak?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Dużym zainteresowaniem cieszy się malowanie kamieni dekoracyjnych. Nic dziwnego, wszak to bardzo efektowny element wnętrz. Jak więc należy to robić?

Kamień dekoracyjny, czyli kamień gipsowy – czym jest?

Mianem kamienia dekoracyjnego określa się specjalne kamieniopodobne płytki gipsowe. Są one zazwyczaj sprzedawane w stanie surowym. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu farb i środków możliwe jest stworzenie przepięknej ozdoby. 

Czym malować kamień dekoracyjny?

Kamień dekoracyjny najczęściej malowany jest za pomocą specjalnej farby akrylowej. Ma ona kilka istotnych zalet, które sprawiają, że cieszy się taką popularnością. Po pierwsze, dostępna jest w wielu różnorodnych kolorach, więc z powodzeniem będziemy mogli zrealizować swoją wizję artystyczną. Po drugie, akryl znakomicie chroni powierzchnię gipsową przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Po trzecie, farby te są niezwykle trwałe, trudno jest je uszkodzić, a także są odporne na promienie UV oraz działanie wody. Wreszcie, akryl cechuje się dobrą przyczepnością oraz elastycznością. Możemy więc być pewni, że wytworzona powłoka będzie stabilna i nie ulegnie pęknięciom.

Jaki kolor farby wybrać?

Podczas wyboru koloru farby akrylowej powinniśmy kierować się dwoma zasadami. Po pierwsze: rodzajem pomieszczenia i stylem, w którym jest on osadzony. Po drugie, naszymi osobistymi preferencjami. Inaczej będzie wyglądać pomieszczenie loftowe, które najlepiej utrzymać w surowszym klimacie, a inaczej zaaranżujemy przestrzeń w stylu skandynawskim.

Tu rozwiązaniem będzie biała farba do kamienia gipsowego, która rozjaśni wnętrze. Jeśli pomieszczenie nie ma na celu odwzorowania konkretnego stylu, wybór należy tylko od naszych osobistych preferencji i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jak już wspomnieliśmy, biel pięknie rozjaśnia pomieszczenia. Z kolei zastosowanie różnych odcieni brązu i beżu nada mu przytulniejszego klimatu. W niewielkich przestrzeniach, które chcemy przekształcić w eleganckie wnętrza, śmiało możemy zastosować czerń.

Co można użyć zamiast farby?

Oczywiście, farba akrylowa nie jest jedynym rozwiązaniem. Istnieją substancje barwiące oraz zabezpieczające, które z powodzeniem możemy zastosować na kamieniu dekoracyjnym. Skorzystać możemy z witriolu miedzi bądź żelaza. Substancja ta nie tylko barwi, ale też świetnie zabezpiecza kamień przed działaniem czynników zewnętrznych. W tym przypadku malowanie płytek gipsowych można przeprowadzić za pomocą bejcy.

Malowanie kamienia dekoracyjnego krok po kroku

Jak krok po kroku pomalować kamień dekoracyjny? Wystarczą 3 kroki, które zagwarantują nam sukces. Oto one: 

  1. Przygotowanie powierzchni: w pierwszej kolejności musimy oczyścić płytki gipsowe z kurzu. Warto używać do tego delikatnie zwilżonych ściereczek i gąbek. Unikajmy mokrych szmatek, ponieważ gips znakomicie chłonie wilgoć.
  2. Zaimpregnowanie płytek: wiemy, że gips jest chłonnym materiałem. Oznacza to, że zanim pomalujemy płytki, musimy je odpowiednio zabezpieczyć przy pomocy impregnatu. Dzięki temu utrzymamy dłużej jego nieskazitelny wygląd. Do impregnacji kamienia dekoracyjnego można wykorzystać witriol żelaza lub miedzi bądź jeden z wielu dostępnych na rynku impregnatów przeznaczonych do płytek gipsowych. Warto również pomyśleć o tym, aby płytki gipsowe pokryć warstwą gipsu.
  3. Malowanie płytek: etap właściwy. Jeśli odpowiednio przygotowaliśmy i zaimpregnowaliśmy płytki, z powodzeniem możemy pomalować płytki na kolor, który wybraliśmy. Do malowania przyda nam się wałek, pędzel oraz pistolet natryskowy. Możemy też wykorzystać farbę w sprayu. 

O czym należy pamiętać podczas malowania kamienia dekoracyjnego?

Przy malowaniu kamienia dekoracyjnego powinniśmy pamiętać o tym, że nie każda farba łączy się z każdym impregnatem. Farba może być nanoszona tylko i wyłącznie na całkowicie suchą powierzchnię, więc przyda się nam nieco cierpliwości. Warto pamiętać też o tym, że kamień dekoracyjny powinien odczekać minimum 24 godziny w warunkach domowych, aby nabrać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Dopiero wtedy możemy przejść do malowania. 

Koneserka aranżacji z klasą i z nienagannym dopasowaniem. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Od 2017 roku świetnie odnajduje się w branży content marketingowej. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą treści na potrzeby sklepów internetowych.
Wiktoria Florek
Polecane artykuły
Wykończenie

Jaką umywalkę do łazienki wybrać? Rodzaje

Planujesz remont łazienki i nie wiesz, jaką umywalkę kupić? Dowiedz się, jakie rodzaje umywalek łazienkowych wyróżniamy i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów!
Czytaj więcej
Wykończenie

Blat do kuchni - z jakiego materiału powinien być wykonany?

Planujesz remont kuchni i nie wiesz, jaki surowiec sprawdzi się najlepiej na blat? Przeczytaj nasz krótki poradnik, gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie!
Czytaj więcej
Wykończenie

Jak dobrać rodzaj i rozmiar rolet do okna?

Chcesz kupić rolety okienne, ale nie wiesz, jak zmierzyć pod nie okno i jaki rodzaj osłon wybrać? Zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem, zanim dokonasz zakupu!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *