Urządzanie

Jakie rodzaje drewna są dobre na meble?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Drewno jest podstawowym czynnikiem, tworzącym w domu ciepły i przytulny klimat. Drewniane meble to nie tylko stylowy element wystroju, ale też gwarancja solidności i niezawodności, pod warunkiem, że będą wykonane z odpowiedniego drewna. Dowiedz się, jakie rodzaje drewna są dobre na meble.    

Czym musi charakteryzować się drewno na meble?        

Meble buduje się zarówno z miękkiego, jak i twardego drewna. Poziom twardości surowca powinno dobierać się pod to, jaki mebel z niego powstanie. Stoły z litego drewna lub blaty i krzesła, muszą być wykonane z bardziej wytrzymałych gatunków drewna, niż na przykład półki czy regały na lekkie przedmioty. W zależności od tego, co będzie z danego drewna zrobione, powinno być ono odporne na wgniecenia, złamania i wyszczerbienia. Do twardego drewna należy na przykład:

 • dąb,   
 • buk, 
 • orzech, 
 • klon,
 • heban, 
 • brzoza. 

Z kolei miękkie drewno, z którego wykonuje się między innymi okleiny czy płyty wiórowe, ale także na przykład szafy i etażerki. Bardzo miękkie drewno, na przykład lipa, wykorzystywane są do rzeźbienia, więc często z tych gatunków drewna wykonane są również ozdoby i dekoracje do mieszkania. Do miękkiego drewna zalicza się między innymi:

 • topola, 
 • świerk,   
 • olcha,
 • lipa,    
 • sosna,
 • modrzew. 

Dlaczego warto zainwestować w drewniane meble?

Drewno nigdy nie wychodzi z mody, meble z litego drewna kojarzą się z ponadczasową elegancją i klasyką. Takie sprzęty domowe nie tylko wpasują się w każdy wystrój, lecz także nadadzą mu wyjątkowego, domowego ciepła. Drewno to solidny i wykorzystywany od lat surowiec, dlatego warto zaufać niezawodności tego materiału. Kluczem do dobrego i ekonomicznego wykorzystania drewna, jest odpowiednie dobranie gatunku pod cel jego wykorzystania. Deski do łóżka nie mogą być wykonane z miękkiego drewna, które będzie się łamać pod naszym ciężarem, a stół czy blat w kuchni nie może być podatny na wgniecenia i obtłuczenia, bo nie posłuży nam długo i szybko przestanie cieszyć oko. 

Drewniane meble to inwestycja, są zdecydowanie droższe niż meble z płyty wiórowej, ale należy wziąć pod uwagę ogromną przewagę litego drewna nad płytą, zarówno pod względem wizualnym, jak i trwałości. Stół z prawdziwej deski stanie się bez wątpienia ozdobą każdej jadalni, a drewniana rama łóżka w sypialni sprawi, że będzie to najbardziej przytulne miejsce w domu. 

Z jakiego drewna powinno się tworzyć konkretne meble?

Każdy mebel użytkuje się w inny sposób, dlatego gatunek drewna trzeba dopasować pod jego przeznaczenie. 

Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, głównie dzięki swojej twardości i wytrzymałości.Tworzy się z niego blaty kuchenne i łazienkowe, a także stoły, ławy, stoliki kawowe i wszystkie powierzchnie narażone na intensywną eksploatację. 

To niezwykle odporny na uszkodzenia gatunek drewna, który poza swoją niezawodnością, cechuje się również pięknym kolorem, co sprawia, że jest chętnie wybierany przez domatorów. Ociepla każde wnętrze i nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Podobnymi do dębu drewna, to jesion, modrzew i orzech.

Sosna to najpopularniejszy gatunek drewna, głównie ze względu na swoją niską cenę. Nie jest najbardziej wytrzymałym drewnem, ale nie jest też zupełnie miękka, stosunek wytrzymałości do ceny jest bardzo korzystny. Sosna nadaje się więc do wytwarzania takich mebli, jak szafy, stoliki, łóżka, półki i regały. 

Buk również ma bardzo szerokie zastosowanie w stolarce. Często wykonuje się z niego parkiety, a także meble gięte, takie jak krzesła i fotele. Jest stosunkowo łatwy w obróbce, zwłaszcza w porównaniu z dębem. Jest niezwykle wytrzymały, a bukowe meble z lat 60 i 70 ubiegłego wieku, są do teraz odnawiane i ustawiane we współczesnych wnętrzach. 

Drewno to piękny i ponadczasowy surowiec, wykorzystywany w meblarstwie od wieków. Klasa i elegancja, jaką wprowadzają do wnętrza drewniane meble jest warta każdej złotówki, a wytrzymałość drewna daje nam gwarancję niezawodności, potwierdzoną setkami lat testów.

W aranżowaniu wnętrz ceni połączenie klasyki oraz nowoczesności. Drewniane meble lubi ozdabiać wieloma roślinami oraz innymi dodatkami. Uważa, że kluczem do stworzenia odpowiedniego wystroju wnętrz jest zachowanie harmonii między meblem a dekoracjami.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Stwórz pokój marzeń dla swojego nastolatka! Oto poradnik, który pomoże Ci wybrać styl, stworzyć miejsce do nauki i relaksu, a także dodatków, które ożywią jego pasje!
Czytaj więcej
Urządzanie

Kominek wolnostojący - czy to dobry wybór?

Czy kominek wolnostojący to odpowiedni wybór? Odkryj zalety i wady tego typu kominków, aby podjąć świadomą decyzję dla swojego wnętrza.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?

Urządzenie funkcjonalnego przedpokoju może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *