Szklarnia domowa – co hodować i jak założyć?

Relaks
Szklarnia domowa – co hodować i jak założyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przydomowa szklarnia umożliwia hodowanie warzyw przez cały rok. Założenie i jej zagospodarowanie wymaga pewnej wiedzy. W jaki sposób ją założyć i co można w niej hodować?

W szklarni uprawiane są najczęściej warzywa. W lutym lub w marcu można wysiewać nowalijki np.: rzodkiewkę, szpinak, sałatę. Dzięki temu w kwietniu będziemy cieszyć się pierwszymi zbiorami. Przydomowa szklarnia jest również idealnym miejscem do uprawy warzyw ciepłolubnych; papryki, pomidorów i ogórków. Można uprawiać w niej bakłażany i cukinię.

W domowej szklarni można uprawiać również niektóre owoce np.: truskawki. Jeśli szklarnia jest ogrzewana, to możliwa jest uprawa niektórych gatunków egzotycznych np.: ananasa, arbuza i melona. W nieogrzewanej szklarni można uprawiać niektóre gatunki cytrusów.

Szklarnia jako alternatywa dla popularnych foliaków

Szklarnia jest droższą i lepszą alternatywą dla tuneli foliowych. Solidnie wykonana szklarnia może służyć przez kilka lat bezawaryjnego użytkowania. Jeśli jest ogrzewana, to można w niej uprawić warzywa nawet zimą. W tunelu foliowym pierwszy wysiew można przeprowadzić najwcześniej w marcu.

Szklarnia, mimo szeregu zalet, ma również wady. Główną z nich jest wysoka cena. Kolejną z nich jest mała odporność na uszkodzenia mechaniczne np.: silne opady gradu lub powiew mocnego wiatru. Ostatnią wadą jest to, że elementy konstrukcyjne mogą rzucać cień na rośliny.

Rodzaje szklarni domowych:

  • ogrzewana – można w niej uprawiać więcej gatunków roślin, utrzymując temperaturę na stałym poziomie, co znacznie skraca czas uprawy. Generuje większe koszty budowy i użytkowania. Montaż szklarni i urządzeń do ogrzewania wymaga specjalistycznej wiedzy;
  • nieogrzewana – wystarcza na własne potrzeby. Pozwala na wcześniejszą uprawę roślin. Jest droższa od tunelu foliowego i tańsza od szklarni ogrzewanej.

Formalności związane z budową szklarni

Budowa przydomowej szklarni wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub właściwym dla nieruchomości urzędzie miasta, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2. Na każde 500 m2 można postawić maksymalnie dwa takie obiekty. Jeśli powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2, to należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Gdzie najlepiej wybudować szklarnię?

Szklarnię najlepiej jest wybudować na płaskim i nasłonecznionym terenie. Dłuższa część powinna znajdować się na osi wschód- zachód. Dzięki temu zapewnione będzie lepsze nasłonecznienie. Jeśli lubisz majsterkować, to zobacz też jak zrobić samemu plac zabaw w ogrodzie.

O czym warto pamiętać, budując szklarnię?

Podczas budowy szklarni warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach

  1. Szklarnię warto umieścić na betonowych fundamentach np.: betonowych bloczkach. Jeśli szklarnia jest większa, to warto wylać tradycyjną wylewkę. Fundamenty nie powinny być szersze niż 15 cm. Elementy nośne warto wykonać z aluminium lub drewna (trzeba je regularnie konserwować).
  2. Bardzo ważne jest pokrycie szklarni. Materiał musi być wytrzymały o właściwej izolacji cieplnej. Ważne jest również przepuszczanie światła. Szklarnie najczęściej pokrywa się szkłem lub poliwęglanem.
  3. Szklarnia powinna mieć system zacienienia i wietrzenia. Oba systemy warto umieścić już na etapie jej budowy.
  4. Bardzo ważne jest wyposażenie szklarni w system nawadniający np.: nawadnianie kropelkowe.

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixababy.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik do uprawy malin – praktyczne wskazówki i triki dla ogrodników
Poradnik do uprawy malin – praktyczne wskazówki i triki dla ogrodników
Odkryj tajemnice udanej uprawy malin dzięki naszym sprawdzonym wskazówkom i trickom. Naucz się, jak odpowiednio pielęgnować te rośliny i cieszyć się obfitymi plonami.
Kombiwar – co to jest? Jak w nim piec?
Kombiwar – co to jest? Jak w nim piec?
Gotowanie to dla Ciebie przykra konieczność? Zainwestuj w kombiwar! Dzięki niemu szybko przygotujesz smaczne posiłki.
Jak wybrać odpowiednie przysmaki dla szczeniaka – poradnik dla nowych właścicieli psów
Jak wybrać odpowiednie przysmaki dla szczeniaka – poradnik dla nowych właścicieli psów
Artykuł podpowiada, jak wyselekcjonować najodpowiedniejsze smakołyki dla twojego pupila. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, jak zbilansować dietę oraz jakie przysmaki są preferowane przez różne rasy szczeniaków.
Ostatnie wpisy