Jak dbać o fototapety?

Jak dbać o fototapety?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fototapety pozwalają na odmienienie wnętrza stosunkowo niskim kosztem. Różnorodność motywów zapewnia, że odnajdziemy dekorację wręcz idealną do każdego pomieszczenia! Aby jednak tapeta prezentowała się estetycznie i zachwycała nasze oczy intensywnymi kolorami przez długi czas, niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o fototapety! Dzięki nim ścienna dekoracja będzie zawsze wyglądała tak pięknie, jak w dniu jej montażu.

Konserwacja fototapety – podklejanie

Aby fototapeta prezentowała się estetycznie, niezbędna jest jej konserwacja. Jeśli zauważymy, że tapeta odkleja się w jakimkolwiek miejscu, powinniśmy jak najszybciej ją podkleić – dzięki temu zapobiegniemy ewentualnemu postrzępieniu czy porwaniu się dekoracji. W tym celu potrzebny będzie klej do tapet, wąska szpachelka i płaski pędzel. Należy przygotować również wałek do dociskania krawędzi tapety oraz miękką ściereczkę bądź gąbkę. Wtedy możemy rozpocząć działanie:

  • należy sprawdzić tapetę, aby znaleźć wszystkie miejsca, gdzie tapeta odchodzi od ściany,
  • odchylić odklejone krawędzie i oczyścić powierzchnię ściany z pozostałości kleju – przydatna będzie tu szpachelka,
  • wtedy możemy przykleić krawędzie – co ważne, muszą one do siebie dokładnie przylegać – oraz przykleić tapetę do ściany,
  • połączone krawędzie należy docisnąć, wykorzystując wspomniany wcześniej wałek,
  • nadmiar kleju wytrzeć ściereczką lub gąbką.

Impregnacja fototapety – zabezpieczenie przez zabrudzeniem

Impregnacja fototapety pozwala nam ją zabezpieczyć przed zabrudzeniami, które byłyby trudne do usunięcia. Ścienna dekoracja pokryta takim środkiem będzie odporna na zanieczyszczenia, a przy tym łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Impregnat do fototapet tworzy na tapecie praktycznie niewidoczną, bezbarwną powłokę ochronną.

Rodzaj fototapety a jej czyszczenie

Jeśli chodzi o czyszczenie fototapety, zanim zajmiemy się tą czynnością, należy sprawdzić, z jakim typem produktu mamy do czynienia. Pozwoli nam to uniknąć zniszczenia dekoracji przez wykorzystanie nieodpowiednich metod czy środków czyszczących.

Fototapeta flizelinowa zdecydowanie wpisuje się w najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Jest ona dość prosta w czyszczeniu, gdyż niewielkie zabrudzenia można z powodzeniem usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki czy gąbki. Wyjątkowe tapety, które odmienią każde wnętrze, dostępne są tutaj: https://muralo.pl/fototapety/.

Łatwe w czyszczeniu są również fototapety winylowe – takie dekoracje charakteryzują się odpornością na działanie wody oraz większości preparatów do czyszczenia. Najbardziej uważać powinniśmy natomiast podczas usuwania zabrudzeń z tapet wykonanych z włókien celulozowych. Łatwo się one rozrywają, a ponadto nie są odporne na wilgoć czy wiele czyszczących detergentów.

Jak czyścić fototapetę?

Powinniśmy czyścić tapetę co najmniej raz na dwa miesiące – należy robić to nawet częściej, jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki. Musimy jednak przy tym zaznaczyć, że plamy powinniśmy usuwać jak najszybciej – najlepiej tuż po zabrudzeniu.

Odkurzanie fototapety

Wraz z biegiem czasu fototapeta może prezentować się mniej estetycznie, aniżeli miało to miejsce na początku – winowajcą zazwyczaj jest nagromadzony kurz. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy odkurzać tapetę jeden lub dwa razy w miesiącu. O ile będziemy działać delikatnie, możemy odkurzać każdy rodzaj tapet! Warto do tego wykorzystać suchą miotełkę do kurzu – zacząć od góry ściany, aby powoli przesuwać się w dół.

Mycie fototapety

Niekiedy samo odkurzanie nie wystarczy – w przypadku plam niezbędne jest wykorzystanie miękkiej gąbki bądź ściereczki nawilżonej wodą z odrobiną łagodnego mydła. Zdecydowanie warto zapoznać się również z zaleceniami producenta danej tapety. Jeśli jednak chcemy wykorzystać inne detergenty, powinniśmy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, czy nasza ścienna dekoracja jest odporna na takie produkty. Konieczne jest zrobienie testu na próbce materiału bądź namoczenie tapety w niewidocznym, ukrytym za meblem miejscu. O ile papier nie nasiąknął woda, a kolor się nie rozlał, możemy rozpocząć czyszczenie fototapety. Co ważne, należy robić do delikatnie i nie szorować materiału zbyt mocno. Na końcu należy wypłukać gąbkę lub ściereczkę pod ciepłą wodą, zwilżyć nią papier i osuszyć go ręcznikiem.

Aby nasza fototapeta prezentowała się zachwycająco przez długi czas, należy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji – impregnacji oraz podklejaniu. Co więcej, istotne jest regularne odkurzanie oraz czyszczenie fototapety. W tym celu należy wykorzystywać miękkie ściereczki bądź gąbki, a także stosować delikatne środki czyszczące.

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plac zabaw w ogrodzie – zrób to sam!
Plac zabaw w ogrodzie – zrób to sam!
Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci mogły cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie, zobacz, jak samodzielnie stworzyć przydomowy plac zabaw!
Tymi zasadami warto kierować się, wybierać lampy łazienkowe
Tymi zasadami warto kierować się, wybierać lampy łazienkowe
Czy wiesz, jak wybrać odpowiednią lampę do łazienki? Zobacz, jakimi zasadami kierować się, by wybrać odpowiednie oświetlenie do tego trudnego pomieszczenia.
Tapety w liście i motywy roślinne do sypialni
Tapety w liście i motywy roślinne do sypialni
Szukasz inspiracji do urządzenia sypialni? Zobacz, jak możesz wykorzystać w nij tapety z motywami roślinnymi.
Ostatnie wpisy