Jak dbać o fototapety?

Jak dbać o fototapety?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fototapety pozwalają na odmienienie wnętrza stosunkowo niskim kosztem. Różnorodność motywów zapewnia, że odnajdziemy dekorację wręcz idealną do każdego pomieszczenia! Aby jednak tapeta prezentowała się estetycznie i zachwycała nasze oczy intensywnymi kolorami przez długi czas, niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o fototapety! Dzięki nim ścienna dekoracja będzie zawsze wyglądała tak pięknie, jak w dniu jej montażu.

Konserwacja fototapety – podklejanie

Aby fototapeta prezentowała się estetycznie, niezbędna jest jej konserwacja. Jeśli zauważymy, że tapeta odkleja się w jakimkolwiek miejscu, powinniśmy jak najszybciej ją podkleić – dzięki temu zapobiegniemy ewentualnemu postrzępieniu czy porwaniu się dekoracji. W tym celu potrzebny będzie klej do tapet, wąska szpachelka i płaski pędzel. Należy przygotować również wałek do dociskania krawędzi tapety oraz miękką ściereczkę bądź gąbkę. Wtedy możemy rozpocząć działanie:

  • należy sprawdzić tapetę, aby znaleźć wszystkie miejsca, gdzie tapeta odchodzi od ściany,
  • odchylić odklejone krawędzie i oczyścić powierzchnię ściany z pozostałości kleju – przydatna będzie tu szpachelka,
  • wtedy możemy przykleić krawędzie – co ważne, muszą one do siebie dokładnie przylegać – oraz przykleić tapetę do ściany,
  • połączone krawędzie należy docisnąć, wykorzystując wspomniany wcześniej wałek,
  • nadmiar kleju wytrzeć ściereczką lub gąbką.

Impregnacja fototapety – zabezpieczenie przez zabrudzeniem

Impregnacja fototapety pozwala nam ją zabezpieczyć przed zabrudzeniami, które byłyby trudne do usunięcia. Ścienna dekoracja pokryta takim środkiem będzie odporna na zanieczyszczenia, a przy tym łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Impregnat do fototapet tworzy na tapecie praktycznie niewidoczną, bezbarwną powłokę ochronną.

Rodzaj fototapety a jej czyszczenie

Jeśli chodzi o czyszczenie fototapety, zanim zajmiemy się tą czynnością, należy sprawdzić, z jakim typem produktu mamy do czynienia. Pozwoli nam to uniknąć zniszczenia dekoracji przez wykorzystanie nieodpowiednich metod czy środków czyszczących.

Fototapeta flizelinowa zdecydowanie wpisuje się w najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Jest ona dość prosta w czyszczeniu, gdyż niewielkie zabrudzenia można z powodzeniem usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki czy gąbki. Wyjątkowe tapety, które odmienią każde wnętrze, dostępne są tutaj: https://muralo.pl/fototapety/.

Łatwe w czyszczeniu są również fototapety winylowe – takie dekoracje charakteryzują się odpornością na działanie wody oraz większości preparatów do czyszczenia. Najbardziej uważać powinniśmy natomiast podczas usuwania zabrudzeń z tapet wykonanych z włókien celulozowych. Łatwo się one rozrywają, a ponadto nie są odporne na wilgoć czy wiele czyszczących detergentów.

Jak czyścić fototapetę?

Powinniśmy czyścić tapetę co najmniej raz na dwa miesiące – należy robić to nawet częściej, jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki. Musimy jednak przy tym zaznaczyć, że plamy powinniśmy usuwać jak najszybciej – najlepiej tuż po zabrudzeniu.

Odkurzanie fototapety

Wraz z biegiem czasu fototapeta może prezentować się mniej estetycznie, aniżeli miało to miejsce na początku – winowajcą zazwyczaj jest nagromadzony kurz. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy odkurzać tapetę jeden lub dwa razy w miesiącu. O ile będziemy działać delikatnie, możemy odkurzać każdy rodzaj tapet! Warto do tego wykorzystać suchą miotełkę do kurzu – zacząć od góry ściany, aby powoli przesuwać się w dół.

Mycie fototapety

Niekiedy samo odkurzanie nie wystarczy – w przypadku plam niezbędne jest wykorzystanie miękkiej gąbki bądź ściereczki nawilżonej wodą z odrobiną łagodnego mydła. Zdecydowanie warto zapoznać się również z zaleceniami producenta danej tapety. Jeśli jednak chcemy wykorzystać inne detergenty, powinniśmy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, czy nasza ścienna dekoracja jest odporna na takie produkty. Konieczne jest zrobienie testu na próbce materiału bądź namoczenie tapety w niewidocznym, ukrytym za meblem miejscu. O ile papier nie nasiąknął woda, a kolor się nie rozlał, możemy rozpocząć czyszczenie fototapety. Co ważne, należy robić do delikatnie i nie szorować materiału zbyt mocno. Na końcu należy wypłukać gąbkę lub ściereczkę pod ciepłą wodą, zwilżyć nią papier i osuszyć go ręcznikiem.

Aby nasza fototapeta prezentowała się zachwycająco przez długi czas, należy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji – impregnacji oraz podklejaniu. Co więcej, istotne jest regularne odkurzanie oraz czyszczenie fototapety. W tym celu należy wykorzystywać miękkie ściereczki bądź gąbki, a także stosować delikatne środki czyszczące.

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hotele bez dzieci – w czym tkwi ich fenomen?
Hotele bez dzieci – w czym tkwi ich fenomen?
W sieci można znaleźć coraz więcej hoteli zapewniających dorosłym wypoczynek bez słodkiego bobasa w pokoju obok bądź wyścigów między stolikami na stołówce podczas śniadania. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, którym zależy na relaksie i spędzeniu spokojnego czasu ze swoim partnerem lub znajomym.
Styl boho we wnętrzach – harmonia i spokój na każdym kroku
Styl boho we wnętrzach – harmonia i spokój na każdym kroku
Żywe kolory, naturalne materiały, etniczne akcenty i ogromna swoboda – styl boho ma nam do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań do naszych wnętrz. Jak wzbogacić wystrój domu? Zainspiruj się boho!
Boom na domki letniskowe w Polsce
Boom na domki letniskowe w Polsce
A może by tak zakup domku letniskowego? Sprawdź, dlaczego warto!
Ostatnie wpisy