Któż z nas nie marzył choć raz o sielskim, anielskim zakątku na wsi, gdzie czas płynie własnym rytmem? Gdzie w sadzie dojrzewają pyszne jabłka, a do wnętrz przez otwarte okna wpadają szum wiatru i zapach łąki? Właśnie wynikiem tej tęsknoty za pięknem wsi, jej naturalnością i prostotą są wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym. Czym się charakteryzują?
Głównym zadaniem wnętrz utrzymanych w rustykalnym stylu jest wprowadzenie nas w nastrój, jaki w nich czujemy. Jego najlepszym opisem jest chyba proste stwierdzenie „jak u babci”. Swoboda, przytulność i wygoda – te określenia doskonale obrazują to, co powinniśmy czuć, przebywając w takim wnętrzu. Mała liczba mebli o prostej formie, wytwarzanych z naturalnych materiałów, spokojne barwy nawiązujące do natury, ręcznie robione dodatki – to elementy, bez których aranżacja w rustykalnym stylu nie miałaby powodzenia.
Wnętrze powinno kojarzyć się nam z wiejską chatką, więc raczej nie są to duże przestrzenie. Ściany przeważnie pomalowane są na biało lub w delikatne, pastelowe barwy. W tym trendzie dominują drewno i inne naturalne materiały, takie jak chociażby len, juta, bambus czy wiklina. Styl rustykalny docenia również rzemiosło. Jeśli chcesz umieścić na stole serwetę, najlepiej, żeby była zrobiona na szydełku lub wyhaftowana. W oknach wspaniale będą się prezentować wydziergane zazdrostki, a na kanapie wyplecione, makramowe poduszki.
Obecnie często możemy spotkać mieszaninę stylu rustykalnego z nowoczesnym bądź minimalistycznym. Zawsze jednak znajdziemy w tego typu aranżacjach meble z prawdziwego, litego drewna. Imitacje wykonane ze sklejki czy pokryte okleiną zwyczajnie nie mają prawa się tu pojawić. Jeśli stół, to duży i wykonany z naturalnego drewna, z widocznym rysunkiem słojów. W salonie bądź jadalni musi pojawić się kredens, w którym przechowywać można rodzinne srebra czy delikatną porcelanę. Jako elementy dekoracyjne używane są starocie. Najlepsze są te w widoczny sposób nadgryzione zębem czasu. Stary dzbanek na mleko jako wazon, mosiężny świecznik, żelazko z duszą, maszyna do pisania, lampa naftowa, stara torba podróżna czy walizka – to wszystko nadaje charakteru i smaku rustykalnej aranżacji.
Umieść je w salonie, jadalni lub kuchni. Schowaj do wnętrza rodzinną zastawę, piękne filiżanki, porcelanowe kubki czy talerze. Za szkłem rewelacyjnie będą się również prezentować stare wydania książek bądź czarno-białe rodzinne fotografie w ramkach. Umieść tu wszystko to, co piękne i bliskie Twojemu sercu.
Ciepło, które czujemy, stawiając na niej kroki, nie jest porównywalne z niczym innym. Widoczne słoje i skrzypiące deski to nieodzowny element każdego rustykalnego wnętrza. Jeśli marzysz o salonie w wiejskim stylu, musisz zrezygnować z paneli na rzecz drewna bądź parkietu, ale naszym zdaniem warto.
Może to być kamienny kominek, przy którym spędzicie długie jesienne i zimowe wieczory. Świetnie wyglądać będzie również piec kaflowy z rzeźbionymi lub ręcznie malowanymi dekorami. Ciekawą alternatywą kominka będzie także piecyk w stylu „koza”. Każdy z nich zapewnia efekt strzelającego, żywego ognia, który tworzy niepowtarzalny klimat.
zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com