Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?

Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w naszej kuchni. Na jakiej wysokości go zamontować, by jego użytkowanie było praktyczne i wygodne?

Wśród podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jest rzecz jasna piekarnik. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego właśnie sprzętu. Ważne jest jednak to, by był tak ustawiony i zamocowany na takiej wysokości, by można było go używać wygodnie i bezpiecznie.

Piekarnik tuż przy podłodze? To coraz rzadsze rozwiązanie

W nowych kuchniach coraz rzadziej spotykamy się z piekarnikiem umieszczonym kilka centymetrów nad ziemią. To niegdyś tradycyjne rozwiązanie (związane głównie z tym, że piekarnik był połączony z płytą grzewczą), obecnie przechodzi do historii. I słusznie, bowiem wkładanie i wyjmowanie czegokolwiek do piekarnika było dość niewygodne i mało praktyczne. Wiązało się z ciągłym schylaniem i kucaniem, co przy ciężkich rzeczach było szczególnie uciążliwe.

Sprzęty na słupku

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczanie sprzętów w słupku, czyli jeden nad drugim. Nie tylko ciekawie to wygląda, ale sprawia, że możemy zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Poza tym umieszczenie piekarnika na słupku jest dość funkcjonalne. Nie trzeba się schylać, by cokolwiek do niego włożyć czy z niego wyjąć. Najlepiej dopasować umiejscowienie piekarnika do swojego wzrostu, jednak zaleca się, by było to mniej więcej 82 cm nad poziomem podłogi (w przypadku sprzętu o wysokości 60 cm).

Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami sprzętu z wysuwanym wózkiem, wówczas warto umocować piekarnik trochę niżej. Dlaczego? Otóż wtedy będzie nam łatwiej zaglądać do niego i wyjmować blachę z górnej jego części. Jeśli chcemy, by nad piekarnikiem znalazła się kuchenka mikrofalowa, wówczas dobrze jest pomyśleć o nieco niższym umieszczeniu sprzętu – np. na wysokości około 50 cm. 

A może dwa piekarniki?

Coraz częstszym rozwiązaniem, które spotykamy w nowoczesnych kuchniach, jest zamontowanie dwóch piekarników. To świetna opcja, jeśli dużo pieczemy i mamy miejsce. Poza tym trzeba przyznać, że daje to także dość ciekawy efekt wizualny. Wówczas, podobnie jak w przypadku umocowania piekarnika na słupku, powinien znaleźć się na wysokości około 50 cm, a drugi tuż nad nim. Jeśli chcemy umieścić w pionie 3 sprzęty – np. 2 piekarniki i kuchenkę mikrofalową – wówczas na pewno warto przemyśleć zakup niższych piekarników o wysokości 45 cm. Wtedy pierwszy sprzęt mocujemy na wysokości 50 cm, drugi około 100 cm, a trzeci około 150 cm. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli korzystać z wszystkich trzech. 

Piekarniki można też umieścić obok siebie, to idealna propozycja dla tych, którzy mają dużo miejsca w kuchni. Wówczas warto oba umieścić około 80 cm nad podłogą. Chyba że należymy do osób bardzo wysokich – wtedy warto nieco wyżej.

Piekarnik na blacie kuchennym? To nowoczesne rozwiązanie

W niektórych projektach można spotkać się z piekarnikami umocowanymi na blatach kuchennych. To nowość, która zyskuje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na dość oryginalny design. Wówczas konieczne jest kupienie piekarnika w wersji smart, by sprzęt na szafce kuchennej nie wydawał się zbyt toporny.

Zdj. główne: Kam Idris/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety mają okna aluminiowe?
Jakie zalety mają okna aluminiowe?
Okna aluminiowe stały się popularnym wyborem zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w domach z tradycyjnym stylem. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy modernizujesz istniejący, warto poznać, jakie korzyści mogą przynieść okna aluminiowe.
Efektywność i oszczędności dzięki ogrzewaniu podczerwieni – zalety paneli grzewczych z termostatem
Efektywność i oszczędności dzięki ogrzewaniu podczerwieni – zalety paneli grzewczych z termostatem
Odkryj zalety paneli grzewczych z termostatem- efektywność energetyczną i oszczędności na ogrzewaniu. Zapewnij sobie luksus ciepła z technologią podczerwieni.
Prace konieczne przy budowie domu
Prace konieczne przy budowie domu
Zastanawiasz się, jak wygląda budowanie domu krok po kroku? Przeczytaj, na jakie etapy składa się cały ten proces.
Ostatnie wpisy