Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?

Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w naszej kuchni. Na jakiej wysokości go zamontować, by jego użytkowanie było praktyczne i wygodne?

Wśród podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jest rzecz jasna piekarnik. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego właśnie sprzętu. Ważne jest jednak to, by był tak ustawiony i zamocowany na takiej wysokości, by można było go używać wygodnie i bezpiecznie.

Piekarnik tuż przy podłodze? To coraz rzadsze rozwiązanie

W nowych kuchniach coraz rzadziej spotykamy się z piekarnikiem umieszczonym kilka centymetrów nad ziemią. To niegdyś tradycyjne rozwiązanie (związane głównie z tym, że piekarnik był połączony z płytą grzewczą), obecnie przechodzi do historii. I słusznie, bowiem wkładanie i wyjmowanie czegokolwiek do piekarnika było dość niewygodne i mało praktyczne. Wiązało się z ciągłym schylaniem i kucaniem, co przy ciężkich rzeczach było szczególnie uciążliwe.

Sprzęty na słupku

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczanie sprzętów w słupku, czyli jeden nad drugim. Nie tylko ciekawie to wygląda, ale sprawia, że możemy zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Poza tym umieszczenie piekarnika na słupku jest dość funkcjonalne. Nie trzeba się schylać, by cokolwiek do niego włożyć czy z niego wyjąć. Najlepiej dopasować umiejscowienie piekarnika do swojego wzrostu, jednak zaleca się, by było to mniej więcej 82 cm nad poziomem podłogi (w przypadku sprzętu o wysokości 60 cm).

Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami sprzętu z wysuwanym wózkiem, wówczas warto umocować piekarnik trochę niżej. Dlaczego? Otóż wtedy będzie nam łatwiej zaglądać do niego i wyjmować blachę z górnej jego części. Jeśli chcemy, by nad piekarnikiem znalazła się kuchenka mikrofalowa, wówczas dobrze jest pomyśleć o nieco niższym umieszczeniu sprzętu – np. na wysokości około 50 cm. 

A może dwa piekarniki?

Coraz częstszym rozwiązaniem, które spotykamy w nowoczesnych kuchniach, jest zamontowanie dwóch piekarników. To świetna opcja, jeśli dużo pieczemy i mamy miejsce. Poza tym trzeba przyznać, że daje to także dość ciekawy efekt wizualny. Wówczas, podobnie jak w przypadku umocowania piekarnika na słupku, powinien znaleźć się na wysokości około 50 cm, a drugi tuż nad nim. Jeśli chcemy umieścić w pionie 3 sprzęty – np. 2 piekarniki i kuchenkę mikrofalową – wówczas na pewno warto przemyśleć zakup niższych piekarników o wysokości 45 cm. Wtedy pierwszy sprzęt mocujemy na wysokości 50 cm, drugi około 100 cm, a trzeci około 150 cm. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli korzystać z wszystkich trzech. 

Piekarniki można też umieścić obok siebie, to idealna propozycja dla tych, którzy mają dużo miejsca w kuchni. Wówczas warto oba umieścić około 80 cm nad podłogą. Chyba że należymy do osób bardzo wysokich – wtedy warto nieco wyżej.

Piekarnik na blacie kuchennym? To nowoczesne rozwiązanie

W niektórych projektach można spotkać się z piekarnikami umocowanymi na blatach kuchennych. To nowość, która zyskuje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na dość oryginalny design. Wówczas konieczne jest kupienie piekarnika w wersji smart, by sprzęt na szafce kuchennej nie wydawał się zbyt toporny.

Zdj. główne: Kam Idris/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co może przydać się w smartdomu?
Co może przydać się w smartdomu?
Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Kolor żółty we wnętrzach – z czym łączyć?
Kolor żółty we wnętrzach – z czym łączyć?
Żółty kolor może wprowadzić do wnętrza różnorodność i pozytywną energię. Zobacz, jak łączyć żółty z innymi elementami w pomieszczeniach.
Drzwi zewnętrzne pasywne – jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować?
Drzwi zewnętrzne pasywne – jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować?
Koszty utrzymania domów szybko rosną, głównie z powodu rosnących cen energii elektrycznej i opału.
Ostatnie wpisy