Malowanie cegły – jaka farba będzie najlepsza?

Wykończenie
Malowanie cegły – jaka farba będzie najlepsza?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Inwestorzy coraz częściej decydują się na cegłę w salonie, sypialni czy w przedpokoju. Na szczęście malowanie cegły nie jest skomplikowane, za to dość pracochłonne. Przeczytaj, jakie farby i narzędzia będą Ci potrzebne oraz jak malować ścianę z cegły, aby osiągnąć spektakularny efekt.

Przygotowanie ściany z cegły do malowania

Przebieg prac jest uzależniony od tego, czy do pomalowania masz świeżo wykonaną , czy może starą ceglaną ścianę. W pierwszym przypadku zacznij od nałożenia gruntu. To, jaki produkt do gruntowania należy zastosować, zależy zarówno od rodzaju i właściwości podłoża, jak i farby, którą wybrałeś do malowania ściany. Zapoznaj się z jej kartą techniczną, aby wybrać najlepszy grunt.

Co zaś w sytuacji, gdy pracujesz na starej, pomalowanej ścianie z cegły? Najpierw sprawdź jakość podłoża: czy się nie kruszy? Czy fugi pomiędzy cegłami są stabilne? Czy nie wymagają uzupełnienia? Poza tym oceń stan poprzednich powłok. Jeżeli widzisz, że nie trzymają się podłoża i się łuszczą, to sygnał, że trzeba je usunąć. Pomoże Ci w tym szlifierka elektryczna (najlepiej model zintegrowany z odkurzaczem budowlanym). Kolejny krok to odpylenie powierzchni. Szczególną uwagę zwróć na spoiny pomiędzy cegłami. Następnie dokładnie umyj ściany za pomocą wody z dodatkiem mydła malarskiego. Jeżeli myjesz ściany zewnętrzne, upewnij się, że pozbyłeś się wszelkich nalotów i uporczywych zabrudzeń. Na koniec spłucz powierzchnie czystą wodą. Kiedy będą całkowicie suche, zajmij się ich naprawą. Wypełnij uszkodzenia i ubytki w łączeniach pomiędzy cegłami. W przypadku powierzchni cegieł nie jest to konieczne – dzięki drobnym rysom ściana będzie wyglądała autentycznie i oryginalnie.

Opisana procedura dotyczy cegły ze zniszczonymi powłokami. Z kolei w przypadku, gdy stara warstwa farby jest w dobrym stanie, a klient chce jedynie zmienić kolorystykę lub odświeżyć odcień, wystarczy dokładne umycie ściany.

Następnie oceń, czy potrzebne jest gruntowanie. Gruntowania na pewno nie można pominąć, jeżeli usunąłeś poprzednie powłoki malarskie. Grunt jest niezbędny również w przypadku, gdy pracujesz na chłonnym i pylistym podłożu.

Farba do cegły – jaka będzie najlepsza?

Doskonale wiesz, że dobra farba to taka, która chroni malowane powierzchnie przed oddziaływaniem negatywnych czynników. Dlatego też jej rodzaj należy dobierać przede wszystkim do warunków – panujących w danym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku.

Dobra farba do cegły we wnętrzach

Zanim wybierzesz farbę, zapytaj inwestorów o to, jakiego poziomu ochrony potrzebują ściany. Jeżeli wspominają o ryzyku powstawania plam, zarekomenduj im produkt odporny na szorowanie. Sprawdzi się tu np. Dulux Professional Rezisto 1. To farba o ekstremalnie dużej odporności na tłuste plamy, dedykowana do pomieszczeń szczególnie narażonych na zabrudzenia.

Sprawdzona farba do malowania cegły zewnętrznej

Jeżeli malujesz ściany zewnętrzne, upewnij się, jakie czynniki oddziałują na powierzchnię. Możliwe, że wskazane jest zabezpieczenie ścian przed promieniowaniem słonecznym i blaknięciem. Jeśli tak – sięgnij po farbę tworzącą elastyczne powłoki, które nie tracą intensywnego koloru mimo intensywnego oddziaływania słońca. Przykładem takiego produktu jest farba Dulux Professional Facade Protect Acrylic Anti-UV. Jeżeli zaś klientom zależy przede wszystkim na utrzymaniu ścian w dobrym stanie, egzamin zda farba samoczyszcząca, np. Facade Protect Silicone Pro Clean. Farba Dulux Professional Facade Protect Silicate Hydro Active to zaś dobre rozwiązanie, jeżeli szukasz produktu o wysokiej paroprzepuszczalności (V1). 

Najlepsza farba do cegły klinkierowej

Warto przypomnieć, że z uwagi na swoją specyfikę gładka cegła klinkierowa wymaga zastosowania specjalnego gruntu. Takiego, który utworzy warstwę szczepną i zapewni farbie nawierzchniowej dobrą przyczepność. Do gruntowania klinkieru warto więc wybrać grunt Dulux Contact Primer. Idealnie nadaje się do gładkich i niechłonących podłoży. Następnie możesz użyć dowolnej farby dostosowanej do warunków panujących wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz budynku. 

Jakie narzędzia będą najlepsze do malowania cegieł?

O czym jeszcze musisz pamiętać? Na pewno o wyborze odpowiednich narzędzi. Informacje na ten temat znajdziesz w karcie technicznej produktu. Przydadzą Ci się zarówno pędzle, jak i wałki. Pędzel posłuży Ci do wypełnienia farbą spoin, z kolei wałek – do równomiernej aplikacji produktu na nieregularnej powierzchni. Doskonałym sposobem na szybkie i dokładne malowanie jest też metoda natryskowa.

 Cegła jest bardzo wdzięcznym elementem aranżacji wnętrza i przestrzeni na zewnątrz budynku. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wybierz takie produkty do malowania, które nie tylko ochronią ściany, ale także nadadzą im doskonały wygląd.

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wynajem maszyn budowlanych – wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców
Wynajem maszyn budowlanych – wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców
Firmy budowlane cieszą się dużą popularnością na rynku usługowym.
Jak unowocześnić wnętrze kawalerki?
Jak unowocześnić wnętrze kawalerki?
Zastanawiasz się, jak niewielkim kosztem odświeżyć wnętrze kawalerki? Sprawdź trzy najbardziej popularne rozwiązania.
Styl boho we wnętrzach – harmonia i spokój na każdym kroku
Styl boho we wnętrzach – harmonia i spokój na każdym kroku
Żywe kolory, naturalne materiały, etniczne akcenty i ogromna swoboda – styl boho ma nam do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań do naszych wnętrz. Jak wzbogacić wystrój domu? Zainspiruj się boho!
Ostatnie wpisy