Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Nowy dom
Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Niekiedy większe remonty nas przerastają i jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy banków, aby nasze mieszkanie wyglądało wreszcie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Podpowiadamy, z jakiego kredytu skorzystać i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty banku. To nic strasznego!

Kredyt gotówkowy

Nie wiąże się z długim procesem weryfikacji, nie potrzebny jest nasz wkład własny ani wielka teczka dokumentów. Banku nie obchodzi również, na co faktycznie wydaliśmy przyznane pieniądze (czy rzeczywiście na mieszkanie, czy na nagłe problemy). Jeśli jednak planujemy generalny remont na wielką skalę, wadą takiego rozwiązania może być niska granica kwoty, jaką możemy pożyczyć.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

O przyznaniu takiego kredytu będzie decydowała zdolność kredytowa (m.in. nasze dochody), historia spłaty poprzednich zobowiązań (czy były terminowe) czy rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza itp.), a także stałe miesięczne wydatki (np. czynsz, alimenty, inne kredyty), ewentualnie informacja o pobieraniu renty lub emerytury. Warto wiedzieć, że informacje te będą weryfikowane w BIKu. Nie zapomnijmy wziąć do banku swojego dokumentu tożsamości.

Kredyt hipoteczny

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy większą kwotę, niższe oprocentowanie, długi okres spłaty, a co za tym idzie – niższe raty. Nasze zobowiązanie wobec banku się niestety wydłuży, ale dzięki temu unikniemy wysokich comiesięcznych spłat. Takiego kredytu jednak nie uzyskamy szybko, proces analizy zdolności kredytowej trwa dłużej w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Taka umowa zawiera sporo formalności. Prócz dokumentów potrzebnych do jego uzyskania, potrzebne są m.in. wniosek o kredyt, dane wnioskodawców, dokumenty dotyczące nieruchomości, którą zamierzamy wyremontować. W niektórych przypadkach również numer księgi wieczystej czy kosztorys inwestycji. 

>> Zobacz też: Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania na kredyt?

Potrzebne jest zabezpieczenie w postaci najczęściej 20% pożyczanej kwoty (niekiedy jest to 10%). Takie zabezpieczenie mogą stanowić również rzeczy m.in. nieruchomości. Wtedy jednak potrzebna jest jej wycena (dokonuje ją rzeczoznawca majątkowy). Dokładne wymagania są na stronie każdego banku udostępniającego podobny kredyt. Warto zapoznać się z nim przed wizytą w placówce.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i jego remont

Warto wspomnieć o możliwości połączenia zakupu mieszkania w ramach kredytu hipotecznego wraz z finansowaniem jego remontu. Wtedy wkład własny na ten cel wynosi zwykle 0%, zobowiązania również mogą być niższe. Większość banków sumuje je i wyznacza dla nich wspólną granicę. Stawki ustala się indywidualnie.

Inne sposoby

Jeżeli zamierzamy pożyczyć od banku mniejszą sumę pieniędzy, warto się zastanowić, czy nie ściągnąć ich z karty kredytowej, która charakteryzuje się krótkim czasem spłaty, ale i szybkim dostępem do środków. Nie musimy wtedy załatwiać dodatkowych formalności, wystarczy sprawdzić działanie takiej możliwości w kilku bankach i wybrać najlepszą dla nas opcję. Można również skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Jaki kredyt będzie idealny?

Zastanawiając się nad tym, jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni, warto pamiętać, że wszystko zależy od kosztów i rozmiarów planowanego przez nas remontu. W przypadku przedsięwzięć o mniejszych kosztach, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, o większych – kredyt hipoteczny. Dobrze jest również zerknąć na oferty łączone.

Wybierając kredyt, należy poznać oferty różnych banków dostępnych na rynku i wybrać dla nas wygodną opcję. Wiele z nich proponuje również kredyt z adnotacją już w nazwie „na remont”, dając nam różne możliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacja tarasu na wiosnę – TOP 6 pomysłów
Aranżacja tarasu na wiosnę – TOP 6 pomysłów
Urządzanie tarasu daje nam wielkie pole do popisu. Przedstawiamy sześć topowych jego aranżacji, które są idealnym sposobem na wspaniały wystrój i sprawdzą się w każdym, nawet wymagającym domu.
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Masz już dość gryzących w nocy komarów i much budzących nad ranem, a spanie przy zamkniętym oknie w takich temperaturach jest niemożliwe? Zamontuj moskitierę! Sprawdź z nami, jak to zrobić.
Jakich urządzeń nie może zabraknąć na placu zabaw?
Jakich urządzeń nie może zabraknąć na placu zabaw?
Aby zabawa na placu zabaw była przyjemnością, niezbędne jest jednak korzystanie z jakościowych urządzeń, które wytrzymają próbę czasu i będą cieszyć najmłodszych przez wiele lat.
Ostatnie wpisy