Kamienny dywan – gdzie warto go zrobić?

W ogrodzie
Kamienny dywan – gdzie warto go zrobić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kamienne dywany w ostatnich latach cieszą dużą popularnością. Mogą być piękną ozdobą. Gdzie warto je zrobić i co trzeba o nich wiedzieć?

Kamienne dywany są bardzo ciekawym i obecnie dość modnym rozwiązaniem. Fajnie wyglądają i są dość praktyczne. Gdzie i dlaczego warto je wykonać?

Czym jest kamienny dywan?

Kamienny dywan to zrobiona z różnokolorowych kamyków bądź kwarcytów wykładzina lub posadzka. Poszczególne elementy są tu ze sobą połączone żywicą, najczęściej epoksydową. Atutem tego jest bez wątpienia trwałość. Kamienny dywan jest odporny na przeróżne uszkodzenia zarówno chemiczne, jak i mechaniczne. Swoim wyglądem przypomina nieco płytę brukową. Są też tacy, którzy porównują go do lastryka. 

Gdy go dotykamy, możemy wyczuć maleńkie ziarenka. Dzięki temu na takiej posadzce trudniej się poślizgnąć, co warto uwzględnić, decydując się właśnie na to rozwiązanie. 

Kamienny dywan – gdzie można go zrobić?

Kamienny dywan sprawdzi się przede wszystkim na zewnątrz. Może być ułożony na balkonie, tarasie czy podjeździe (jest na tyle odporny, że nawet ciężar samochodu mu nie zaszkodzi). Poza tym taką posadzkę dość łatwo się czyści, więc ewentualne zabrudzenia są do usunięcia – wystarczą szczotka i mop. Dywan z kolorowych kamyczków może też zastąpić popularną przez lata kostkę brukową. Szczególnie że nie odkształca się jak ona, a robi się go naprawdę szybko i sprawnie. 

Kamienny dywan jest dość przyjemny w dotyku, więc można po nim chodzić boso. Dlatego wiele osób decyduje się zrobić go na tarasie bądź balkonie, gdzie często nie nakładamy obuwia. Co ciekawe, niektórzy decydują się zrobić taką posadzkę na schodach. Powodem ma być nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale i antypoślizgowa powierzchnia oraz odporność na bardzo niskie temperatury, co w tym miejscu jest szczególnie ważne. 

Kamienny dywan w domu? Czemu nie!

Taka posadzka z połączonych żywicą maleńkich kamieni nie musi znajdować się jedynie na zewnątrz. Z powodzeniem sprawdzi się także w środku domu np. w pralni czy łazience. Szczególnie że można ją ułożyć także na ogrzewaniu podłogowym, trzeba jedynie położyć dodatkowy podkład wodoszczelny, który będzie zabezpieczał przed wilgocią. 

Kamienny dywan jest także doskonałą opcją w garażach czy warsztatach, gdzie często stoi wiele ciężkich przedmiotów. Kluczowe jest w tym przypadku to, że nie odkształca się i nie będzie w nim żadnych dziur na skutek np. upadku jakiegoś przedmiotu. 

Taka posadzka jest też idealna w korytarzach czy wiatrołapach, a więc miejscach, które często się brudzą. 

Dywan z kolorowych kamyczków nie tylko na podłodze?

Niektórzy idą o krok dalej i dywan z kamyczków układają nie tylko na podłogach, ale i ścianach. Może to być ciekawa ozdoba cokołów czy elewacji. Świetnie sprawdzi się też np. na słupkach od ogrodzenia. Można nim także obudować kominek – warto podkreślić, że takie kruszywo jest ognioodporne i nie nagrzewa się zbytnio, więc nie ma ryzyka pożaru. Także ściany w niektórych pomieszczeniach mogą zdobić miniaturowe, połączone żywicą kamyki. 

Tak naprawdę nie ma miejsca w domu czy na podwórku, na którym nie można byłoby położyć kamiennego dywanu. Jest to rozwiązanie praktyczne, ekologiczne i bardzo estetyczne zarazem. Można więc założyć, że będzie coraz częściej spotykane w naszych domach i poza nimi.

Zdj. główne: David Pinzon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skąd brać prąd na czas budowy domu?
Skąd brać prąd na czas budowy domu?
Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Jaka będzie najlepsza podłoga do garażu?
Jaka będzie najlepsza podłoga do garażu?
Jaki rodzaj podłogi zatem wybrać do naszego garażu? Płytki do garażu, beton, a może gres tarasowy?
DDD – na czym polega i kiedy jest wskazana
DDD – na czym polega i kiedy jest wskazana
Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja, czyli dlaczego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
Ostatnie wpisy