Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?

W ogrodzie
Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gołębie na balkonie mogą być uciążliwymi towarzyszami, które często pozostawiają po sobie nieprzyjemne odchody na balustradzie, podłodze czy parapetach. Niestety, wyjeżdżając na wakacje, jest też spora szansa, że po powrocie pojawi się gniazdo gołębi na balkonie. Czy można je usunąć?

Gniazdo na balkonie – czy można usunąć?

Jedziesz na wymarzone wakacje, jednak po powrocie z urlopu na Twoim balkonie pojawiło się gniazdo gołębi. Nie jest to przyjemny widok, bo często wiąże się z odchodami na Twojej przestrzeni do relaksu. Zastanawiasz się, czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu według prawa? Kiedy pojawiają się gałęzie, oczywiście, że tak. Poza tym regularne pozbywanie się ich, może znacznie pomóc w przegonieniu gołębi. Co ciekawe, polskie prawo pozwala także na usunięcie gniazda z balkonu, nawet jeśli wewnątrz niego jest jajo.

Uwaga! Jeśli w gnieździe są wyklute pisklęta, według polskiego prawa, nie wolno ich ruszać. Trzeba wtedy odczekać kilka tygodni, aż młode ptaki opuszczą to miejsce. Wtedy, według prawa, możesz uporządkować swój balkon i pozbyć się resztek gałęzi.

Zamiast usuwać gniazdo, zapobiegaj!

Niestety, gołębie na balkonie są dość uporczywe. Jeśli w danym miejscu dawniej posiadały swoje gniazdo, jest duża szansa, że będą tam regularnie powracać. Płoszenie ich nie zawsze jest w pełni skuteczne. Najlepiej jest zamocować specjalną siatkę, ale nie wygląda ona najlepiej i może zaburzać estetykę całego balkonu. Warto też ten pomysł przedstawić administracji budynku, czy nie mają nic przeciwko temu.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów na odstraszanie gołębi, a wśród nich specjalne kolce, które uniemożliwiają siadanie gołębi np. na parapecie albo balustradzie. Warto też zamocować coś połyskującego i ruszającego się. Co ciekawe, pomóc może… hamak albo fotel bujak. Kiedy zaczyna się on poruszać pod wpływem wiatru, jest duża szansa, że gołąb nie zdecyduje się na wizytę na Twoim balkonie.

Na balustradach często można zauważyć podobizny innych ptaków. Te mogą okazać się mało skutecznym rozwiązaniem, bo gołębie często przyzwyczajają się do ich widoku i przysiadają się tuż obok nich. Ciekawym rozwiązaniem są też szeleszczące folie albo urządzenia emitujące odgłosy ptaków drapieżnych. To jednak rozwiązanie może okazać się mało komfortowe, zarówno dla Ciebie, jak i sąsaidów.

Niestety, gołębie na balkonie często są już przyzwyczajone do sztuczek stosowanych przez domowników. Warto też zaznaczyć, że otruwanie, zabijanie albo okaleczanie gołębi jest niezgodne z prawem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych
Dowiedz się, jak panele fotowoltaiczne mogą służyć do optymalizacji kosztów za energię elektryczną. Poruszamy tematy związane z oszczędnościami, efektywnością i przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Przewodnik, jak dobrać optymalną folię do dekorowania i zabezpieczania Twojego mieszkania, pozwalając na zachowanie wyjątkowego stylu i ochronę przed zewnętrznymi czynnikami.
Podatek katastralny – czym jest i czy zostanie wprowadzony w Polsce?
Podatek katastralny – czym jest i czy zostanie wprowadzony w Polsce?
Podatek katastralny obecnie funkcjonuje w wielu państwach. Dotyczy on kupna nieruchomości i jest wyliczany od jej wartości. Z tego powodu nie ma stałej wysokości podatku katastralnego, a w Polsce pojawiają się dopiero pierwsze plany dotyczące jego wprowadzenia.
Ostatnie wpisy