Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?

W ogrodzie
Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gołębie na balkonie mogą być uciążliwymi towarzyszami, które często pozostawiają po sobie nieprzyjemne odchody na balustradzie, podłodze czy parapetach. Niestety, wyjeżdżając na wakacje, jest też spora szansa, że po powrocie pojawi się gniazdo gołębi na balkonie. Czy można je usunąć?

Gniazdo na balkonie – czy można usunąć?

Jedziesz na wymarzone wakacje, jednak po powrocie z urlopu na Twoim balkonie pojawiło się gniazdo gołębi. Nie jest to przyjemny widok, bo często wiąże się z odchodami na Twojej przestrzeni do relaksu. Zastanawiasz się, czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu według prawa? Kiedy pojawiają się gałęzie, oczywiście, że tak. Poza tym regularne pozbywanie się ich, może znacznie pomóc w przegonieniu gołębi. Co ciekawe, polskie prawo pozwala także na usunięcie gniazda z balkonu, nawet jeśli wewnątrz niego jest jajo.

Uwaga! Jeśli w gnieździe są wyklute pisklęta, według polskiego prawa, nie wolno ich ruszać. Trzeba wtedy odczekać kilka tygodni, aż młode ptaki opuszczą to miejsce. Wtedy, według prawa, możesz uporządkować swój balkon i pozbyć się resztek gałęzi.

Zamiast usuwać gniazdo, zapobiegaj!

Niestety, gołębie na balkonie są dość uporczywe. Jeśli w danym miejscu dawniej posiadały swoje gniazdo, jest duża szansa, że będą tam regularnie powracać. Płoszenie ich nie zawsze jest w pełni skuteczne. Najlepiej jest zamocować specjalną siatkę, ale nie wygląda ona najlepiej i może zaburzać estetykę całego balkonu. Warto też ten pomysł przedstawić administracji budynku, czy nie mają nic przeciwko temu.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów na odstraszanie gołębi, a wśród nich specjalne kolce, które uniemożliwiają siadanie gołębi np. na parapecie albo balustradzie. Warto też zamocować coś połyskującego i ruszającego się. Co ciekawe, pomóc może… hamak albo fotel bujak. Kiedy zaczyna się on poruszać pod wpływem wiatru, jest duża szansa, że gołąb nie zdecyduje się na wizytę na Twoim balkonie.

Na balustradach często można zauważyć podobizny innych ptaków. Te mogą okazać się mało skutecznym rozwiązaniem, bo gołębie często przyzwyczajają się do ich widoku i przysiadają się tuż obok nich. Ciekawym rozwiązaniem są też szeleszczące folie albo urządzenia emitujące odgłosy ptaków drapieżnych. To jednak rozwiązanie może okazać się mało komfortowe, zarówno dla Ciebie, jak i sąsaidów.

Niestety, gołębie na balkonie często są już przyzwyczajone do sztuczek stosowanych przez domowników. Warto też zaznaczyć, że otruwanie, zabijanie albo okaleczanie gołębi jest niezgodne z prawem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dekoracje z metalu do ogrodu — TOP 3
Dekoracje z metalu do ogrodu — TOP 3
Szukasz metalowych ozdób do ogrodu, ale nadal nie wiesz, które wybrać? Prezentujemy naszych faworytów. Sprawdź!
Ubezpieczenie telewizora – ile kosztuje polisa?
Ubezpieczenie telewizora – ile kosztuje polisa?
W Polsce sprzedaje się coraz więcej telewizorów. Praktycznie każde gospodarstwo domowe ma w swoim wyposażeniu przynajmniej jedno urządzenie.
5 błędów, które popełniasz podczas urządzania łazienki
5 błędów, które popełniasz podczas urządzania łazienki
Urządzasz albo remontujesz łazienkę? Chcesz wiedzieć, czego najbardziej się wystrzegać, żeby nie żałować przez następne lata? Kliknij i zobacz.
Ostatnie wpisy