Jakie wybrać podstawowe maszyny do warsztatu?

Jakie wybrać podstawowe maszyny do warsztatu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy w twojej głowie pojawiła się kiedykolwiek myśl, żeby zacząć tworzyć własne meble? Może było to niegdyś twoim hobby, albo myślałeś nawet o tym, by otworzyć swój warsztat? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Dowiesz się z niego m.in. czy warto w ogóle inwestować w tego typu przedsięwzięcie oraz jakie maszyny przydadzą się na sam początek.

Niekoniecznie firma…

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że stolarstwo może być dla wielu osób po prostu przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego też taki mały warsztat można urządzić samemu w obrębie domowego zacisza pod warunkiem, że dysponujemy kawałkiem wolnej przestrzeni. Możemy umieścić pracownię w piwnicy, garażu, komórce, a nawet w wolnym pomieszczeniu gospodarczym. W ostatnim przypadku trzeba mieć jednak na uwadze, że niektórym domownikom może przeszkadzać hałas emitowany np. przez piły stołowe, które pracują wyjątkowo głośno.

Wówczas trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób go zminimalizować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak fakt, że aby zacząć nie musisz wynajmować lokum i otwierać od razu własnego biznesu powoduje, że start jest zdecydowanie przyjemniejszy i mniej stresujący. W razie czego nawet, jeśli coś nie pójdzie po twojej myśli będziesz mógł się wycofać bez większych konsekwencji czy strat.

Od czego zacząć?

Jeśli zdążyliśmy cię już dostatecznie zainteresować kwestią otworzenia własnego warsztatu to przejdźmy do kolejnego etapu. Sama organizacja miejsca pracy nie wymaga wielkiego wysiłku i wystarczy, że poświęcimy na nią trochę czasu. Jej koszt także nie powinien odbić się znacząco na naszym portfelu. Jest jednak jedna bardzo ważna kwestia, nad którą powinniśmy skupić się zdecydowanie bardziej. Chodzi rzecz jasna o maszyny, w które warto się zaopatrzyć już na samym początku. Jest to o tyle istotne, że to właśnie urządzenia stanowią podstawę funkcjonowania całej pracowni. Po pierwsze każdy chce mieć gwarancję posiadania dobrze działających urządzeń, które nie będą się co chwilę psuć. Po drugie na starcie warto rozważyć, które urządzenia przydadzą nam się najbardziej i będą w stanie wykonać jak najwięcej czynności. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwilę kupować nowego sprzętu w celu zrobienia jednej niewielkiej rzeczy. Odpowiednio dobrane meble i maszyny ułatwią nam też znacząco organizację pracy. Przykładowe, niezbędne wyposażenie warsztatu możesz zobaczyć, a także skompletować np. na stronie https://jptech-maszyny.pl/stoly-stolarskie-strugnice.

 

Jakie maszyny wybrać na start?

Powiedzieliśmy już sobie, dlaczego wybór pierwszych urządzeń jest tak ważny dla przyszłości warsztatu. Teraz przyjrzymy się nieco dokładniej temu,w  jakie konkretnie maszyny powinniśmy zainwestować i dlaczego.

  1.  Pierwszym,  podstawowym sprzętem jest wspomniana już wyżej piła do drewna, która pozwoli nam odpowiednio ukształtować materiał. Z uwagi na mnogość rodzajów tego typu urządzeń powinniśmy dopasować ją pod nasze konkretne oczekiwania.
  2. Gładką strukturę drewna uzyskamy przy pomocy szlifierki. Są to urządzenia, które pozwalają idealnie wykończyć produkt oraz przedłużyć jego trwałość, zabezpieczając przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
  3. Jeśli zależy ci na tworzeniu zaawansowanych, okrągłych elementów warto zakupić także tokarkę. Budowa i działanie tych urządzeń umożliwia wprawienie danego przedmiotu w ruch, a następnie nadanie mu pożądanego kształtu.
  4. Wiertarkę znamy wszyscy, ale o niej także nie można zapominać w swoim warsztacie.
  5.  Aby nadać produktowi odpowiednią grubość trzeba mieć tzw. grubościówkę, która umożliwi pozbycie się wierzchniej warstwy drewna.
  6. Aby stworzyć idealnie płaski i gładki przedmiot należy posłużyć się odpowiednią wyrówniarką. To właśnie one są odpowiedzialne za proste półki i wygodne, funkcjonalne blaty.
  7. Nie zapominaj również o narzędziach takich jak młotki, dłuta i śrubokręty. To najmniejszy wydatek, ale zarazem absolutna podstawa w twoim warsztacie.

Wiesz już na czym skupić swoją uwagę i jakich urządzeń potrzebujesz, by dobrze wystartować. Teraz wystarczy tylko zadziałać!  

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampa na biurko do pokoju dziecka – co wybrać
Lampa na biurko do pokoju dziecka – co wybrać
Jakie modele najlepiej wybrać i czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dalszej części tekstu.
Łuki w mieszkaniu – hit czy kit?
Łuki w mieszkaniu – hit czy kit?
Czy łuki rzeczywiście powracają jako wnętrzarski trend 2021? - Dowiesz się w tym artykule.
Jak naprawić parkiet?
Jak naprawić parkiet?
Parkiet drewniany prezentuje się świetnie, więc nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o tym, by mieć go w domu czy mieszkaniu. Co jednak zrobić, kiedy ulegnie on uszkodzeniu? Na wszystko są sposoby. Sprawdź, jakie!
Ostatnie wpisy