Jak zamontować samodzielnie rolety?

Wykończenie
Jak zamontować samodzielnie rolety?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć firany i zasłony bardzo ładnie się prezentują, niekiedy o wiele przydatniejsze okazują się rolety ścienne i okienne. Zamiast wydawać pieniądze na specjalistów, lepiej zamontować je samodzielnie. 

Samodzielne montowanie rolet

Nowoczesne rolety, zarówno okienne, jak i ścienne, są niezwykle proste w montażu, więc spokojnie możemy zrobić to sami. Jeśli zastosujemy się do instrukcji, z powodzeniem przeprowadzimy cały proces już w kilkanaście minut. W tym celu warto zakupić takie rolety, które przeznaczone są właśnie do samodzielnego montażu. Wtedy bez problemu zamontujemy rolety ścienne oraz okienne. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować przy wyborze tego typu rolet.

Montaż rolety ściennej i okiennej – czym się różnią? 

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj rolet możemy samodzielnie zamontować. Różnią się one jednak nieco innym sposobem montażu. Najprostsze jest stosowanie rolet okiennych, które są w pełni bezinwazyjne i nie wymagają naruszania struktury okna oraz wiercenia dziur. Z kolei rolety ścienne montowane są bezpośrednio do sufitu lub ściany, nie zaś na ramie okna. W związku z tym konieczne jest wywiercenie otworów na wkręty i kołki montażowe.

Niezależnie od tego, który rodzaj rolet wybierzemy, dostępny będzie dla nas szeroki zakres barw i wzornictwa. Do zestawów, które wybierzemy dołączona jest zawsze instrukcja montażu, roleta wraz z mechanizmem oraz napinacz łańcuszka. Roleta okienna zawierać będzie jeszcze haczyki montażowe oraz napięcie boczne tkaniny. Z kolei roleta ścienna zawiera kołki i wkręty, które zastępują haczyki. Nie znajdziemy też napięcia bocznego tkaniny, ponieważ zwyczajnie nie znajdzie tu zastosowania.

Roleta dzień i noc – montaż krok po kroku

W przypadku rolety typu dzień i noc, czyli okiennej, montaż należy zacząć od rozwinięcia łańcuszka, który należy dokładnie przymocować do boków mechanizmu rolety. Wraz z nim należy przymocować haczyki montażowe. Następnie z haczyków odklejamy taśmy, co umożliwi nam przymocowanie rolety do okna. Po odpowiednim jej ustawieniu musimy bardzo mocno zacisnąć haczyki, aby dokładnie przylegały do ramy okiennej.

Drugim krokiem jest zamontowanie napięcia bocznego tkaniny. Składa się ono z żyłki oraz uchwytów dolnych. Żyłki przekładamy przez uchwyty i rozciągamy je na pełnej długości rolety. Następnie używamy dołączonej taśmy, aby przykleić ją do dolnej części ramy okiennej.

Potem konieczne jest zamontowanie obciążnika dolnego, który umieszczamy w dolnej części rolety. Na koniec składamy napinacz łańcuszka. W tym celu:

  1. Przekładamy łańcuszek przez napinacz.
  2. Rozwijamy go na pełną długość rolety.
  3. Mocujemy napinacz za pomocą płytki z taśmą dwustronną – umocowanie stosowane jest oczywiście w dolnej części ramy okiennej.

Montaż rolety mini

Jeśli zdecydujemy się na roletę okienną mini, powinniśmy przeprowadzić podobne kroki, co w przypadku rolety dzień i noc. Najpierw składamy mechanizm i przymocowujemy go do rolety. Potem w odpowiednim miejscu umieszczamy haczyki montażowe, a następnie montujemy roletę mini w umocowaniu napięcia bocznego rolety.  Napinacz i łańcuszek montujemy w dolnej części ramy okiennej.

Jak zamontować roletę ścienną?

Montaż rolety ściennej przebiega nieco inaczej. Przede wszystkim, nie są one przymocowane do ramy okiennej, a przytwierdzone bezpośrednio do sufitu lub ściany. Dlatego też nie mają napięcia bocznego.

Jak zamontować roletę ścienną krok po kroku?

  1. Wiercimy otwory w ścianie lub suficie. Umieszczamy w nich kołki montażowe oraz wkręty.
  2. Do mechanizmu bocznego rolety przymocowujemy łańcuszek.
  3. Przy pomocy wkrętów i kołków montażowych mocujemy roletę do ściany bądź sufitu.
  4. Na koniec przekładamy łańcuszek przez napinacz oraz rozwijamy go na pełną długość ramy okna. Napinacz przymocowujemy do sufitu bądź ściany za pomocą kołków i wkrętów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyspa kuchenna – trendy i porady
Wyspa kuchenna – trendy i porady
Wyspa kuchenna to ergonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wyciągnięcie maksimum komfortu z przestrzeni kuchni. A jak zaaranżować kuchnię z wyspą, by była ona modna i wygodna równocześnie?
Parzenie i serwowanie espresso
Parzenie i serwowanie espresso
Odkryj tajniki przyrządzania idealnej kawy espresso - od wyboru ziaren, przez właściwe ustawienia ekspresu, po serwowanie napoju z odpowiednim savoir-vivre.
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Ostatnie wpisy