Panele tapicerowane to element dekoracyjny, który odmieni ściany Twojego domu i biura. Z pomocą paneli uzyskasz przytulny, ale i jednocześnie bardzo nowoczesny efekt. Sprawdź, jak łatwo zamontować panele tapicerowane.
Czasem zastanawiamy się, jak ciekawie udekorować nasze ściany. Jednocześnie sprawić, aby nasze cztery kąty zyskały więcej ciepła i stały się bardziej przytulne. Obecnie niezwykle popularne stały się panele tapicerowane. Są łatwo dostępne, a także dają dowolność konfiguracji i aranżacji. Panele tapicerowane służą za niezwykle elegancką dekorację, więc sprawdzą się nie tylko w sypialni czy salonie. Swoim stylem idealnie wpiszą się we wnętrza biurowe. W tym artykule opiszemy sposoby wykorzystania paneli oraz podpowiemy, jak je zamontować.
Panel jest to przycięta na konkretny rozmiar płyta. Taka płyta zostaje obita tkaniną (welurem, aksamitem, skórą naturalną) oraz miękko wypełniona gąbką tapicerską. Największym atutem paneli jest to, że nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia co do kształtu, tekstury i wzoru, które ma mieć panel tapicerowany. Obecnie na rynku producenci prześcigają się w swoich pomysłach na ich uatrakcyjnienie. Co daje także duże możliwości klientowi, bo posiada ogromną swobodę w dopasowaniu tapicerki i całego panelu pod swój gust i potrzeby.
>> Zobacz też: Jak wykończyć ściany w łazience?
Możliwości wykorzystania i zamontowania paneli jest wiele, a ograniczyć może tylko wyobraźnia lub budżet. Gdzie więc zamontować taki panel? Swoje zastosowanie ma m.in. w sypialni. Zamiast kupić gotową ramę łóżka z wbudowanym zagłówkiem, postaw na znacznie tańszy i bardziej oryginalny montaż paneli tapicerowanych. Możesz ułożyć je do standardowej wysokości wezgłowia lub przedłużyć na całą ścianę.
Panele tapicerowane na pewno docenią rodzice małych pociech. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż panele uchronią dzieci w czasie zabawy przed uderzeniem się o twardą powierzchnię. Rodzice docenią też ich kolejną właściwość, a mianowicie poprawę akustyki. Panele tapicerowane są niezwykle miękkie, dzięki czemu pochłaniają dźwięki, a pomieszczenie zostanie dodatkowo wygłuszone.
Wygodne siedzisko z paneli tapicerowanych? To także świetny pomysł do wykorzystania np. w kuchni. Pięknie będą się prezentować we wszystkich wnękach. Przyjemnie będzie oprzeć się o miękką ścianę, siedząc przy stole. Takie rozwiązanie idealnie będzie pasować do restauracji. Lokal uzyska nowoczesny, elegancki design. Klienci na pewno zamiast niewygodnych krzeseł wybiorą miękkie i przytulne panele tapicerowane, na których znacznie milej będzie się im siedziało.
Nie zapominajmy, jak bardzo panele przydadzą się w przedpokoju. Każdy domownik przy zakładaniu np. butów, chętnie skorzysta z wygodnego siedziska.
Montaż paneli tapicerowanych jest bardzo prosty, co sprawia, że są bardziej atrakcyjne dla zainteresowanych zakupem klientów. Przy montażu nie potrzebujemy żadnych profesjonalnych narzędzi. Na początku trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Materiały i narzędzia, w które musisz się zaopatrzyć to: poziomica, ołówek, klej montażowy lub taśma dwustronna (na rzep lub klejąca).
Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest czysta ściana – powinna zostać wyczyszczona i odtłuszczona tak, aby klej lub taśma dobrze trzymała panele. Po wyschnięciu możemy przejść do kolejnego etapu. Jeżeli na ścianie znajdują się nierówności, to powinny zostać uzupełnione tynkiem. Przed rozpoczęciem montażu warto sprawdzić, jak układ będzie się prezentował na żywo. W tym celu ułóż panele na podłodze, co pozwoli uniknąć pomyłek przy montażu.
Kolejnym krokiem jest zaznaczenie na ścianie obszaru, w którym znajdą się panele. W tym celu przydadzą się poziomica i ołówek. Zwróć uwagę na pierwszy rząd, bo na nim będą bazować kolejne elementy. Następnie przechodzimy do naniesienia na panel kleju lub taśmy. Upewnij się, że jego powierzchnia jest czysta. Panel musi zostać pokryty klejem/taśmą na środku i na brzegach.
Jeżeli wybrano klej, to wystarczy przyłożyć panele do ściany i mocno docisnąć. W przypadku montażu taśmą rzepową jedną część należy przytwierdzić do ściany, drugą do paneli, a następnie połączyć je, przyciskając panele do ściany. Rzep ma dodatkowy plus, bo panele pozwalają na odrywanie i przenoszenie w inne miejsce, co umożliwia zmienianie układu.