Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Wykończenie
Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli planujesz remont, to przed przystąpieniem do prac musisz zadbać, aby nie ucierpiały elementy, które nie będą wymieniane. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie okien w czasie remontu. W jaki sposób można to zrobić?

Co jest potrzebne do zabezpieczenia okien podczas remontu?

Do zabezpieczenia okien podczas remontu nie potrzeba żadnych wymyślnych materiałów. Najlepiej do tego nadaje się folia malarska – możesz zakupić grubszą. Dzięki temu możliwe jest jej ponowne użycie. Niezbędna będzie również taśma. Warto zakupić papierową, ponieważ łatwiej się odkleja i nie pozostawia śladów. Jeśli chcesz zabezpieczyć okna w ekologiczny sposób, to użyj do tego gazety (najlepiej czarno białej).

W czasie remontu przyda się również klamka robocza. Warto powykręcać wszystkie klamki z okien, aby ich nie uszkodzić podczas prac remontowych. W czasie remontu warto używać tylko jednej klamki, która w razie potrzeby będzie przekładana z okna do okna.

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Jeśli okna są nowe, to w pierwszym kroku należy usunąć z nich fabryczną folię ochronną. Po jej usunięciu można zobaczyć stan okien. Najczęściej okna są lekko brudne. Dlatego przed ich zabezpieczeniem trzeba je dokładnie oczyścić.

Przed przystąpieniem do remontu należy okna bardzo dokładnie zabezpieczyć. Warto zwrócić szczególną uwagą na elementy ruchome (można je bardzo łatwo uszkodzić). Okucia i zawiasy są wrażliwe na pył, który może negatywnie wpłynąć na ich pracę.

Jak zapobiegać występowaniu białej rdzy?

Tynk gipsowy i cementowy ma zasadowy odczyn, który w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza może doprowadzić do powstania „białej rdzy”, która powoduje uszkodzenie okuć okiennych.

Jeśli mimo właściwego zabezpieczenia okna elementy ruchome zostały zabrudzone, to trzeba je jak najszybciej umyć. Pozostawienie zabrudzeń może trwale uszkodzić m.in. okleinę na profilu okiennym. Okna PCV bardzo łatwo jest zarysować, dlatego do usuwania zabrudzeń należy użyć delikatnych preparatów i miękkiej szmatki.

Koniec remontu – co z oknami?

Gdy remont się skończy, to należy ściągnąć zabezpieczenie z okien. W następnym kroku należy okna umyć i właściwie zakonserwować. Warto te czynności wykonywać regularnie. Dzięki temu okna będą wyglądały jak nowe, nawet po upływie gwarancji.

Dobre nawyki w pielęgnacji okien

  1. Okna warto myć minimum raz na trzy miesiące. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, to warto myć okna częściej – czasami nawet co trzy tygodnie.
  2. Przynajmniej raz do roku trzeba przeprowadzać konserwację uszczelek. Należy je dokładnie wyczyścić i przesmarować wazeliną techniczną lub środkiem do konserwacji uszczelek.
  3. Jeśli z biegiem czasu uszczelka parcieje lub stwardnieje, to należy ją wymienić. Można to zrobić samodzielnie. Musi być dokładnie i szczelnie przyklejona.
  4. Okucia w oknach warto również posmarować raz do roku. 

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tapety w liście i motywy roślinne do sypialni
Tapety w liście i motywy roślinne do sypialni
Szukasz inspiracji do urządzenia sypialni? Zobacz, jak możesz wykorzystać w nij tapety z motywami roślinnymi.
Jak wybrać porządną wannę do małej łazienki – porównanie różnych kształtów i materiałów
Jak wybrać porządną wannę do małej łazienki – porównanie różnych kształtów i materiałów
Porównanie różnych kształtów i materiałów wanien idealnych dla małych łazienek. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy model, który zapewni maksymalny komfort przy minimalnej przestrzeni.
Jaka będzie najlepsza podłoga do garażu?
Jaka będzie najlepsza podłoga do garażu?
Jaki rodzaj podłogi zatem wybrać do naszego garażu? Płytki do garażu, beton, a może gres tarasowy?
Ostatnie wpisy