Wybór stołu i jego miejsca to bardzo ważna kwestia. Niestety przez lata jego rola znacząco się zmniejszyła. Jak go ustawić, aby był przydatny, a nie kłopotliwy? Zobacz cenne wskazówki.
Współcześnie rzadziej zdarza się, że cała rodzina je wspólnie obiad, nie mówiąc już o innych daniach. Domownicy często spożywają posiłki o różnych porach. Zdarza się, że funkcję stołu jadalnego przejmuje mały stolik przed telewizorem, wyspa w kuchni lub każdy z członków rodziny wybiera na konsumpcję swój pokój. Jest to ogromny błąd. Jedzenie odgrywa ważną rolę, a wspólne posiłki budują tradycje rodzinne. Pozwalają też zaspokoić potrzebę poczucia akceptacji i przynależności do grupy. Ponadto jedząc przed komputerem lub telewizorem – zjadasz więcej. W przeciwieństwie do wspólnych posiłków, które są świadome i w których trakcie kontrolujesz, co spożywasz. Dodatkowo stół obecnie to nie tylko przestrzeń, która kojarzy się z posiłkiem. To przy nim często pracujesz, grasz w planszówki z dziećmi i przyjmujesz gości. Już wiesz, dlaczego ten mebel jest tak ważny. Teraz znajdź na niego miejsce.
W pokojach otwartych na kuchnię możesz stołem zastąpić wyspę i tym samym rozdzielić przestrzeń między miejscem wypoczynkowym a kuchnią.
Tu idealnym rozwiązaniem może stać się stół rozkładany. Umożliwia on codzienne użytkowanie mniejszej powierzchni blatu, a w przypadku większej liczby gości, np. podczas świąt, można go rozłożyć poprzez wysunięcie dostawek lub dołożenie w środek dodatkowej płyty.
Ustawienie stołu w salonie powinno zapewniać swobodny dostęp do każdego miejsca. Docelowo powinno to być co najmniej 80–100 cm od ściany i innych mebli. Ma to umożliwić wygodne siadanie i wstawanie.
Zastanów się też, o jakiej porze zwykle korzystasz ze stołu. Jeżeli najczęściej w ciągu dnia, to umieść go przy oknie. Dzienne światło jest bardziej korzystne. Jeśli natomiast zazwyczaj zasiadasz do wspólnego biesiadowania wieczorem, to mebel ten nie potrzebuje stać w sąsiedztwie okien.
Stoły w kształcie kwadratu i prostokąta są o wiele bardziej ustawne. Pomimo to dużo osób marzy o wersji okrągłej. Podobno taki kształt sprzyja równowadze sił i ułatwia konwersację.
To inwestycja na lata, dlatego dobrze przemyśl ten zakup. Gabaryty mebla dostosuj do miejsca, w którym ma stać. Na małym metrażu sprawdzą się stoły w jasnych barwach i o lekkiej konstrukcji. Nadadzą one wnętrzu delikatności oraz powiększą optycznie pokój. W większych pomieszczeniach możesz puścić wodze fantazji i wybrać dowolny typ. Jeżeli wybrałeś już odpowiednie rozmiary, teraz czas na materiał. Powinien on być solidny i wytrzymały. Popularne są blaty drewniane, wszystko przez to, że tworzywo to uchodzi za szlachetne i ponadczasowe. Jest też łatwe w czyszczeniu i codziennej pielęgnacji. Jedyną wadą jest cena. Tańszym odpowiednikiem są stoły z płyty MDF. Niestety są mniej trwałe. Kolejnym przykładem są stoły ze szkła, metalu i tworzyw sztucznych. Jak widzisz, na rynku istnieje duża różnorodność. Wybierz ten stół, który stylistycznie najbardziej będzie pasował do Twojego salonu, a jego odporność podoła Twoim potrzebom.
Aby stół stał się jeszcze bardziej wyjątkowym elementem Twojego domu, postaw na dodatki. Nie ma piękniejszej ozdoby niż kwiaty, jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz sobie na nie pozwolić, wybierz obrus lub bieżnik podkreślający charakter salonu. Innym pomysłem jest kompozycja ze świec. One zawsze wprowadzą magiczną i przytulną atmosferę do wnętrza. Doskonałym dodatkiem, estetycznym i praktycznym, są serwetki. Materiałowe w uniwersalne wzoru będą służyć Ci przez długie lata. Jeśli masz więcej czasu, złóż je tak, aby wyglądały efektownie. W internecie znajdziesz dużo filmików instruktażowych z prostymi sposobami.
Gdzie u Ciebie stoi lub gdzie będzie stał stół?