Jak są oznaczane śruby?

Urządzanie
Jak są oznaczane śruby?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zarówno w sytuacjach przemysłowych, jak i podczas majsterkowania w domu, nie sposób uniknąć używania śrub. Niestety oznaczenia, które się na nich znajdują nie zawsze są czytelne, a ponadto nawet najwyraźniejsze symbole, dla osób niewtajemniczonych są trudne do rozszyfrowania. O ile podczas składania mebli w instrukcji wszystkie elementy są ponumerowane, przez co łatwo je zidentyfikować, jeśli przychodzi do zakupu śrub w sklepie budowlanym, należy znać ich oznaczenia. Poznaj rozmaite oznaczenia, jakie możesz znaleźć na śrubach.  

Klasa śruby – w jaki sposób jest zaznaczona?  

Klasa śruby to inaczej jej dokładność, czyli mówiąc inaczej, sposób jej wykonania. To oznaczenie wyrażane jest za pomocą liter A, B lub C. W tym układzie A oznacza najwyższą dokładność wykonania śruby, czyli po prostu klasę dokładną. Klasa B to klasa średniodokładna, z kolei śruba z oznaczeniem C jest zgrubna, czyli marnej jakości. W zależności od zastosowania danej śruby, czasem niska klasa nie przeszkadza w jej użytkowaniu, jeśli jednak ma ona trzymać ze sobą ważne elementy maszyny lub drogiego sprzętu, jedynym prawidłowym oznaczeniem jest klasa A. Śruby poszczególnych klas, poza dokładnością, różnią się oczywiście także ceną. Czasem jednak nie warto oszczędzać na materiałach, jeśli mają one pełnić kluczową rolę w danej konstrukcji. Doskonałej jakości śruby, wykonane z najlepszych materiałów możesz kupić bezpośrednio od producenta w internetowym sklepie https://www.kristal.net.pl/

Wytrzymałość i twardość śruby 

Inną kategorią, ze względu na którą prowadzony jest podział śrub jest ich twardość oraz wytrzymałość. Są one wyrażone cyframi wytłoczonymi na łbie śruby po literze, oznaczającej klasę jej dokładności. Właściwości mechaniczne śruby to jej odporność na rozciąganie oraz granica plastyczności. Bardziej plastyczna śruba nie nadaje się do łączenia ciężkich elementów i wymagających konstrukcji, ponieważ będzie się odkształcać i nie utrzyma części w taki sposób, jak powinna. Klasa wytrzymałości oznacza górną granicę naprężenia, jakie może wytrzymać śruba, reagując plastycznym odkształcaniem się, aż do całkowitego zerwania materiału. Granica plastyczności jest z kolei najmniejszym obciążeniem, jakie może znieść zanim zacznie odkształcać się w sposób plastyczny. Klasę wytrzymałości trzeba dopasować do rodzaju konstrukcji, jaką spajać ma dana śruba. Numery, jakie można spotkać na oznaczeniach śrub to: 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, czyli klasy zwykłej wytrzymałości, wykorzystywane w celach prywatnych oraz klasy wytrzymałości wysokiej: 8.8, 10.9, 12.9, używane do konstrukcji przemysłowych. Niektóre klasy wytrzymałości łączą się ściśle z określoną dokładnością wykonania. Tak więc w klasach A i B występują śruby o właściwościach mechanicznych 5.6, 8.8, 10.9, 12.9. W klasie dokładności C najpopularniejsze są śruby o właściwościach mechanicznych 4.6 i 4.8. Im wyższe cyfry w oznaczeniach, tym większa wytrzymałość śruby, co naturalnie pociąga za sobą wymóg lepszej jakości wykonania elementu. 

Zarówno najlepszy mechanik, jak i domorosły majsterkowicz musi znać oznaczenia znajdujące się na śrubach. Pozwala to tworzyć trwałe i stabilne konstrukcje, które mogą służyć człowiekowi przez lata. Ogromne przemysłowe maszyny i fotele w Twoim salonie mogą korzystać z tych samych śrub, warto jednak dopasować ich klasę, wytrzymałość oraz rozmiar do zastosowania, by uniknąć niepotrzebnych usterek oraz płacenia zbyt wysokiej ceny za elementy, na których możesz oszczędzić kilka złotych. 

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak radzić sobie z emocjonalnym i praktycznym obciążeniem po stracie bliskiej osoby: kompleksowe porady na temat usług sprzątania
Jak radzić sobie z emocjonalnym i praktycznym obciążeniem po stracie bliskiej osoby: kompleksowe porady na temat usług sprzątania
Strategie radzenia sobie z emocjonalnym i praktycznym obciążeniem po stracie bliskiej osoby, w szczególności jak znaleźć profesjonalne usługi sprzątania do pomocy w tak trudnym czasie.
Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?
Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?
W tak zmiennym klimacie, jak nasz, elewacja domu nie ma lekko. Sprawdziliśmy, z czego ją wykonać, by długo pozostała w dobrej kondycji i cieszyła oko. Przekonaj się, co mamy na myśli!
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Rozważasz wyposażenie mieszkania w kominek? Przeczytaj, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego do domu.
Ostatnie wpisy