Za ciasne mieszkania to problem wśród Polaków. Jednak czy przeszkadza to naszemu narodowi? Według badań co trzeci Polak, żyje w przeludnionym mieszkaniu a współczynnik ten może wzrastać!
Problem przeludnionych mieszkań w naszym kraju staje się coraz bardziej zauważalny. Zwłaszcza w chwili pandemii, gdy wirus ograniczył naszą mobilność i zostaliśmy zmuszeni do pracy i nauki z domu. W tym co zakomunikowały badania Eurostatu, za przeludnione mieszkanie można uznać takie, które zamieszkuje więcej niż dwie osoby, które nie są ze sobą w związku, osobę dorosłą, która mieszka samotnie bądź dwójkę dzieci.
W naszym kraju w mieszkaniach, które nie były odpowiednio przystosowane do spełniania warunków metrażowych w 2019 r. żyło 37,6 proc. Polaków. W praktyce wychodziło, że to ok. 14,3 mln osób.
W kwestii powierzchni domów, daleko nam do naszych sąsiadów z zachodniej części, gdzie ich średni metraż mieszkaniowy wynosi 96 mkw. Jest to znacznie mniejsza powierzchnia od naszych standardów. Największą powierzchnią mieszkalną pochwalić się mogą mieszkańcy Cypru, gdzie posiadają aż 141 metrów kwadratowych. Na drugim miejscu są Luksemburczycy z 131 mkw a następnie Belgowie, którzy posiadają mieszkania średnio 124 mkw wielkości. Natomiast średni metraż mieszkań Polaków wynosi 75 mkw. Nie trudno zauważyć, że znajduje się na końcu listy dotyczącej powierzchni mieszkaniowej. Z danych Eurostatu zauważyć można, że ponad połowa Polaków mieszka w domach, głównie w wolnostojących, a z każdym rokiem procent ten się zwiększa.
Źródło badań Eurostatu: www.housemarket.pl/