Artykuł sponsorowany
Przemysł to jeden z najsilniejszych filarów gospodarki każdego kraju. Utrzymanie procesów produkcyjnych na wysokim poziomie oraz poszukiwanie sposobów na ich optymalizację i usprawnienie jest priorytetem większości zakładów przemysłowych. Są procesy, bez których żadne przedsiębiorstwo produkcyjne i fabryka nie mogą działać. Przekonaj się, jakie działania do nich należą!
CNC, czyli z angielskiego Computerized Numerical Control to po polsku komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to wyposażony w mikrokomputer system sterowania numerycznego, który może być zaprogramowany w absolutnie dowolny sposób. Najczęściej wykorzystuje się go do kontrolowania tokarek, frezarek czy elektrodrążarek. Do wycinania w bardzo szybki, ale też niezwykle precyzyjny sposób skomplikowanych kształtów, służą specjalnie zaprogramowane roboty Maszyny CNC sprawiają, że możliwa jest łatwa, wygodna i sprawna obróbka praktycznie każdego materiału. Jest to szczególnie ważne w produkcji przemysłowej, w której istotne znaczenie ma zachowanie powtarzalności jednego kształtu nawet w przypadku dużych objętości partii produktu. Najczęściej maszyny CNC wykorzystuje się do obróbki metali, drewna oraz tworzyw sztucznych, ale mogą one także precyzyjnie obrabiać szkło i inne materiały.
Usługi CNC są obecnie wykorzystywane we wszystkich nowoczesnych fabrykach, by dzięki tej wysoce rozwiniętej technologii przyspieszyć i udoskonalić proces produkcji. Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie wydajności i obrotów przedsiębiorstwa, a to bezpośrednio przekłada się na przychody i rozwój firmy.
Przy pracy maszyn CNC często wykorzystywane są stemple i matryce do form wtryskowych. Pozwalają one na jeszcze lepsze i sprawniejsze wykonywanie elementów z metalu i tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je między innymi w branży motoryzacyjnej do produkcji na przykład felg aluminiowych. Korzystanie z matryc przyspiesza pracę i pozwala na uzyskanie jednolitego kształtu i jakości każdego produktu w partii.
Poza nowoczesnymi i bardzo rozbudowanymi pod względem technologicznym robotami i urządzeniami CNC, w przemyśle wykorzystuje się także prostsze elektronarzędzia. Do ręcznej obróbki elementów nadal stosuje się urządzenia udarowe, jak wiertarki czy młoty. Przy produkcji przemysłowej nie wszystkie procesy da się zautomatyzować. Ręka ludzka, choć niedoskonała, często jest niezbędna do wykonania niektórych elementów. Elektronarzędzia są pomocne w wielu koniecznych na hali produkcyjnej procesach.
Fot: Lalit Kumar/unsplash.com