Jaki materac do spania wybrać – miękki, twardy czy bardzo twardy?

Urządzanie
Jaki materac do spania wybrać – miękki, twardy czy bardzo twardy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio dobrany materac to jeden z elementów, które umożliwiają dobry i zdrowy sen. Kluczowym parametrem jest jego twardość. Jaki powinien być: miękki, twardy czy też bardzo twardy? Podpowiadamy optymalne rozwiązania.

Materac idealny nie istnieje, ale ważne są zdrowie i wygoda

Jaki materac do spania wybrać? Niestety, ale próby wzajemnego przekonywania się przez zwolenników miękkich i twardych materacy do spania muszą spełznąć na niczym. Nie da się wybrać idealnego wariantu, który byłby w stanie zadowolić wszystkich. Dlatego właśnie oferta na rynku jest dość bogata i różnorodna. Z pewnością materac powinien być “zdrowy”, czyli umożliwiać spoczywanie w nocy w takiej pozycji, która pozwoli odpocząć naszym mięśniom w możliwie naturalnym położeniu. Tuż za zdrowiem plasuje się wygoda – tę zaś każdy odczuwa w nieco inny sposób. Warto wziąć te dwie cechy pod uwagę już choćby dlatego, że szacunkowo ⅓ swojego życia spędzamy na spaniu. Należą się nam zatem w tym czasie warunki sprzyjające zdrowiu i odpoczynkowi. Zapewnienie sobie dobrego snu to z kolei lepsze funkcjonowanie za dnia.

Jakie wady mają miękkie i twarde materace do spania?

Bez wątpienia swoje racje mają zwolennicy obu rodzajów materaców. Najbardziej miękkie bezsprzecznie nie będą sprzyjały naszemu zdrowiu. Dlaczego tak się dzieje? Nasze ciało podczas snu będzie się zapadać, kręgosłup spoczywał będzie w zupełnie nienaturalnej, łukowato wygiętej pozycji. Już po jednej nocy spędzonej na takim materacu możemy obudzić się z bólem kręgosłupa, który w miarę upływu czasu będzie się nasilał. Twarda powierzchnia materaca to z kolei narażanie się na brak komfortu, co może być bardzo męczące i wcale niekoniecznie przyczyni się do poprawy naszego zdrowia.

Jak pomóc sobie w wyborze materaca? Powszechnie uznane symbole

Jak szybko sprawdzić twardość materaca? Niektóre salony, zwłaszcza te bardziej dbające o wymagającego klienta, pozwalają na wypróbowanie swojego towaru i położenie się na moment na powierzchni materaca. Istnieje jednak nieco szybszy sposób na klasyfikację takich produktów – uzgodnione zostały oznaczenia dotyczące twardości:

  • H1 – materac miękki przeznaczony dla osób ważących do 60 kg;
  • H2 – materac średnio twardy polecany osobom ważącym maksymalnie do 80 kg;
  • H3 – materac twardy użytkowany z pożytkiem przez osoby o wadze do 110 kg;
  • H4 – materac bardzo twardy dla osób powyżej 110 kg.

Rodzaj materaca a jego przeznaczenie

Wielu producentów oferuje różnego rodzaju materace w kontekście parametrów takich jak waga użytkownika, występowanie u niego schorzeń kręgosłupa lub liczba śpiących osób (singiel/para). Mamy więc na przykład:

  • materac piankowy – miękki, o właściwościach antyalergicznych i bardzo dobrej izolacji cieplnej, który poleca się raczej dla osób ważących do 65 kg;
  • materac bonellowy – jego cena jest wyraźnie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku wyrobów z pianki, ale charakteryzuje się za to znacznie większą odpornością na odkształcenia i może być używany przez osoby ważące więcej; jest to możliwe dzięki systemowi sprężyn o wysokiej elastyczności powierzchniowej;
  • materac kieszeniowy – duża ilość sprężyn ukrytych w kieszeniach pozwala klasyfikować ten wyrób jako przeznaczony dla dwóch osób; elastyczność powierzchniowa jest jednak mniejsza, niż w przypadku materaca bonellowego;
  • materac lateksowy – przeznacza się go zarówno dla osób puszystych, jak też mających problemy z kręgosłupem; posiada kilka stref twardości i właściwości ortopedyczne.

Jaką twardość materaca dla dziecka warto wybrać?

Dobór odpowiedniego materaca do spania dla dziecka jest niezwykle ważny. Jaka twardość materaca będzie najlepsza w okresie, gdy bardzo łatwo chociażby o skrzywienia kręgosłupa? Najbardziej rozważnym podejściem jest wybór materaca średnio twardego. Kompromisowe rozwiązanie pozwala na to, aby kręgosłup miał dostateczne podparcie, ale elastyczność pozwala na dostosowywanie się powierzchni do zmieniającego się ułożenia sylwetki podczas snu dziecka. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

czternaście + 7 =

Rekomendowane
Półki na ścianie – co zrobić, aby były efektowne?
Półki na ścianie – co zrobić, aby były efektowne?
Co zrobić, żeby półki nie były jedynie zbieraczem kurzu?
Naklejki na ścianę – coś więcej niż ozdoba
Naklejki na ścianę – coś więcej niż ozdoba
Myślisz, że naklejki na ścianę stanowią tylko ozdobę? Zobacz, w jaki sposób można je wykorzystać.
Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu
Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu
Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Gdzie przechowywać rzeczy? Dowiedz się już teraz!
Ostatnie wpisy