Jak dobrać odpowiedni system rekuperacji do swojego domu?

Jak dobrać odpowiedni system rekuperacji do swojego domu?

freepik.com

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia wiele korzyści – od oszczędności na ogrzewaniu po bieżący dostęp do świeżego powietrza w domu. Aby jednak móc wykorzystać wszystkie zalety tego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów pozwalających na wybór odpowiedniego systemu rekuperacji.

Zapotrzebowanie na wymianę powietrza

Pierwszym krokiem w doborze rekuperatora jest określenie zapotrzebowania danego budynku na wymianę powietrza. Zależnie od konstrukcji każdy dom ma indywidualne potrzeby wentylacyjne – wpływa na to m.in. jego metraż, liczba użytkowników czy funkcja pomieszczeń. Standardowo przyjmuje się, że każda osoba w domu powinna mieć zapewnioną wymianę powietrza na poziomie 20–30 m3/h. Ważne jest także uwzględnienie pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka, gdzie wymiana powietrza powinna być bardziej intensywna. Urządzenia zgodne z takimi wymogami, wraz z akcesoriami i usługami montażu, znajdziesz m.in. na stronie https://www.rekuperatory.pl/.

Wydajność rekuperatora

Kolejnym istotnym aspektem, który w pewnym stopniu wynika z pierwszego punktu, jest wskazanie oczekiwanej wydajności rekuperatora. Musi ona być dostosowana do kubatury budynku – najczęściej stosowaną metodą jest przeliczanie m3 powietrza wymaganego do wymiany w skali godzinowej na podstawie kubatury domu. Aby ułatwić wykonywanie wyliczeń, można skorzystać ze specjalistycznych kalkulatorów dostępnych online. Najlepiej jednak jest skontaktować się z ekspertem.

Sprawność odzysku ciepła

Wśród parametrów decydujących o przydatności i wygodzie użytkowania rekuperatora znajduje się również sprawność odzysku ciepła. Im jest ona wyższa, tym mniejsze będą straty energetyczne podczas wymiany powietrza. Nowoczesne urządzenia oferują sprawność na poziomie nawet 85–95%, co oznacza, że niemal całe powietrze wywiewane jest odzyskiwane i przekazywane z powrotem do pomieszczeń (po uprzednim przefiltrowaniu). Dzięki temu rekuperacja przyczynia się do znacznego zmniejszenia wydatków na ogrzewanie – jeśli chcesz poznać więcej korzyści, odwiedź stronę: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/.

Rodzaj wymiennika ciepła

Poszczególne rekuperatory różnią się ponadto rodzajem zastosowanego wymiennika ciepła. Wyróżniamy trzy główne grupy – wymienniki przeciwprądowe, krzyżowe i obrotowe. Pierwsze z nich charakteryzują się najwyższą sprawnością, co sprawia, że odzysk ciepła jest najbardziej efektywny. Wymienniki krzyżowe są z kolei tańsze, ale za to mają niższą sprawność. Wymienniki obrotowe zapewniają natomiast dodatkowy odzysk wilgoci – może to być szczególnie korzystne w sezonie grzewczym.

Filtry powietrza i funkcje dodatkowe

Na koniec warto sprawdzić rodzaj i klasę filtrów, w jakie wyposażony jest rekuperator, jak również dostępne funkcje dodatkowe. Najnowsze sprzęty tego typu pozwalają m.in. na integrację z systemami smart home, automatyczne sterowanie czy bieżące monitorowanie parametrów powietrza. W parze z odpowiednim wyborem w zakresie wydajności można zatem liczyć na znacznie wygodniejszą obsługę i możliwość korzystania ze sprzętu, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb użytkowników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wyróżnia dobrą pościel dla niemowlaka?
Co wyróżnia dobrą pościel dla niemowlaka?
Dowiedz się, jakie cechy powinna posiadać najwyższej jakości pościel dla niemowląt by zapewnić im najlepszy komfort i bezpieczeństwo podczas snu.
Jak odpowiednio dobrać kinkiet ze względu na pomieszczenie?
Jak odpowiednio dobrać kinkiet ze względu na pomieszczenie?
Jak zatem dopasować kinkiety do każdego pokoju oraz czym kierować się przy ich wyborze?
Ogrzewanie domu – jakie metody są dostępne?
Ogrzewanie domu – jakie metody są dostępne?
Szukasz formy ogrzewania, która będzie najkorzystniejsza? Przeczytaj, jakie metody cieszą się największą popularnością.
Ostatnie wpisy