Jak dobierać kolor światła?

Jak dobierać kolor światła?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. W zależności od zastosowania i potrzeb warto odpowiednio dobrać kolor oświetlenia. Jak to zrobić?

Światło – jako najważniejszy budując atmosferę w domu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową, wyrażoną w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym światło jest chłodniejsze, bardziej niebieskie, a im niższa — cieplejsze, bardziej żółte. Najlepiej jest dopasowywać rozwiązania świetlne pod kątem danego pomieszczenia, dzięki temu zapanuje w nim wyjątkowa atmosfera, która będzie kolejno zwiększać poziom relaksu lub zachęcać do większej aktywności. Może także pozostać całkowicie naturalna.

W pomieszczeniach, w których chcemy zrelaksować się i odpocząć, warto zastosować światło o temperaturze barwowej poniżej 3000K, co pozwoli na stworzenie przyjemnego, ciepłego klimatu. Taki kolor światła sprawdza się w sypialni czy salonie.

Natomiast we wnętrzach, w których chcemy pracować lub czytać, lepiej sprawdzi się światło o temperaturze barwowej powyżej 5000K, co zapewni lepszą percepcję kolorów oraz większą wydajność. Często stosowany jest np. w biurach lub szkołach.

Jak określić barwę, która pasuje do danego pomieszczenia?

Dobieranie koloru światła może wydawać się prostym zadaniem, ale w rzeczywistości jest to proces złożony, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Ma on bowiem wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i percepcję otaczającego nas świata, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć wybór koloru światła w zależności od konkretnych potrzeb i sytuacji. Pierwszym krokiem jest określenie celu, dla którego będziemy używać światła. Czy chodzi o stworzenie atmosfery relaksu w sypialni, czy też potrzebujemy światła do pracy w biurze? W zależności od tego będziemy potrzebowali różnego oświetlenia. Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura barwowa. Określa ona, czy światło jest ciepłe, czy zimne. Im wyższa, tym światło jest zimniejsze i bardziej niebieskawe i na odwrót. Optymalna temperatura światła zależy od konkretnej sytuacji. Na przykład w pomieszczeniach, w których spędzamy wieczory, lepsze będzie ciepłe, przytulne światło o wartości około 2700 K. W biurze natomiast odpowiedniejsze będą żarówki o temperaturze około 4000 K, które pobudzą naszą aktywność.

Kolor światła ma również wpływ na kolory otoczenia. Na przykład, jeśli użyjemy zimnego światła w pomieszczeniu, w którym dominują ciepłe kolory, takie jak pomarańczowy czy brązowy, może to powodować poczucie dyskomfortu. Dlatego ważne jest, aby dobrać kolor światła w zależności od barwy mebli, ścian i innych elementów wystroju wnętrza. Jeśli poszukujesz wyjątkowych opraw, warto sprawdzić rozwiązania dostępne pod tym linkiem – https://kolory-swiatla.pl/lampy-wewnetrzne/plafony.

Ważnym czynnikiem przy doborze koloru światła jest również rodzaj oprawy. Lampy LED i świetlówki zazwyczaj emitują światło o zimniejszym odcieniu niż tradycyjne żarówki, które są zdecydowanie cieplejsze w odbiorze. Pamiętaj także o aspektach związanych z ekologią i ekonomią. Wersje energooszczędne mogą podziałać wiele lat, przy jednocześnie niskim zużyciu prądu.  

Fot.: Wilson Vitorino/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plac zabaw w ogrodzie – zrób to sam!
Plac zabaw w ogrodzie – zrób to sam!
Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci mogły cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie, zobacz, jak samodzielnie stworzyć przydomowy plac zabaw!
Niebanalna ściana, czyli płytki w jodełkę
Niebanalna ściana, czyli płytki w jodełkę
Płytki w jodełkę to ciekawy patent na aranżację wnętrz. Teoretycznie tradycyjny sposób, a jednak w nowoczesnej odsłonie. Jak będą prezentować się na ścianie? Opowiemy i pokażemy!
Jak urządzić kawalerkę z oddzielną kuchnią?
Jak urządzić kawalerkę z oddzielną kuchnią?
Małe mieszkania w bloku stanowią nie lada wyzwanie, gdy trzeba rozplanować rozmieszczenie sprzętów i mebli.
Ostatnie wpisy