Jak dobierać kolor światła?

Jak dobierać kolor światła?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór koloru światła ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz wydajność. W zależności od zastosowania i potrzeb warto odpowiednio dobrać kolor oświetlenia. Jak to zrobić?

Światło – jako najważniejszy budując atmosferę w domu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową, wyrażoną w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym światło jest chłodniejsze, bardziej niebieskie, a im niższa — cieplejsze, bardziej żółte. Najlepiej jest dopasowywać rozwiązania świetlne pod kątem danego pomieszczenia, dzięki temu zapanuje w nim wyjątkowa atmosfera, która będzie kolejno zwiększać poziom relaksu lub zachęcać do większej aktywności. Może także pozostać całkowicie naturalna.

W pomieszczeniach, w których chcemy zrelaksować się i odpocząć, warto zastosować światło o temperaturze barwowej poniżej 3000K, co pozwoli na stworzenie przyjemnego, ciepłego klimatu. Taki kolor światła sprawdza się w sypialni czy salonie.

Natomiast we wnętrzach, w których chcemy pracować lub czytać, lepiej sprawdzi się światło o temperaturze barwowej powyżej 5000K, co zapewni lepszą percepcję kolorów oraz większą wydajność. Często stosowany jest np. w biurach lub szkołach.

Jak określić barwę, która pasuje do danego pomieszczenia?

Dobieranie koloru światła może wydawać się prostym zadaniem, ale w rzeczywistości jest to proces złożony, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Ma on bowiem wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i percepcję otaczającego nas świata, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć wybór koloru światła w zależności od konkretnych potrzeb i sytuacji. Pierwszym krokiem jest określenie celu, dla którego będziemy używać światła. Czy chodzi o stworzenie atmosfery relaksu w sypialni, czy też potrzebujemy światła do pracy w biurze? W zależności od tego będziemy potrzebowali różnego oświetlenia. Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura barwowa. Określa ona, czy światło jest ciepłe, czy zimne. Im wyższa, tym światło jest zimniejsze i bardziej niebieskawe i na odwrót. Optymalna temperatura światła zależy od konkretnej sytuacji. Na przykład w pomieszczeniach, w których spędzamy wieczory, lepsze będzie ciepłe, przytulne światło o wartości około 2700 K. W biurze natomiast odpowiedniejsze będą żarówki o temperaturze około 4000 K, które pobudzą naszą aktywność.

Kolor światła ma również wpływ na kolory otoczenia. Na przykład, jeśli użyjemy zimnego światła w pomieszczeniu, w którym dominują ciepłe kolory, takie jak pomarańczowy czy brązowy, może to powodować poczucie dyskomfortu. Dlatego ważne jest, aby dobrać kolor światła w zależności od barwy mebli, ścian i innych elementów wystroju wnętrza. Jeśli poszukujesz wyjątkowych opraw, warto sprawdzić rozwiązania dostępne pod tym linkiem – https://kolory-swiatla.pl/lampy-wewnetrzne/plafony.

Ważnym czynnikiem przy doborze koloru światła jest również rodzaj oprawy. Lampy LED i świetlówki zazwyczaj emitują światło o zimniejszym odcieniu niż tradycyjne żarówki, które są zdecydowanie cieplejsze w odbiorze. Pamiętaj także o aspektach związanych z ekologią i ekonomią. Wersje energooszczędne mogą podziałać wiele lat, przy jednocześnie niskim zużyciu prądu.  

Fot.: Wilson Vitorino/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moskitiera plisowana na taras – dlaczego warto?
Moskitiera plisowana na taras – dlaczego warto?
Przed nadchodzącym sezonem wiosenno-letnim warto już dzisiaj pomyśleć o zaopatrzeniu się w moskitiery. Dzięki nim nie będziemy musieli przejmować się natrętnymi owadami. Długie letnie wieczory spędzimy z przyjemnością przy otwartych oknach lub drzwiach tarasowych. W tym drugim wypadku moskitiera plisowana na taras może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Mieszkanie deweloperskie jako inwestycja: Potencjał wzrostu wartości nieruchomości
Mieszkanie deweloperskie jako inwestycja: Potencjał wzrostu wartości nieruchomości
Mieszkanie deweloperskie może być atrakcyjną inwestycją z uwagi na swój potencjał wzrostu wartości.
Jak płytki wielkoformatowe mogą odmienić wygląd twojej kuchni?
Jak płytki wielkoformatowe mogą odmienić wygląd twojej kuchni?
Odkryj, jak wielkoformatowe płytki mogą całkowicie odmienić wygląd twojej kuchni, dodając jej nowoczesności i przestrzeni. Dowiedz się więcej o ich zaletach i możliwościach aranżacyjnych.
Ostatnie wpisy