Nie musimy nikogo przekonywać o tym, jak ważną rolę pełni elewacja domu. To jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów, jednak w polskim klimacie i bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych jest ona mocno narażona na zabrudzenia. Jak temu zaradzić? Które materiały zapewnią optymalną ochronę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przekonaj się!
Zanim przejdziemy do omówienia elewacji odpornych na różne czynniki zewnętrzne, musimy zacząć od podstaw. Przede wszystkim, co kryje się pod pojęciem elewacja? To nic innego jak zewnętrzna ściana budynku – frontowa (fasada), tylna i boczna.
Co ważne, elewacja pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony ma być reprezentacyjna, przykuwać uwagę, sprawiać, że cała bryła jest ciekawsza, dopracowana i spójna z pozostałymi elementami, jak drzwi wejściowe, okna, dach czy brama garażowa.
Z drugiej zaś strony ma również chronić przed działaniem warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, wiatru, zmiennej temperatury, promieni słońca i zabrudzeń, a także przed rozwojem pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia domowników. Pozwala również utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz domu, zapewniając przy tym ścianom możliwość oddychania. Poza izolacją termiczną istotna jest też izolacja akustyczna.
Tak jak możemy wybrać różne materiały do pokrycia dachu, tarasu czy ścian wewnętrznych, tak samo jest z elewacją. I tak elewacje mogą być:
Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie elewacja jest najbardziej narażona na wilgoć i brud. Patrząc na powyższe rodzaje, można stwierdzić, że właściwie każda z nich, jeśli ją właściwie położymy i będziemy o nią dbać, powinna być odporna na czynniki zewnętrzne.
Które jednak wykazują się największą trwałością? Zdecydowanie warto wyróżnić tutaj tynki silikonowe i silikatowe (tutaj konieczne będzie odmalowanie budynku specjalną farbą elewacyjną co kilka lub kilkanaście lat), cegłę klinkierową oraz sztuczny kamień, a dokładniej betonowe bloczki.
A zatem którą elewację wybierzesz do pokrycia swojego domu?
Zdj. główne: Di/unsplash.com