Czym zasłonić brzydkie okno?

Dekorowanie
Czym zasłonić brzydkie okno?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas marzy o pięknym widoku z okna. Dla jednych idealny będzie pejzaż pól i lasów, dla innych wypielęgnowany ogród, a jeszcze inni wolą panoramę miasta lub widok na zabytki. Niestety nie każdy może sobie na taki widok pozwolić. 

W rzeczywistości czasem za oknem zamiast zieleni mamy ścianę bloku z naprzeciwka lub sklep wielkopowierzchniowy z setkami samochodów na parkingu. Jak zasłonić brzydki widok z okna i sprawić, żeby dzięki temu wnętrze było przytulniejsze?

Czym zasłonić okno? 

Brzydka i nieestetyczna rama okienna wraz z parapetem, a także niesatysfakcjonujący nas widok to nie są jedyne powody, dla których chcemy zasłonić okno. Kolejnym jest ukrycie się przed wścibskim okiem sąsiadów i przechodniów. To ważny aspekt zwłaszcza dla osób ceniących sobie spokój i prywatność. 

Rolety

Obecnie chyba najpopularniejszym sposobem zasłonięcia okna są rolety. Możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy: zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze często pełnią również dodatkową funkcję antywłamaniową. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z grubego materiału nieprzepuszczającego światła, a latem także ciepła albo z lekkiego i delikatnego, który sprawdzi się w ciągu dnia, jednak wieczorem przy zapalonym świetle nie spełni do końca swojej roli. Dostępne są także popularne rolety dzień–noc, które łączą powyższe. Zapewne dlatego zyskały szerokie grono zwolenników.

Plisy 

Inaczej nazywane karbowanymi roletami. To materiał uformowany w harmonijkę, którą składa się w zależności od potrzeb. Ich dodatkową przewagą jest możliwość zasuwania zarówno od dołu, jak i od góry. Co więcej, to dodatkowy element dekoracyjny wnętrza. 

Firany i zasłony

To propozycja dla tradycjonalistów, którą można połączyć również z roletami. To także opcja, która większości z nas przychodzi pierwsza do głowy. Doskonała wtedy, kiedy chcemy stworzyć barierę między wnętrzem a tym, co się dzieje za oknem. Sprawdzi się również, jeśli chcemy ukryć nieestetyczną ramę okienną lub taką, która nie do końca pasuje do aranżacji wnętrza. Najlepiej wpasują się w pomieszczenia utrzymane w klasycznym, tradycyjnym stylu. Połączenie firan i zasłon sprawia, że wnętrze nabiera klimatu. Dodatkowo umieszczenie ich w salonie bądź jadalni pełni niezaprzeczalną funkcję dekoracyjną. 

Parawan

Parawany często służą nam do wydzielenia części pomieszczenia i do optycznego oddzielenia go od reszty. Idąc tym tropem, parawan postawiony przy oknie również skutecznie oddzieli nas od niego i zastawi nam widok na brzydką stolarkę okienną. To rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w pomieszczeniach z dużymi oknami w stylu francuskim, drzwiami balkonowymi czy witrynami. 

Okiennice wewnętrzne 

To odnowiona wersja tradycyjnych żaluzji, które kiedyś można było spotkać niemal w każdym domu. Teraz zyskały bezdyskusyjny charakter dekoracyjny, zwłaszcza gdy wybierzemy estetycznie wykonane drewniane modele. Zazwyczaj stawiamy w trakcie wyboru na białe bądź wszelkiego rodzaju jasne odcienie, które nadają aranżacji rustykalnego klimatu. Co więcej, promienie słońca tworzą dzięki nim niepowtarzalne iluminacje świetlne. 

Rośliny

To nieoczywisty sposób na zasłonięcie brzydkiego okna. Stworzenie w nim roślinnej dżungli w ciągu dnia osłoni nas przed wścibskimi spojrzeniami, zwłaszcza jeśli postawimy na wysokie i rozłożyste kwiaty doniczkowe. Musimy pamiętać, że w tym wypadku trzeba się liczyć z mniejszą ilością światła w pomieszczeniu, jednak widok pięknie rosnących roślin z pewnością nam to wynagrodzi.

Zdj. głóne: Tj Holowaychuk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzwi zewnętrzne pasywne – jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować?
Drzwi zewnętrzne pasywne – jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować?
Koszty utrzymania domów szybko rosną, głównie z powodu rosnących cen energii elektrycznej i opału.
Drzwi wejściowe do mieszkania – co jest ważne w wyborze?
Drzwi wejściowe do mieszkania – co jest ważne w wyborze?
Drzwi wejściowe do domu zapewniają bezpieczeństwo oraz prywatność Tobie i Twojej rodzinie. Zobacz, jak wybrać odpowiednie drzwi, by w nocy spać spokojnie.
Jak wybrać dobre okna do mieszkania?
Jak wybrać dobre okna do mieszkania?
Wybór odpowiednich okien do mieszkania to kluczowy element, który wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na jego funkcjonalność i efektywność energetyczną.
Ostatnie wpisy