Artykuł sponsorowany
Prowansalskie wnętrza są przytulne, pełne tradycyjnych mebli i naturalnych materiałów. Czym jeszcze charakteryzuje się ten styl pochodzący z południa Francji? Jak zaaranżować wnętrza w takiej stylistyce?
W aranżacjach w tej stylistyce najlepiej sprawdzi się wszystko, co jasne, delikatne i romantyczne. Dlatego też w większości wnętrz prawie zawsze głównym kolorem jest biel. Może to być odcień kości słoniowej albo mleczny. Oprócz bieli prowansalski styl to pastelowy, lawendowy fiolet. Może pojawić się pod postacią dodatków.
We wnętrzach prowansalskich głównym materiałem jest drewno. Najbardziej pasowały tu będą stylizowane meble. Postarzone, pełne sęków i spękań meble idealnie wpasują się w tę stylistykę. Kształt mebli najczęściej jest opływowy i lekki. Ważne jest tutaj pokazanie inspiracji naturą i wyeksponowanie materiału, z którego powstają meble.
W prowansalskim wnętrzu idealnie sprawdzi się drewniany kredens, pobielane komody i etażerki czy przeszklone serwantki. Mogą być one ozdobione klasycznymi, prostymi listewkami. Bardzo duży wybór mebli w tym stylu można znaleźć na stronie https://meble-prowansalskie.pl/.
Obok drewna ważny jest także kamień. Można wprowadzić go do wnętrz w formie okładzin na ściany albo na podłogach. Najlepiej sprawdzi się jednak drewniana podłoga, a przy suficie – pobielane belki. Dobrze sprawdzą się także elementy wiklinowe, na przykład kosze, osłony na donice, abażury czy podkładki pod talerze. Nie może zabraknąć także naturalnych i koronkowych tkanin. Można więc śmiało sięgać po ażurowe i lniane obrusy czy bieżniki. Można też wprowadzić do aranżacji postarzane tkaniny w odcieniu herbacianym. Istotne są także obicia mebli wypoczynkowych. Tutaj także powinny dominować len albo bawełna. Jeśli chodzi o wzory, powinny być raczej subtelne. Jeśli chcemy postawić na przykład na duży motyw kwiatowy, powinien on być utrzymany w stonowanej kolorystyce.
W stylu prowansalskim dobrze sprawdzą się klasyczne żyrandole albo lampy z abażurem w kształcie koszyczka. Najlepiej, żeby były białe. Główne źródło światła, czyli to przy suficie, powinno być jak największe. Dobrze sprawdzą się też lampy wiszące z abażurem przypominającym fakturą naturalne materiały. Jeśli chodzi o dodatkowe oświetlenie, warto postawić na kinkiety świecznikowe. Doskonale podkreślą one charakter aranżacji. Najlepiej dobrać model pasujący do lampy czy żyrandola sufitowego kolorem albo formą.
Przez to, że ten styl kojarzony jest głównie z prostotą, dobrze sprawdzi się w kuchni. Konieczne będą postarzane, drewniane szafki, najlepiej białe, z otwieranymi drzwiczkami. W połączeniu ze stylizowanymi płytkami i ceramicznymi albo drewnianymi blatami uzyskamy piękny efekt. Wnętrze kuchni świetnie uzupełnią świeże zioła w doniczkach. Warto też umieścić tutaj plecione, pobielane koszyki na chleb, ceramiczne naczynia oraz pojemniki z elementami drewna. pięknie prezentować się będą także drewniane serwetniki czy postarzane ramki na zdjęcia.
Dzięki temu, że to stylistyka bardzo łagodna, można ją łączyć z wieloma innymi stylami. Najlepiej sprawdzi się z chabby chic, który wprowadzi do wnętrz sielski klimat dzięki postarzanym elementom w klimacie vintage. Pałacowy styl francuski doda natomiast wnętrzom nieco luksusu z użyciem pikowanych materiałów, luster w dekoracyjnych ramach czy lamp o kryształowych abażurach.
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com